Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Voi aveti prieteni?

prietenie

71 raspunsuri la acest subiect

#1
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 06 februarie 2015 - 14:16

Buna

 

Va intreb sincer, voi aveti prieteni ? Prieteni de familie sau prieteni dragi care sa va faca placere sa va intalniti sa stati de vorba la voi acasa sau sa iesiti undeva

 

Ma tot roade acest subiect si undeva in sufletul meu sufar mult ca am ajuns sa...nu avem prieteni (suna patetic pentru unii, poate)

 

Pe scurt, ne-am tot mutat in ultimii ani din cauza serviciului, de unde am fost am incercat pe cat s-a putut sa pastram legaturile de prietenie.

 

Acum de vreo 3 ani ne-am intors acasa de pe unde am fost plecati si am sperat ca vom relua aceste relatii, ca ne vom vizita, ca vom iesi la munte, la mare.

Din pacate nu a fost asa, noi am initiat invitatii dupa invitatii, ba la noi in vizita, ba sa iesim si cam de fiecare data am fost refuzati (grrr gust amar).Insa am aflat ulterior ca "prietenii nostri" au iesit cu alte grupuri.

 

Am obosit sa tot fim refuzati (lol cum suna) si am lasat lucrurile asa sa treaca de la sine, insa suntem singuri-singurei.

 

Nu ne plictisim, muncim toata ziua si suntem obositi, dar eu sincer tanjesc in sufletul meu  dupa intalnirile de alta data, dupa o "ieseala"

 

De-asta va intreb, voi aveti prieteni?

Daca ati pierdut prieteni, ca in cazul meu, cum ati mers mai departe? 

Ah, si mai e ceva, nu mai suntem pusti si relatiile de prietenie cred ca se formeaza mai greu...



#2
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 06 februarie 2015 - 14:25

Va puteti face prieteni noi. Cei vechi poate va evita fiindca nu mai aveti aceleasi opinii sau gusturi.

Nu-i bai, face-ti-va altii, care sa fie pe aceeasi lungime cu voi.



#3
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 06 februarie 2015 - 14:31

Alizee, nu prea avem unde sa ne facem prieteni.

 

Venim seara destul de tarziu si ne luam cu treburile domestice, in afara de un  MI sa luam o paine nu iesim, asta in timpul saptamanii.



#4
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 06 februarie 2015 - 14:33

Ai incercat sa te imprietenesti cu vreo colega ?


Editat de Alizee, 06 februarie 2015 - 14:34 .


#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 06 februarie 2015 - 14:35

noi avem doar doua familii prietene.

cu unii ne intalnim din cand in cand, in vizita unii la altii sau vara iesim la iarba verde, gratar, la o terasa. locuim si foarte aproape unii de altii, e drept.

cu cealalta familie ne vedem doar pe perioada concediului de odihna din vara, ne-am imprietenit intamplator pe internet acum 4 ani, ei cautau companie pentru drumul cu masina in bulgaria, norocul a facut sa avem concediu in aceeasi perioada, la acelasi hotel si am calatorit impreuna; ne intelegem extraordinar de bine, de parca ne cunoastem de-o viata. vorbim mult la telefon, de vizitat inca nu ne-am vizitat, ei locuiesc in bucuresti (langa), noi in ploiesti. dar nu-i timpul pierdut.



#6
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 06 februarie 2015 - 14:39

Mda giulia71,de la anumita varsta ti faci mai greu.Si noi trecusem prin faze dese de mutat,dupa ce ne-am asezat,am incercat sa ne facem noi prieteni.Sincer nu am reusit atat cat ne-am fii dorit,consideram ca prieteniile trebuie sa fie in castig de ambele parti,asa ca avem doar 2-3cupluri cu care suntem pe aceeasi lungime.Suntem gazde primitoare destul de des dar nu si iesim cu toti care ne calca pragul.Daca mie imi place sotia cuiva,sotul nu se poate intelege cu sotul respectivei sau invers.Important e ca nu mai cautam "cantitate",sotul era obisnuit cu anturaj mare,acum doar "calitate".Si de multe ori facem iesiri doar noi doi,nu neaparat la un suc...ci la un pescuit,un gratar la iarba verde.Cam rar se intampla sa gasesti prieteni care sa va vina ca o manusa si ii cam gasesti cand nu-i mai cauti.Succes



#7
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 06 februarie 2015 - 14:41

Da, la munca am o relatie ok cu toata lumea, dar e ca la servici, vad ca nimeni nu are relatii apropiate cu nimeni, asa ca m-am adaptat.

 

Nu ma intelege gresit, nu sunt vreo salbatica , dar nici nu pot sa sar asa pe primul om intalnit:)



#8
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 06 februarie 2015 - 14:48

Eu sufar mai mult, sotul e mai introvertit si nu pare sa-l afecteze, pe mine insa cand vad ca ei ies cu alti prieteni ma afecteaza, mai ales ca niciodata nu am zis un cuvant  deplasat si zic eu ca am fost prieteni buni. La fel si invers, desigur!

 

Poate ca nu reusesc sa merg mai departe pentru ca nu inteleg. 

 

Nu va imaginati ca am avut zeci de prieteni, vreo 3-4 familii ,iar acum 0.



#9
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 06 februarie 2015 - 14:49

Noi avem fiecare prieteni personali, iar unii dintre ei au devenit prieteni comuni - de fapt chiar se plange barbate-miu (in gluma) uneori ca I-am furat cativa prieteni, ca mai degraba ma suna pe mine cand au vreo problema.

 

Dar nu neaparat suntem prieteni si cu partenerii lor de viata! Doar cu cativa, care s-au apropiat si ei incet, deci nu cautam sa avem prieteni de familie. Cu acestia, rar, iesim la cafea sau ne vizitam acasa sau gratar. Nu ne place sa mergem cu alte familii in concediu.

 

Din pacate cum barbate-miu lucreaza in straiatate timpul impreuna il petrecem egoist, adica doar in familie. Altfel cum spuneam, foecare cu ai lui, cu care mentinem legatura cum putem, pe net, live daca se poate.

 

Deci in concluzie daca voi vreti prieteni de familie cu care sa petreceti timp impreuna in formative complete e mai greu, dar daca vrei prieteni peronali e mai usor de gasit. Eu imi fac mereu prieteni noi, dar cum spuneam nu neaparat le plac pe sotii/soti.

Eu am constata ca odata cu varsta imi fac prieteni mai usor pentru ca am devenit mai toleranta.



#10
patou

patou

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 06 februarie 2015 - 14:54

nici nu trebuie sa ma gandesc prea bine ca sa spun ca nu avem prieteni. si e trist ca toate relatiile au incetat pe nesimtite si niciuna din vina noastra. Stiu ca scuze exista (lipsa de timp, distantele mari, etc) dar, sunt doar scuze.

 

Pe de alta parte ma gandesc ca fiecare dintre noi se maturizeaza in mod diferit, ca viata ne schimba, dar tot nu pot sa inteleg individualitatea si indiferenta celor din jur. 

 

O vreme am crezut ca e vina noastra, ca avem noi pretentii prea mari de la cei din jur, dar in final mi-am dat seama ca nu e asa si ca ma foloseam de asta doar ca de o scuza pentru a evita sa vad realitatea care nu-mi facea placere.





Etichetat si cu prietenie

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -