Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Octombrie 2015 (Bobocei de Octombrie 2015)

sarcina gravida bobocei 2015 octombrie

79 raspunsuri la acest subiect

#51
ndaniela

ndaniela
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 18:14

Andreea  mie mi-a spus ca la 18 saptamani trebuie sa fac triplu test ,ideea e ca o sa cada 1 mai (m-as duce mai devreme cu o zi)...'

Eu am 27 de ani ,si mi la dat chiar daca dublu test a iesit bine dupa parerea lui ,risc biochimic 1:210 dar cel combinat1:767,si el spune ca cel combinat conteaza ,plus ca la eco arata foarte bine. Acum eu oricum imi doresc enorm eco unde o sa -mi spuna sexul (sper bebe sa ne arate)asa ca inca 2 picaturi de sange si ceva banuti ,asta e ...sa fie totul ok .

+La 22 de saptamani facem morfologia fetala....

De miscat ,depinde de la femeie la femeie oricum in jurul sapt 16-18 poate chiar si mai tarziu ...eu dabia de cateva zile il simt deci dupa 16 saptamani. 

Apropo de burtici cand mai crestem putin poate facem poze si noi,si asa ne si cunoastem! Seara placuta!



#52
Ivone

Ivone

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 22 aprilie 2015 - 11:42

Eu astept sa vina o zi calduroasa si sa creasca burtica sa fac multe poze. Sunt foarte mandra ca sunt insarcinata si vreau sa creasca burti mare mare! La mine riscul a fost scazut si a iesit foarte bine si a spus ca nu mi-l recomanda decat daca vreau eu neaparat sa-l fac si eu oricum nu voiam. Din pacate am dureri de 2 zile jos si ma cam sperie si maine dimineata mergem la spital sa vedem ce e cu contractiile si cat sunt de intense si sa facem un sumar de urina si bineinteles aflam sexul bebelului! Am mari emotii si o sa ma bucur tare mult indiferent de ce va fi doar sa fie sanatos! Eu chiar daca am dureri bebe e bine si e din ce in ce mai activ si noaptea se vede pe burta cum face tumbe dintr-o parte in alta! Sper maine sa fie totul bine si sa nu fie nevoie sa raman in spital! Va pup! Aici nu pot posta poze, nu stiu de ce. Stiti voi cum putem pune aici ?



#53
Ivone

Ivone

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 24 aprilie 2015 - 11:32

Fetele sunt tare suparata si speriata! De vreo 3 zile am avut dureri de burta si spate care nu treceau cu nimic. Ieri m-am internat si am stat aproape toata ziua in perfuzie cu tratament. Am iminenta mare de avort din cauza ca uterul este foarte contractat si mulat pe bebe. Mi-e foarte rau de cateva zile si nu mai pot face aproape nimic. Mi-a spus sa stau doar la pat si cu efort cat mai putin si fara urcat scari sau ridicat orice greutate. Mi-a dat cate 5 no-spa de 40 mg pe zi si 3 utrogestran pe zi si miercuri merg din nou la control. Ieri din cauza perfuziei mi-a fost tare rau si m-am stricat la burta si am avut dureri mari din cauza scaunelor proaste! Aseara am reusit si am adormit putin si astazi ma simt tot la fel. Adica cu scaunul am iesit mai bine si doar o singura data, am mancat branza de vaci cu paine prajita si am luat 2 no-spa dar durerile de spate si burta tot nu se dau duse :( Nu ma mai doare atat de tare burta dar tot simt tot corpul slabit tare si ma doare... Incerc sa nu ma pierd cu firea si sa fiu optimista si sa nu plang ca sa il agit pe bebe si mai tare dar mi-e tare frica. Poimaine trebuie sa trec in 17 saptamani! Mi-e groaza de ce s-ar putea intampla si ma rog la Dumnezeu sa-mi tina bebelusul sanatos si pe mine si sa ma ajute sa duc sarcina la termen! Am mai citit si la alte mamici ca au avut probleme si au stat la pat si a fost bine pana la urma, la altele am citit ca au pierdut sarcina... Sunt atat de data peste cap... Ma simteam asa de bine si eram tare fericita ca imi trecusera dureri cand deodata m-au lovit atat de tare si acum nu mai pot face nimic. Al meu e plecat de ieri la Bucuresti si astazi vine acasa pe seara. Abia astept sa vina dar sunt sigura ca o sa ma apuce boceala cand am sa-l vad. Abia ma abtin gandindu-ma ca ii fac rau lui bebe si nu am voie sa ma agit... :((



#54
sunshine4u

sunshine4u

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 09:50

[batcap] [flo2] Buna viitoare mamici

Imi pare rau Ivone pentru ca treci prin perioada asta asa stresanta,iti trimit o mare imbratisare.Increde-te in Dumnezeu caci ce are El pregatit pentru tine este cel mai bine,desi e greu sa poti accepta voia Lui cateodata,dar El niciodata nu greseste...Ma bucur ca macar tatal lu bebe s-a intors si nu esti singurica sa treci pe aici.Cateodata mai simti nevoie si sa plangi ca nu poti fi perfecta si sa tii totul in tine ca explodezi la un moment dat si cred ca e mai rau.Trebuie sa mananci si ceva consistent dar nu greu la stomac ca de asta te si simti slabita...

Voi ce simtiti cand misca bebe?eu nu stiu sigur daca a miscat deja sau nu [:-)))] Va doresc o zi minunata la toate si multa sanatate si liniste [flo2]


Editat de sunshine4u, 29 aprilie 2015 - 10:36 .


#55
mikkaa

mikkaa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 13:36

Buna!

Ivone, esti ok?

Iti doresc sanatate multa tie si lui bebe, incearca sa te linistesti si sa faci ce zice medicul.

Ai incredere in Dumnezeu....

 

La 16 saptamani eu am fost sigura ca a miscat, dar nu simt zilnic si nici cu aceiasi intensitate si ma intreb daca chiar misca sau gresesc eu...

La voi cum e?

 

O zi frumoasa va doresc!



#56
Ivone

Ivone

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 16:54

Multukesc fetele! Astazi am fost din nou la control. In fiecare saptamana trebuie sa merg la ecografie si control. Am spus ca poate e mai bine dar e mai rau! Uterul e putin mai relaxat dar tot e neregulat si a coborat placenta si a aparut o formatiune in mijloc jos unde acum un an am abut o laparoscopie de chist! Am iesit si am bufnit in plans ca nu m-am mai putut abtine :(( in fiecare luna trebuie sa fac cate o internare si sa imi puna perfuzie si tratament pe langa tratamentul care mi l-a prescris pemtru a ajunge cat mai aproape de termen... Parca nu ma mai pot calma ... :((



#57
sunshine4u

sunshine4u

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 19:00

Oh saracuta de tine,imi pare rau... 



#58
Ivone

Ivone

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 10:47

Astazi m-am trezit cu forte noi si gandurile negre le alungam de acum total! Trebuie sa fie bine totul si sunt convinsa ca bebele va fi cuminte si va sta acolo la caldurica cat trebuie! Doamne Doamne o sa ne ajute sa ne vedem sanatosi! Inca sunt tare sensibila cand aud ceva cu copii bolnavi, cu mame cu probleme, dar schimb canalul sau ma duc in alta parte si gata! Am inceput sa vorbesc mult cu bebe si am facut o intelegere : eu stau cumintica si nu fac efort deloc si el sa traga de placenta aia s-o aducem inapoi si sa linistim apele pe acolo :)) acum am papat si ne-am intins din nou in pat si ne gandim ce activitati am putea avea care sa nu necesite efort si deplasare! Ii dam noi de capat! Astept cu nerabdare urmatorul control! Va pup



#59
AndreeaSorinaD

AndreeaSorinaD
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 12:28

Buna,

 

Foarte bine Ivone,  fi foarte optimista. Multa sănătate si răbdare. De ce nu ii citești bebelușului, asculta muzica, relaxează-te, uite-te la seriale bune.

Iți recomand sa citește cartea FLUTURI.

Si eu am renunțat sa mă uit la TV, evit știrile si cazurile cu cei mici.

Eu încă nu îmi dau seama daca mișca. Pe mine mă mănâncă burtica si simt ca mă gâdila ceva.

Ce creme folosiți pentru burtica? 

E foarte bine in trim II, am scăpat de grețuri, burtica creste si avem energie.

Totuși, am rămas cu o problema " trezitul de dimineața", e foarte greu sa mă trezesc la 06.00.

Ați anunțat la SRU (conducerea) de sarcina, avem termen sa depunem scrisoarea medicala de la doctorul de familie? Eu am 15 sapt si 3 zile si încă nu am anunțat de sarcina.

 

 

Va pup, sarcina ușoară. 



#60
Ivone

Ivone

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 15:23

Multumesc!Pai am sa incep sa ii citesc. Cand fac dush ii spun ca acum il spal si-l fac curatel ;)) si cand mananc ca sa crestem mari. Momentan mai am vreo 200 de pagini din "sarcina ta-ghid practic pt o sarcina usoara" cu toate ca eu nu pot face nimic din ce scrie acolo ca trebuie sa stau la pat ;)). Si in ultimele zile nu prea am avut timp si tragere mai de nimic. Ma simt obosita, sunt tehuie de cap de la utrogestan...o sa fie bine cu siguranta! Eu nu lucrez deci nu am avuut ce anunta la munca ;)) sarcina usoara!





Etichetat si cu sarcina, gravida, bobocei, 2015, octombrie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -