Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Stelute de iulie 2015 - cap 2

iulie 2015 mamici rac leu gravide iulie

465 raspunsuri la acest subiect

#31
meea_09

meea_09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 12:57

Si mie mi-a cumparat sotu sreroscop si adcult pe bebe in fiecare zi. Daca asteppti un pic auzi cum misca si cateodata si inima se aude,depinde in ce pozitie sta. Noi nu am cumparar nimic la bebe pt ca o sa primim multe de la surotile si cumnatele mele....si cu hainele de gravide tot asa ni le imptumutam in familie☺sau am mai gasit la second....eu o fusta de blugi cu elastic inca imi caut ca deja cele ce le am mi-s f incomode.

#32
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 13:07

Am in schimb o alta problema, gandurile negre. Nu imi dau pace neam. In 2010 am pierdut o sarcina al 8 saptamani, si acum stau cu "nasul" in chiloti una doua.Mi-e frica de vreo sangerare. Am avut una la 12 saptamani, s-a lasat cu decolare de placenta (mica) dar m-am speriat foaaarte tare. Am trecut cu bine de asta, de atunci niciun eveniment nasol, dar... Tot stau cu emotii. Daca ar fi dupa mine, as face ecografie in fiecare zi. Mai ales ca bebe are perioade cand misca, si perioade in care nu se simte nimic.

Niste mamici mi-au spus sa imi cumpar un stetoscop, asa ca astazi ma duc sa caut unul.

Si am niste vise, cosmar ce mai!!! [fri]

 

Batranica, te inteleg perfect! Dupa fetita cea mare si eu am pierdut o sarcina in 2013 (culmea, in noaptea in care eram nasi de cununie la niste prieteni foarte dragi - asa ca eu am ajuns la spital si sotul a ramas sa dezgateasca mireasa etc). Asa ca acum la Saltaricea si eu ma uit dupa orice semn, mai in gluma mai in serios, urmeaza inca 150 de zile de verificat chilotii. 

 

La sarcina asta am avut sangerari maronii si rosii de trei ori, am facut deja un vaccin pentru ca am RH negativ si risc sa creez anticorpi de la sangerari si am un hematom care poate duce la dezlipirea placentei (plus un chist ovarian, dar deja ala nu mai e pe primul loc ca sperietura). Am stat acasa 10 zile in inauarie si iau utrogestan de 3 ori pe zi si no spa la greu ptr ca am contractii de la 3 luni jumatate. Acum am fost nevoita sa ma intorc la munca. 

 

Si eu as vrea sa o vad zilnic si ma bucur enorm cand o simt. Pentru linistea mea sotul a cumparat un aparat de ascultat inima (e o sonda Doppler, ca la ecograf, dar nu trasmite imagini ci numai sunete - deh, el e mare amator de tehnologie) si la 3-4 zile o ascultam. 

 

Este foarte greu sa stii ca sunt ptobleme si sa nu poti sa vezi ce se intampla. Eu recunosc ca ma simt neajutorata, asa cum m-am simtit cand am pierdut sarcina a doua si nu am gasit un raspuns de ce.

 

Cand am ganduri negre si simt ca ma cuprinde teama incerc sa vorbesc cu mama sau cu o prietena, pun mana pe burtica si vorbesc -in gand- cu Saltaricea si ii zic ca eu fac tot ce pot ca ea sa iasa sanatoasa, ascult niste melodii care pe mine ma inveselesc, ma uit la poze cu cea mare cand era bebe si ma ajuta. E important sa ai incredere (fie in organismul tau ca te ajuta sa duci sarcina, fie in Dumnezeu daca esti o persoana religioasa, fie in medicamente/ medic) si sa gasesti o cale sa redresezi gandurile. Stiu ca este mai usor de spus decat de facut. Daca vrei sa vorbim cand ai o pasa mai proasta, poti sa imi scrii pe privat.



#33
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 13:14

Siraj - eheeee ce vremuri. Am fost si eu o data sau de doua ori, cand veneam in vizita la prietenele mele care faceau facultatea in Iasi.

 

Eu am luat din dragonul rosu haine de gravida si bebe ptr prima sarcina (sosete, caciuli, body, patalonasi|). Nu va ajuta prea mult daca nu sunteti din Buc, dar daca aveti drum pe acolo este (sau era) o varianta mai ieftina. Dar trebuie cautat ca sa gasiti lucrusoare de calitate ptr ca sunt multe aduse din China. In dragonul mare gasisem un stand unde aduceau haine de bebe de la fabrica din Pascani, parca, din bumbac 100% si de la Iasi, Daninaline cred ca se numeau. 

 

Am si primit o multime de haine de la fratele meu, atat de fetita cat si de baietel, asa ca fie-mea a avut si bluzite gri, albastre etc.

 

Ce am cumparat acum la reduceri pentru Saltaricea, am luat pentru diverse varste, de ex am gasit inclusiv o geaca ptr 18 luni redusa si am luat-o.   



#34
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 13:16

Acum m-a izbit: stiti ca pe forum ezista o sectiune de vanzari de unde puteti cumpara hainute/ obiecte la pret redus, da?



#35
Anna91

Anna91

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 129 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 13:41

Batranica, te inteleg perfect! Dupa fetita cea mare si eu am pierdut o sarcina in 2013 (culmea, in noaptea in care eram nasi de cununie la niste prieteni foarte dragi - asa ca eu am ajuns la spital si sotul a ramas sa dezgateasca mireasa etc). Asa ca acum la Saltaricea si eu ma uit dupa orice semn, mai in gluma mai in serios, urmeaza inca 150 de zile de verificat chilotii. 
 
La sarcina asta am avut sangerari maronii si rosii de trei ori, am facut deja un vaccin pentru ca am RH negativ si risc sa creez anticorpi de la sangerari si am un hematom care poate duce la dezlipirea placentei (plus un chist ovarian, dar deja ala nu mai e pe primul loc ca sperietura). Am stat acasa 10 zile in inauarie si iau utrogestan de 3 ori pe zi si no spa la greu ptr ca am contractii de la 3 luni jumatate. Acum am fost nevoita sa ma intorc la munca. 
 
Si eu as vrea sa o vad zilnic si ma bucur enorm cand o simt. Pentru linistea mea sotul a cumparat un aparat de ascultat inima (e o sonda Doppler, ca la ecograf, dar nu trasmite imagini ci numai sunete - deh, el e mare amator de tehnologie) si la 3-4 zile o ascultam. 
 
Este foarte greu sa stii ca sunt ptobleme si sa nu poti sa vezi ce se intampla. Eu recunosc ca ma simt neajutorata, asa cum m-am simtit cand am pierdut sarcina a doua si nu am gasit un raspuns de ce.
 
Cand am ganduri negre si simt ca ma cuprinde teama incerc sa vorbesc cu mama sau cu o prietena, pun mana pe burtica si vorbesc -in gand- cu Saltaricea si ii zic ca eu fac tot ce pot ca ea sa iasa sanatoasa, ascult niste melodii care pe mine ma inveselesc, ma uit la poze cu cea mare cand era bebe si ma ajuta. E important sa ai incredere (fie in organismul tau ca te ajuta sa duci sarcina, fie in Dumnezeu daca esti o persoana religioasa, fie in medicamente/ medic) si sa gasesti o cale sa redresezi gandurile. Stiu ca este mai usor de spus decat de facut. Daca vrei sa vorbim cand ai o pasa mai proasta, poti sa imi scrii pe privat.


Asa eram si eu la inceputul sarcinii. Fii d prima nu stiam cum sta treaba si mai simteam cand curgea secretie si imediat dadeam fuga la baie sa verific. Am fost tare stresata, dar acum am inceput sa ma mai linistesc, chiar daca imi mai vin ganduri negre in minte, le alung repede gandindu-ma ca bebelina e bine si sta acolo pana cand e pregatita de marea intalnire :D.

#36
Batranica

Batranica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 13:45

va multumesc, fetelor, pentru incurajari.

Conteaza tare mult pentru mine. 

Dar stetoscop tot imi cumpar  [batcap]



#37
Batranica

Batranica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 13:47

la ce doctori sunteti mamaici ?!

 

Sper din tot sufletul ca intrebarea ta se refera la doctori (hmmmm).

Eu nu ma simt mamaica...inca



#38
Anna91

Anna91

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 129 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 13:50

Sper din tot sufletul ca intrebarea ta se refera la doctori (hmmmm).
Eu nu ma simt mamaica...inca


Hehe...cred ca a vrut sa spuna 'mamici':P

#39
alis23

alis23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 13:50

fiind la prima sarcina pot spune ca am si eu si ganduri negre.... dar incerc sa trec repede peste ele si sa ma gandesc ca bebe e bine si ca e normal sa fie asa, sa ma mai si sperii....

 

 

sa inteleg ca nici cu secretiile nu e problema, deabia asteptam sa ajung sapt viitoare la doctor sa o intreb....asa sunt eu, ma sperii/panichez usor !!!

 

d-asta m.am alaturat grupului, mai schimbam impresii, mai aflam lucruri, ma mai invatati si pe mine :):) :*



#40
alis23

alis23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 13:52

Sper din tot sufletul ca intrebarea ta se refera la doctori (hmmmm).

Eu nu ma simt mamaica...inca

 

 

sorry, eroare de scriere.... MAMICI  clar,





Etichetat si cu iulie 2015, mamici, rac, leu, gravide, iulie

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -