Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sens sau nonsens in reforma sanatatii - dezbatere DC

spital sistem de sanatate

41 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 11:12

Citesc siderata despre noul plan de reforma al sistemului de sanatate din Romania si nu imi vine sa cred ce citesc.

Asadar,

 

- Pacientii romani vor fi tratati in regim privat in spitalele de stat.

 

Cum adica, adica platesti asigurare scumpa de sanatate si ajungi in spitalul de stat? Greu de inteles

 

apoi;

 

- orice medic va avea dreptul la practica privata in spitalul de stat

 

Voi va dati seama ca toti medicii vor practica doar pentru privat in spitalul de sta? Doamne, ce capuserie imensa.

 

- Fiecare medic va putea sa-si stabileasca liber tariful la care ofera servicii medicale in regim privat intr-un spital de stat.

 

Incredibil. Pai va fi ca la piata.

 

-Firma medicului va intra in contract cu spitalul respectiv inchiriind de facto spatiul sau aparatura medicala a spitalului. Tarifele minimale ale inchirierii vor fi stabilite de Ministerul Sanatatii, dar fiecare manager de spital va avea libertatea sa negocieze tarifele la care inchiriaza medicului, nu mai mici insa de cele fixate de minister.

 

Inadmisibil asa ceva. Bataie de joc la adresa banilor statului.

 

- Fiecare medic va putea sa-si stabileasca liber tariful la care ofera servicii medicale in regim privat intr-un spital de stat. Nu este inca stabilit ce procent din practica medicului in spitalul de stat se va putea derula in regim privat.

 

[:-)))]

 

iar aberatiile continua si pot fi citite aici.

 

Va invit la o dezbatere utila - pentru ca sistemul de sanatate trebuie sa intereseze pe orice familie din Romania.

 



#2
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 11:16

Eu va recomand sa vizionati filmul Sicko, regizat de Michael Moore (acelasi care a regizat Fahrenheit 9-11...). Mie mi-a deschis ochii... Mai ales cand vad ce se intentioneaza in ultima vreme la noi... 



#3
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 11:21

Citesc siderata despre noul plan de reforma al sistemului de sanatate din Romania si nu imi vine sa cred ce citesc.

Asadar,

 

- Pacientii romani vor fi tratati in regim privat in spitalele de stat.

 

Cum adica, adica platesti asigurare scumpa de sanatate si ajungi in spitalul de stat? Greu de inteles

 

 

Mai degraba platesti acea cota de 5,5% din salariu pentru Sanatate, dar... spitalul de stat la care te prezinti iti va cere si el bani, daca considera ca acei 5.5% ai tai nu acopera serviciile pe care le soliciti.



#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 11:33

In principiu cand mergi la orice clinica particulara ti se pun la dispozitie 2 tipuri de medici: 

- cei care au contract cu Casa de asigurari, la care poti merge gratis cu trimitere de la medicul de familie (in general timpul de asteptare pentru o consultatie, gratuita - in sistem privat este de 2 saptamani)

- cei fara contract, unde platesti integral consultatia.

 

De ce nu ar fi si invers?

 

De ce ar pleca la ora 15 un medic  de la Floreasca, de exemplu, la o clinica particulara, si nu ar ramane acolo pentru consultatii cu plata - plata care ar ajuta si spitalul?

 

Pana una alta din ce am citit mi-am format o parere pozitiva.

De ce cuiva care are bani sa nu i se ofere posibilitatea sa fie tratat la standarde private intr-un spital de stat cu medici buni?



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 11:55

eu cred c-o sa ajungem sa numaram pe degete medicii cu adevarati buni, ramasi in tara.

cumnata unei colege si-a facut lunar control la sani (eco, mamografie) la cele cateva clinici particulare din ploiesti, toti i-au spus ca e ok, ca nu sunt probleme si ea avea deja cancer. operatie, chimio, parea ca a scapat, recent a aflat ca are metastaze osoase.

pai nu-ti vine sa le iei gatul la "particularii" aia, ii platesti cu bani grei  si ei te privesc senin in ochi si iti spun ca e totul in regula ?



#6
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 12:00

Eu va recomand sa vizionati filmul Sicko, regizat de Michael Moore (acelasi care a regizat Fahrenheit 9-11...). Mie mi-a deschis ochii... Mai ales cand vad ce se intentioneaza in ultima vreme la noi... 

Fantastic documentar. De necrezut ce se poate intimpla in sistemul sanitar din State. Iar acum zici ca "modelul" e adus si in Romania!! [batcap]  [batcap]



#7
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 12:28

...

pai nu-ti vine sa le iei gatul la "particularii" aia, ii platesti cu bani grei  si ei te privesc senin in ochi si iti spun ca e totul in regula ?

cum pot fi trasi la raspundere ca nu au vazut daca sunt particulari?

Sau se investigheze activitatea lor. E posibil sa rezulte ca aparatele sunt nashpa si sunt multi care se consulta acolo.



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 12:29

REORGANIZAREA SPITALELOR

Spitalele vor fi organizate în unităţi nebugetare şi vor avea libertatea să facă angajări şi să ofere salarii în funcţie de competenţă

  • Spitalele pot fi publice, private şi publice cu structuri în care se desfăşoară activitate privată
  • Aceste unităţi vor avea obligaţia să acorde primul ajutor de urgenţă medical, în funcţie de competenţă, oricărei persoane care se prezintă în unitate
  • Spitalele publice se pot organiza ca instituţii de sănătate, autonome financiar care nu se încadrează în categoria instituţiilor publice bugetare.
  • Se vor păstra formele de organizare de tipul institut, spital universitar, spital clinic
  • Spitalele vor fi acreditate de către Agenţia Naţională de Management al Calităţii în Sănătate (ANMCS), care are în structura sa Comisia Naţională de Acreditare a Spitalelor
  • În structura spitalului public va funcţiona o unitate de management a calităţii

 

http://www.ms.ro/?pag=62&id=9574



#9
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 12:34

Nu este nimic neclar. Statul dispune de o infrastructura si doreste prin lege sa poata fi utilizata la maxim acolo unde se poate si sa incaseze bani. la fel ca si cum ai avea o masina pt taxi. Acum ea este folosita doar dimineata de la 8-12 de un sofer si aduce 1.000 lei. Atat. Acum spune Ok daca vrea cineva sa faca un ban sunt dispus sa pun masina pt taxi la bataie si in afara de orele 8-12 cum o folosesc acum cu soferul meu insa cer cel putin 2.000 lei. Desigur clientii transportati de soferul privat pe masina mea vor sti ca se adreseaza unui serviciu privat de taximetrie vor plati tariful stabilit de soferul privat e treaba lor insa mie soferul privat va trebui sa-mi dea cei 2.000 de lei pe folosinta masinii mele in toate zilele in afara de orele 8-12 cand am soferul eu pe masina mea si banii sunt ai mei pt acest program.

Care ar fi problema? E chestie de eficienta 



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 12:37

cum pot fi trasi la raspundere ca nu au vazut daca sunt particulari?

Sau se investigheze activitatea lor. E posibil sa rezulte ca aparatele sunt nashpa si sunt multi care se consulta acolo.

Nu conteaza daca sunt particulari sau nu. Legea e lege pentru toti. Culpa medicala e culpa medicala.

 

Spitalele particulare nu au aparatura proasta doar medici nepregatiti in a citi o ecografie. Si nu toate au medici nepregatiti.

=====

 

Insa trebuie sa se faca ceva ca medicii buni sa ramana pe loc in spitalele mari din tara. 





Etichetat si cu spital, sistem de sanatate

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -