Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sens sau nonsens in reforma sanatatii - dezbatere DC

spital sistem de sanatate

41 raspunsuri la acest subiect

#11
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 12:49

Parerea mea este ca ar trebui sa se stabileasca o proportie admisibila de pacienti in regim public versus privat la care un spital de stat trebuie sa se conformeze. Asta pentru a nu se ajunge la abuzuri.

 

De obicei asa se intampla pana tipa careva.



#12
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 12:59

Pai si cum schimba asta politica lui: "Nu am timp sa te vad la spital, fa-ti o programare la clinica mea!"? Doar ca "clinica" e acelasi cabinet dar peste 5 -10 minute?

In conditiile in care va exista regim privat, cum ne vom asigura ca cei care opteaza pentru "neprivat" beneficiaza de un tratament corespunzator? Cum ne asiguram ca nu vor fi sutuiti de colo-colo, doar-doar or scoate pana urma banul ala ca sa ne iasa si noua chiriile? 

Noi am avut o experienta nasoala fiind asigurati in privat. Sotul meu are o tuse rebela, dar REBELA. S-a dus cu trimitere de la medicul de familie la cateva consultatii. Nu s-a depistat nimic, pana cand nu a inceput sa-si plateasca controalele, care, vezi, Doamne, nu mai erau cuprinse de asigurare. Si continua sa-l programeze la alte si alte controale, pe bani, de un an de zile. Timp in care el continua sa tuseasca!!!

Daca la particular se intampla astfel de lucruri, cum previi aparitia lor in spitalele de stat? 



#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 13:21

Exista legea si se aplica deja.



#14
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 14:18

Vream sa scriu si la subiectul cu impozitele..intr-o tara cu mentalitate comunista, nu se poate accepta faptul ca pentru sanatate de ex, daca contribui cu 1000 lei pe luna, ai alte asteptari fata de cei care platesc 10 lei. In orice tara civilizata exista pachetul minim si alte asigurari extra. La noi, nu. Amandoi contribuabilii sus amintiti sunt tratati la fel. Vorbim bineinteles de cei (fraieri numiti adesea) care-si platesc pe bune contributiile la asigurari, corespunzator salariului real. Daca voi avea nevoie candva de o  interventie....ma voi duce afara sa o fac, in lipsa alternativei (sau poate in sistem privat, la noi in tara). Tocmai asta da nastere la abuzuri in sistem: tot felul de smecheri, tigani, care muncesc pe afara, vin si platesc 100 lei direct la CAS si beneficiaza de o interventie ce in Italia e cel putin 10 000 euro. Si atunci imi pun intrebarea: pt ce mai platesc eu cei 1000 lei lunar?  Eu as prefera sa platesc tot 10 lei, pentru pachetul minim, iar restul in regim privat. 

Noi beneficiem de abonamente in sistem privat, dar medicii nu sunt pregatiti corespunzator, iar pentru probleme serioase tot la stat ajungi. Asa ca se mai adauga banii pe care-i dau la abonament+spagile medicilor de la stat, ca ma duc la orele 8-12. Nu asa mai bine ma duc dupa amiaza, platesc, incaseaza si spitalul si-mi rezolv problema, iar de banii mei vor beneficia indirect si altii.



#15
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 14:56

Contributiile la CASS nu asigura decat pachetul de baza ca si decontare pentru oricine. Chestia cu vin si patesc 100 de lei si decontez nu stiu ce operatie nu are nici o corespondenta cu realitatea. Legea este destul de clara.



#16
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 15:18

Cum, Marius sunt atatea cazuri de persoane neasigurate care platesc direct contributia doar stransi cu usa, in momentul in care au nevoie...legea e lege, dar cati sunt cei care o respecta.Platesc cateva luni si beneficiaza de o operatie scumpa, pentru care nu platesc nimic in plus. Ai fi uimit sa afli cat costa o banala operatie de apendicita in alte tari. 


Editat de iulia_b, 12 februarie 2015 - 15:23 .


#17
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 15:37

 In orice tara civilizata exista pachetul minim si alte asigurari extra. La noi, nu. Amandoi contribuabilii sus amintiti sunt tratati la fel.

 

 

Intreb fiindca nu stiu: la ce te referi aici? si in ce tari se practica sistemul de care vorbesti?


Editat de Aqai, 12 februarie 2015 - 15:38 .


#18
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 15:46

Cum, Marius sunt atatea cazuri de persoane neasigurate care platesc direct contributia doar stransi cu usa, in momentul in care au nevoie...legea e lege, dar cati sunt cei care o respecta.Platesc cateva luni si beneficiaza de o operatie scumpa, pentru care nu platesc nimic in plus. Ai fi uimit sa afli cat costa o banala operatie de apendicita in alte tari. 

Cateva luni inseamna minim 5 ani adica minim 60 de luni si valoarea nu e 100 de lei. In plus pentru acesti bani beneficiezi de pachetul de baza de asigurari unde nu intra nici o interventie chirurgicala oricat de banala ar fi ea.



#19
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 16:25

Dacă nu ai avut venituri impozabile în ultimii 5 ani nu plătești pe ultimii 5 ani, ci doar pe ultimele 6 luni.

 

Ordinul 617/2007 pentru aprobarea Normelor metodologice privind stabilirea documentelor justificative pentru dobandirea calitatii de asigurat, respectiv asigurat fara plata contributiei, precum si pentru aplicarea masurilor de executare silita pentru incasarea sumelor datorate la Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate

ART. 28
Persoanele care au obligaţia de a se asigura şi nu pot dovedi plata contribuţiei sunt obligate pentru a obţine calitatea de asigurat sã achite contribuţia legalã pe ultimele 6 luni, dacã nu au realizat venituri impozabile pe perioada termenelor de prescripţie privind obligaţiile fiscale. Contribuţia în acest caz se calculeazã la salariul minim brut pe ţarã în vigoare la data plãţii, calculându-se majorãri de întârziere. Nivelul majorãrilor de întârziere este cel în vigoare la data plãţii.
Exemplu de calcul pentru aceastã situaţie: O persoanã avea obligaţia sã plãteascã contribuţia de asigurãri sociale de sãnãtate, dar nu a realizat venituri impozabile pe perioada termenului de prescripţie, respectiv pe ultimii 5 ani. La data de 1 august 2007 se adreseazã casei de asigurãri de sãnãtate pentru a obţine calitatea de asigurat. În urma verificãrilor casa de asigurãri de sãnãtate constatã cã, în termenul de prescripţie, respectiv 1 august 2002-1 august 2007, aceastã persoanã nu a realizat venituri impozabile. Pentru a beneficia de pachetul de servicii de bazã are obligaţia sã plãteascã contribuţia pe 6 luni (1 februarie 2007-31 iulie 2007), calculatã la nivelul salariului de bazã minim brut pe ţarã în vigoare la data plãţii, precum şi majorãri de întârziere la nivelul în vigoare la data plãţii. Data de la care începe sã curgã perioada de 6 luni începe de la data de 1 august 2007. Dupã efectuarea acestei plãţi persoana în cauzã are obligaţia plãţii lunare a contribuţiei la fond, calculatã la nivelul salariului de bazã minim brut pe ţarã, dacã nu realizeazã venituri impozabile.



#20
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 17:44

Marius, daca nu esti asigurat te poti duce la Casa de asigurari, platesti intre 300 si 400 de lei si ai automat asigurare. Am mai povestit ca am avut o pacienta de etnie rroma cu cancer de col care a fost operata, a stat vreo 3 zile in plus este perioada gratuita, medicul plecase si nu putea sa scrie un referat ca sa ii fie aprobate zilele acestea fara sa le plateasca asa ca a trebuit sa dea 400 de lei si a foost asigurata.

 

 

In romania ai 3 zile gratuite indiferent daca esti sau nu esti asigurat, asta inseamna ca daca ajunge un neasigurat in urgente va fi operat indiferent ce operatie e, 3 zile sunt gratis, daca sta peste termenul de 3 zile plateste.

 

La gineco 70% dintre paciente erau neasigurate, se internau 3 zile, nasteau si plecau acasa.

 

Pe langa asta orice persoan indiferent daca e asigurata sau nu in momentul in care e diagnosticata cu cancer are tratamentul gratuit. Cel putin asa mi s-a spus la spital.

 

 

In Germania in spitalul in care sunt eu avem medici care au cabinet privat in cadrul spitalului, adia in zilele x si y de la ora z la ora v sunt acolo la cabinet. Si ei trimit pacientii la noi la spital daca e ceva de operat sau pt analize.

si aici se plateste coplata.





Etichetat si cu spital, sistem de sanatate

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -