Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Suedia (9)


224 raspunsuri la acest subiect

#11
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 20:07

Drum bun Anamaria si petrecere frumoasa!!! Așteptam impresii. :)

#12
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 11:01

Dragele mele, am revenit pe meleaguri suedeze!

Am avut o vacanta super insorita si ff activa. Inca mai am febra musculara si abia mai urcam ieri scarile in casa:)))))

Insa de data asta am fost ff carcotasa la mancare. Recunosc ca nu mi-a placut nimic!!!!

 

Vad ca este cam liniste pe aici.....

Mihaela, Cris, Ana cum mai sunteti?



#13
Anaomaria

Anaomaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 12:35

Buna ziua si bine v-am regasit din vantosul Lund!!!

 

Am ajuns miercurea trecuta, pe noapte, asa, si de atunci am vazut de doua ori soarele. Ieri a fost una din dati si a fost foarte placut, ca a stat toata ziua neacoperit de nori. Dar trecand peste acest fapt si peste vant, este foarte frumos aici. Imi plac casele, blocurile cu 2-3 etaje, copacii, pajistile, cimitirele ca niste parcuri, restaurantele in care nu se fumeaza si poti sa-ti iei copilul neastamparat fara probleme, strazile late si neaglomerate si multe altele. E frumos si ca o prima impresie, atmosfera este placuta. Ma bucur sa vad ca se poate si altfel si nu-mi ramane decat sa sper ca si la noi vor fi lucrurile bune care sunt aici, la un moment dat, ca tot e globalizare.  [:D]

 

M-am intalnit si cu o suedeza indragostita de Romania, care s-ar fi mutat de mult acolo daca ar fi avut cu ce se intretine la noi in tara (ce ironie, nu??? ). Aceasta este o pagina a ei de facebook, daca vreti sa vedeti mai multe. https://www.facebook...BucharestLounge

 

In rest... mai avem o saptamana de Suedia, eu si fata, sotul probabil vreo luna. Cam asta a fost experienta noastra aici si imi dau seama, mai ales dupa ce am cunoscut si alti romani, ca fara un job serios pe care sa-l ai deja cand ajungi aici, nu faci decat sa acumulezi foarte multe frustrari, cel putin cativa ani. Si eu nu sunt genul care sa faca sacrificii, pentru ca nu stiu cand exact se termina viata si nu mai apuc sa ma bucur de ea. Am privit perioada cat a fost sotul aici ca pe o provocare, pentu ca daca as fi privit-o ca pe un sacrificiu, n-o mai faceam. Dar data fiind situatia acum, si perspectivele, simt ca ne apropiem cu pasi repezi de sfarsitul acestei experiente. [batetoba]

 

Va pup pe toate si va doresc sa va simtiti bine pe unde va aflati, sa fiti sanatoase si post usor pentru cine intra de astazi in postul Pastelui.  [pup]



#14
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 18:36

Ana, mai esti in Lund pana Sambata? Ma gandeam poate ne putem intalni vineri pe la 6-7 la o cafea in oras. Ce zici?



#15
crisleso

crisleso

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 249 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 21:56

Anja, bine te-ai intors acasa! Deduc ca si tie, ca si Mihaelei, cel mai mult tot Suedia iti prieste  [:)]

 

Ana, ma bucur ca primele impresii sunt positive, era de asteptat fiindca sunt lucruri care nu doar plac ochiului dar tin de un trai civilizat, curat care dau aceasta atmosfera placuta si in aer si printre oameni. Iti doresc sedere placuta in continuare si fie ca asa cum va fi pana la urma, sa insemne varianta cea mai buna pentru familia voastra.

 

Eu vreau sa va spun ca din 19 de cand am intrat in anul Caprei de lemn parca s-a ridicat “embargo-ul” la noi…au sosit gramada raspunsuri pe care le asteptam de mult, toate aprobate, adica permisul de conducere, banii de grund, apoi un laptop cumparat care parea ratacit prin Norvegia si ne asteptam banii inapoi, apoi confirmarea ca alocatiile vor fi date retroactiv dupa primirea raspunsului trimis unde trebuie de data asta de un alt responsabil de dosarul nostru…pana si sotul meu “necredincios”in de-alde astea a facut ochiii mari...acum stiu précis ca va fi ok si cu echivalarea studiilor si implicit cu job-ul! [pk]

 

Maine merg la ultima sedinta la baiat la scoala, iar azi am aflat ca proful de chitara il doreste pe scena la un concert ce va avea loc curand in scoala.

Iar la sfarsit de saptamana ma aniversez in contul zilei de luni cu prietenii nostri de suflet, la un chef cu dubla semnificatie...un trandafir in plus in buchetul vietii si un an de Suedia. Zic si eu ca Mihaela.doamne cum trece timpul...

 

O seara placuta! [flo2]  



#16
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 22:22

La multi ani Cris! Sa fii fericita si sa aveti multi ani bucurosi de Suedia! Chiar ce trece timpul....

Tare ma bucur ca s-au dezlegat toate la voi si sa o tot tineti numai cu bune de acum inainte.

Nu stiu cum este cu anul asta al Caprei, ca la mine parca parca numai griji si stres am.

Am vandut casa, dar nu asa de bine cum ma asteptam si nici asa cum se vand toate celelate case din jur....adica licitatii peste lictiatii de le creste pretul fabulos. Pur si simplu nu inteleg de ce unora le plac unele case dar a noastra nu!!!

Ce sa mai,  clar nu am stofa de afaceri...

Apoi si in vacanta, o facui de oaie, in sensul ca nu am fost atenta la ce am rezervat pe booking.com, De obicei verific de 10 ori, intreb si confirm la hotel. De data asta, cu atata stres oe cap, cei de la hotel nu mi-au raspuns la email, eu i-am sunat  si ei mi-au confrmat la telefon, dar nu prin mail. Cand sa platim nu au mai recunoscut pretul, au zis ca in pret nu erau copiii inlclusi, etc... Ne-a costat 1200 euro in plus. Sa mor de ciuda, nu alta. Am depus plangere la booking, dar nu cred ca am vreo sansa...

In plus se anunta concedieri la noi... se aud zvonuri ca vor fi ff  multi... Si eu si sotul stam cu frica in san....

La casa noua, banii ni se scurg printre degete...,a trebuit sa mai platim in plus pt sapat, placa la garaj, grinzi, etc. La banca ne-au adaugat comisioane neprevazute la creditul pt casa, le-am rezolvat pana la urma, dar alt stres, alte discutii....

Macar casa este in picioare, o lasa sa se usuce, si incep interiorul...

Asa ca sper sa ne aduca si noua Anul Caprei ceva mai putin stres...daca zici tu Cris ca e de bine:))))

 

Miha, tu ce mai zici?

Ana, daca vrei sa ne vedem, sa dai un email.

Noapte buna!



#17
Anaomaria

Anaomaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 22:49

Buna seara,

 

Am umblat astazi toata ziulica, desi a fost vreme urata, cu ploi si vant. Am mers si pe jos, si cu trenul, si cu autobuzul... ce mai, daca as mai sta o luna as invata Lund-ul pe de rost. E tare dragut. 

 

Cris, ma bucur pentru voi. Nici eu nu stiu cum e cu capra de lemn, dar bine ca e bine. Sa speram ca va fi bine pentru cat mai multi. La multi ani sanatosi in Suedia si, in general, pe pamant.  [flo2]  Noi sarbatorim 9 ani de casnicie in vreo doua zile, in Suedia, asa cum mi-am propus anul trecut.  [:)]

 

Anja, imi pare rau ca e o perioada mai incordata. Asa e, cand se aduna, se aduna toate. Dar incet, incet, le dam de capat. Bine ca ati ridicat casa. E repede, nu? Din ce ati construit-o? Am vazut si eu casele de pe aici, cu o arhitectura simpla, dar foarte spatioase in interior. Imi plac foarte mult. 

 

Cat despre intalnire, in primul rand trebuie sa spun ca nu pot sa mai intru pe mail, ca celor de la yahoo li s-a parut suspect ca vreau sa intru din Suedia, de pe alt laptop. Si m-au pus la verificat si m-am incurcat in testele lor si... sanatate. Sper sa ii dau de capat acasa. In al doilea rand, Yvette de care va ziceam, suedeza indragostita de Ro, ne-a invitat la ea la Helsinborg vineri dupa-amiaza si nu stiu daca ne intoarcem pana la 6-7. Dar poate reusim sa luam altfel legatura si sa ne vedem. Noi plecam duminica seara.

 

Aaaa, am uitat sa va spun ca am facut si sauna de doua ori de cand am venit. In principiu imi place, dar in practica trebuie sa fac pauza o data la 10 min ca nu pot sa respir.  [:I]

 

Va pup si o seara frumoasa. [flo2]



#18
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 23:45

Seara buna! Inainte de culcare :).

 

V-am citit, ca atat pot face de la munca, dar nu am mai apucat sa raspund...

 

Anamaria ma bucur ca ati ajuns cu bine si ca va petreceti timpul frumos. Eu o stiu pe Yvette de multa vreme, i-am mai scris pe FB dar n-a raspuns niciodata. Ma bucur ca va intalniti, nu credeam ca e asa deschisa. Eu stiam ca e mai din nord, asa am ramas cu impresia. :) 

La multi ani fericiti inainte!  [flo2]

 

Crisleso, in primul rand ani multi si frumosi, tie.  [flo2]  [flo2]  [flo2]  Si apoi multi multi ani de Suedia, sa fie cat mai rodnici si bucurosi, cu vise implinite.  [flo2]

Daaaa, oare cand au trecut anii, nu stiu... [fri]

Ma bucur ca au venit toate vestile bune asa gramada, parca s-a destupat "teava"  [:)]

 

Anja, uch ce de patanii! Si de ghinioane! Macar bine ca a fost relaxant in concediu si ca v-ati intors relaxati. 

 

La noi e vacanta saptamana asta. Suntem liberi si eu si sotul vineri, sambata si duminica, mergem vineri dimineata la Stockholm, sotul merge la control la ochi dar ramanem peste noapte si avem si sambata a noastra. Vineri va fi numai dupamasa, seara, as fi vrut un teatru dar nu gasesc nimic liber, la Dramaten erau si piese mai lejere, pentru tineret, dar totul e vandut la ora asta... [smulgpar] . Ne vom multumi cu doua filme la Cosmonova (tine de Naturhistoriska museet, un fel de IMAX) si cu ceva muzeu, probabil Vasa ca nu l-am vazut si Silvia tocmai ce a facut partea asta de istorie la scoala. Si daca apucam si Palatul regal, ca nici acolo nu am fost. 

 

In rest nimic nou...ce s-ar mai putea intampla cand nu mai astepti hartii, recunoasteri de diplome? :) Am fsot vineri cu colegii la un restaurant misto in centru, un after work, cu grill si tapas bufé, a fost fain. Peste o luna mergem la Stockholm iar, la concertul Sting, iar peste o alta saptamana merg eu la Hässleholm la un simpozion despre boli de coagulare. 

 

Pe aici e plin de flori de primavara deja, ghiocei multi, floricele galbene timpurii, nu stiu cum le spune. Imi place ca deja e ziua mai lunga, abia astept sa se mai incalzeasca si sa nu mai ploua :), sa ies la alergat in padure. Am fost saptamana trecuta cand era soare si 7 grade afara, la o plimbare, a fost ataaaaaat de placut, mi-a facut pofta.

 

Si ne-am cumparat bilete pentru concediul din iarna ce vine  [fal] . Bilete de avion. Sotul se chinuie acum sa gaseasca un aparatament/casa/hotel...sa vedem ce iese. Il vad cam stresat, ca ori sunt scumpe, ori ocupate, ori nu au net, ori...ori... [biz]

 

Va las acum, maine sunt resurs pe provtagning, ma duc la nani sa fiu fresh, sa nu intep oamenii alandala  [fri] . Somn usor!



#19
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 23:46

Anamaria, ca uitasem...asa am patit si eu in Thailanda, desi intrasem numai de pe mobil pe mailul Yahoo...pana la urma m-a rezolvat sotul, nu ma intreba cum :)). 



#20
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 08:20

Tocmai ce a vorbit Cris de Capra de lemn, am gasit pe FB articolul asta:

 

http://www.casa-grad..._campaign=feb15

 

Se cam potriveste:))))))))




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -