Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cata importanta acordam imbracamintei bebelusilor nostri?


20 raspunsuri la acest subiect

#1
laviniadf

laviniadf
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 15:35

Salut mamici,

Sunt o mama care se gandeste, pe langa grijile de alaptare, sanatate si la hainutele cu care imi imbrac baietelul. Poate parea un pic deplasat dar din punctul meu de vedere conteaza acest aspect. Si cum timpul liber al unei proaspete mamici e unul foarte limitat imi vine greu sa merg prin magazine si sa cumpar haine. M-am gandit sa ma asez 10 minute in fata calculatorului si sa caut haine copii si bebelusi online. Oferta este dar cum stam la capitolul incredere cu privire la calitatea materialelor? 



#2
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 15:53

De aceea, proaspata mamica, va face cumparaturile inainte de nastere.



#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 18:03

De aceea, proaspata mamica, va face cumparaturile inainte de nastere.

Cred ca nu te-ai prins,subiectul e cu "va urma"! [:)]



#4
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 18:04

Cred ca nu te-ai prins,subiectul e cu "va urma"! [:)]

 

Tocmai :))))).



#5
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 18:36

buna.

 

eu nu inteleg de ce o proaspata mamica sta atat de prost cu timpul incat nu-si poate lua bebelusul la o plimbare prin magazine?...

 

am o fetita de 9luni cu care am fost prin magazine de cand avea 2luni (dupa primul vaccin). cand alaptam, stiam ca cere de mancare la 2,5-3ore, asa ca ma orientam si ma puneam intr-un loc mai ferit si ii dadeam sa manance. cand am trecut la biberon idem, stiam cam cand trebuie sa manance si aveam biberonul pregatit de acasa; la fel acum cand mananca mancare, am tot ce-mi trebuie dupa mine (castronelul cu mancare, lingurita si barbetica). la ora de masa merg intr-un restaurant si le cer dragut sa-mi incalzeasca mancarea; pe care i-o servesc in masina sau in carut sau la restaurant daca am chef sa mananc si eu.

n-am avut parte de crize, fii'mea adora magazinele :-)) iar eu am profitat cat am vrut de perioada de solduri.

 

n-am cumparat pana acum haine SH. am cumparat prin internet dar de la magazine; in perioada de solduri sau cand au vreo promotie; magazine care de regula livreaza acasa sau ma "anunta" prin mail cand mi-a ajuns pachetul in magazinul ales de mine.

 

aud/citesc mai tot timpul ca mamicile n-au timp si ma intreb de ce...? eu pot face dus linistita 10-15min cu fii'mea in relax in baie - sau cand doarme, sa ma vada, sa o vad; cand va incepe sa mearga si sa nu mai aiba stare, o sa fac dus cand e tata'su acasa si o pot plasa in grija :-))

de gatit ii gatesc (pana acum n-a mancat nimic la borcanel), si gatesc si pt noi (nu complicat si nu nonstop). in plus, de la varsta de 3luni1/2 a fetitei am inceput lucrul part-time (2-3zile/sapt). pt moment nu am femeie nici la curatenie nici la calcat (recunosc ca sunt in cautari desi ma descurc sa le fac singurica; insa nu-mi place :-)) ) In plus, cand e timp frumos (adica nu ploaie si ceata) ies cu fii'mea la plimbare cu carutul cam 2ore/zi...

 

in concluzie, Lavinia... ca sa fii linistita poti cumpara de pe internet dar de la magazine in perioada de solduri; ca sa fii sigura de calitatea materialelor... Sau inceteaza sa-ti mai fie frica sa mergi cu bebelusul prin magazine, nu-i nici un bau-bau :-))



#6
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 22:44

Nu stiu daca subiectul e pentru reclama sau nu, dar o proaspata mamica are sigur lohii, care pot tiiine, frate. Si mai poate avea epiziotomie. Sau cusatura de la cezariana. Sau, ca mine, cusatura dubla, ca facusem si fisura de uretra, de stateam pe-o juma' de buca. 

 

Deeeci... 

 

Iar fetitei mele nu-i placea in carucior, ii placea doar in port-bebe, lipita de mine. Povesti cu ai mainile libere, in cazul meu, eram ca un balon umflat cu o mogaldeata pe piept.

 

Deeeci... nu recomand cumparatul de hainute cu bebelusul mic dupa tine. Plus, in magazine lumea tuseste, stranuta, nu toti folosesc servetele, nu toti pun mana la gura.



#7
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 23:23

Primele hainute pt bebe le-am cumparat inainte de nastere. Dar restul, pe masura ce mai crestea bebe (si crestea, nu gluma, in primul an) pe luam pe parcurs.

 

Acum, ce sa zic, nu mi-am facut atatea problema privind imbracamintea lu' bebe, am cumparat si eu ce se gasea in comert, fara pretentii. Doar sa fie materialul bun. De ex luam din Carrefour, de la tex - foarte bune hainele, nu s-au largit la spalat, la fel din Cora - marca Influx. Mai luam si de pe la Z din cand in cand. Geci, pantaloni de fas pt iarna am mai luat si de pe la magazine de cartier si tot asa. Nu mi-am facuut atatea probleme. 

Online nu am luat nimic, in general, la haine (pt mine, copii, pt oricine) imi place sa o vad, sa simt materialul, sa stiu exact ce cumpar. Chit ca se pot returna si produsele online...



#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 10:06

Salut mamici,

Sunt o mama care se gandeste, pe langa grijile de alaptare, sanatate si la hainutele cu care imi imbrac baietelul. Poate parea un pic deplasat dar din punctul meu de vedere conteaza acest aspect. Si cum timpul liber al unei proaspete mamici e unul foarte limitat imi vine greu sa merg prin magazine si sa cumpar haine. M-am gandit sa ma asez 10 minute in fata calculatorului si sa caut haine copii si bebelusi online. Oferta este dar cum stam la capitolul incredere cu privire la calitatea materialelor? 

 

cel mai simplu ar fi sa-ti faci cumparaturile de la magazinele specializate, unde gasesti toate articolele de imbracaminte necesare, incepand de la sosete pana la geci.

nu cred ca in cluj nu aveti un astfel de magazin/mall sau stand intr-un centru comercial.

recomand si eu marca tex din carrefour, raportul calitate/pret este mai mult decat satisfacator. imbracaminte ok pentru bebelusi mai gasesti la c&a , lc waikiki sau h&m, putin mai scumpe decat marca tex. la next si zara mi se par infiorator de scumpe.

tinand cont ca in primii ani bebelusul creste rapid, consider ca e un "moft" sa-i cumperi tone de haine, de la marci cunoscute, ramai cu foarte multe pe care bb nici nu are cand sa le poarte.

pe mine m-au ajutat foarte mult hainutele de bb primite de la cumnata mea. dupa ce fetita mea a crescut, o parte i le-am returnat, alta parte le-am dat si eu mai departe, la o alta cumnata. hainutele erau ca noi, bebelusii nu apuca sa le poarte pana se tocesc sau rup. de baza sunt body-urile, pantalonasii, salopetele si pijamalele. acestea sunt cele care se murdaresc cel mai rapid si intra la spalat destul de des.



#9
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 10:16

Da, e foarte, foarte, foarte, foarte, foarte greu.

Poate ne dai tu sfaturi cu linkuri sa stim si noi de unde sa cumparam [flo]



#10
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 10:26

sper ca nu vine cu niste sfaturi la obiect - adica cu un link de reclama :) [alcool]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -