Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cata importanta acordam imbracamintei bebelusilor nostri?


20 raspunsuri la acest subiect

#11
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 10:36

Corina, pe vremea cand aveam eu fetele mici (si nu au trecut 100 de ani, de fapt ai si tu fata de varsta asemanatoare), nu existau la noi C&A, H&M, Waikiki, Takko (asa e, sunt un pic mai mari preturile decat in carrefour, dar uneori gasesti reduceri convenabile).... Mai era Mother Care, dar la fel scump si nu merita.

Vreau sa spun ca intr-un timp atat de mic, oferta pt imbracaminte copii (si adulti) a crescut, prin aparitia mai multor magazine de profil.



#12
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 10:55

Hi-hi-hi! Sau ii dai tema lui tati, in felul asta ai cui sa-i sari in cap daca nu se potrivesc!!! [:D]



#13
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 11:30

stati putin ca eu nu inteleg: exista inca, in secolul asta scolit, mamici care nu cumpara absolut nimic pt bebe inainte de nastere??? nici ma car cu 2sapt inainte de termen?

cum am stiut ca va fi fetita, am profitat la maxim de solduri si i-am luat hainutze pana pt 6luni :-)) , cateva de 9luni si chiar de un an

 

n-am fost la cumparaturi cu ea pana a facut primul vaccin la 2luni (la recomandarea medicului) insa de iesit pe-afara cu ea si vizite la bunici si matusi am facut din prima zi dupa iesirea din spital :-))

la 3luni am plecat cu ea in vacanta, intr-un camping la casuta de lemn, un drum de aproape 1000km cu masina. in vacanta a fost peste tot cu noi; in plimbari, restaurant, plaja la mare cu nisip :-)) si piscina. de la 3luni jumatate merge la cresa si multumesc lui Dumnezeu, pana acum la 9luni1/2 n-a avut decat cativa mucisori.

 

in concluzie :-)) , bebelusii si mamicile insarcinate nu sunt nici din cristal/zahar, nici asa sensibili cum se crede/sau cum e moda acum (exceptand bine-nteles cazurile speciale)

 

o zi buna



#14
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 12:23

Eu am plecat la shopping cu dilatatie 2, ca stiam ca plimbatul da contractii puternice [:D]



#15
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 13:00

asa si eu; doar ca nu la cumparaturi, ci la o plimbare de cativa km buni, 7 :-)) Si 6ore mai tarziu cine pleca la spital cu apa pierduta si nastea in 8ore? moi :-))



#16
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 13:10

Eu nu am avut bafta ta, dar shopping-ul prenatal a ramas in antologie [:D].



#17
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 22:08

Eu m-am desteptat abia la al treilea copil si am fost cu ea in nenumarate iesiri si vacante in primele 4 luni (ca atunci s-a nimerit vara, deh!) si rezultatul e ca e foarte adaptabila fata, suporta drumurile lungi cu masina, drumetiile la munte, calatorii de tot felul. Am alaptat-o prin restaurante, benzinarii, muzee, banci in parc, ba chiar si pe drumul cu mocanita pe Valea Vaserului :))).

Cu primele 2 am fost mai precauta si imi pare rau, nici nu stiu ce am pierdut :)

#18
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 14 februarie 2015 - 15:37

Eu recomand si In Extenso, Auchan. Oferta de body-uri, si, in general, oferta de hainute pentru bebelusi si copii mici este bogata si mai ieftina decat Tex-ul. In Extenso are si body-uri cu capse, care nu trebuie petrecute peste capul copilului, se incheie parte peste parte. Doar ce au fost reduceri masive si acolo, erau bluzite, tricouri si pantalonasi la preturi pana in 10 lei.

 

Si Danina Line recomand.



#19
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 14 februarie 2015 - 15:40

Lea, da, mai exista. Eu am nascut in 2008 si o ruda m-a certat ca de ce am cumparat inainte niste hainute, ca aduc ghinion (pot pierde sarcina, la asta se referea). Prin luna a 5-a de sarcina le-am cumparat.



#20
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 16 februarie 2015 - 09:10

hai mey Selene, daca matusa/neamul/prietena/vecina iti spune sa-i dai putina bataie copilei cand nu asculta tu ce faci, o iei la palme pe fetita?

 

si eu am avut o "prietena" si ceva neamuri care la fel mi-au spus ca nu e bine, ca bla bla bla. eu am facut cum am vrut nu cum dorea satul.

pe perioada sarcinii m-am apucat sa-i impletesc o cuvertura bebelinei si tot o "amica" de-a mea s-a gandit ea sa ma avertizeze ca daca impletesc cat sunt gravida riscul e f mare ca bebelina sa se nasca cu cordonul in jurul gatului; nu zau? ca sa vezi cat de idioti sunt unii. razand i-am spus ca nu impletesc dupa gat - deci nici un risc :-)) si ca informatiile ei din epoca de piatra de debili nescoliti nu ma interseaza; si daca voi avea nevoie de vreo parere si de un sfat i-l voi cere eu, altfel sa ma scuteasca.

 

asa ca... iaca eu am cumparat de la 5luni intrauterine si nu s-a intamplat nici un bau-bau




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -