Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Aprilie 2015(Buburuze de Aprilie 2015) Capitolul 6- Bine ati pasit in trimestru 3, dragi burtici!

gravida aprilie 2015 buburuze

596 raspunsuri la acest subiect

#571
BlondyG

BlondyG

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 20 februarie 2015 - 00:33

Semnez si eu condica de prezenta!
Va urmaresc in fiecare zi insa mai greu cu scrisul.., caci inca merg la servici + gimnastica, masaj.. program incarcat
Imi pare rau ca tot citesc de tot felul de problemute dar mi se pare f ok ca fiecare isi revine apoi la o atitudine pozitiva si optimism, care cred ca sunt f f importante in perioada asta.
Cred ca si forumul are o mare contributie:)
Eu nu mai am vesti despre bebe de acum o luna, abia astept eco morfologica de sapt viitoare. Ce stiu e ca e f activ. Uneori la munca chiar imi e greu sa ma concentrez ca imi distrage permanent atentia. Iar seara are program de vreo 2 ore in continuu. Ma tot gandesc daca oare se mai linisteste cand creste... Sau o fi din ce in ce mai puternic dar la fel de activ ?!?!?
Multa sanatate sa aveti si voi si bebeii!

#572
Diarom

Diarom

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 20 februarie 2015 - 03:48

Vremunbebe, BlondyG noi intelegem situatia si ne gandim si la tine si la celelalte burtici care nu pot intra asa frecvent  [flo2] 

 

BlondyG, nu stiu ce sa spun...a mea cateodata e chiar ingrijorator de linistita. Adica, o simt cum se intinde, sughita, dar rar imi mai trage cate un picior din toate puterile. Poate ca-i din cauza ca s-a intors cu capul in jos....Nu stiu. Zic, mai mult se intinde asa si misca dar nimic energic.

 

Burticute dragute  [il]  [pup] , sa aveti o zi perfecta!



#573
deea1

deea1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 20 februarie 2015 - 06:53

Neata burtici!
S-a trezit cineva?
Haideti la cafeluta;)

Bine ai venit pinky!
Eu cred ca o sa nasc cu doua zile inaintea ta deoarece avem dpn pe 5 aprilie. Sper sa stea bebelusa pana la termen acolo linistita.

#574
gogosika

gogosika

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 20 februarie 2015 - 07:17

Buna Burtici

 

Avem 32 saptamani!!!! [deziuata]

 

Noi nu avem voie cafeluta dar luamdeja micul dejun ca ne-am trezit flamande.

 

Ma bucur ca avem burticute mai optimiste. [flo]  [floare3]



#575
gogosika

gogosika

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 20 februarie 2015 - 07:44

Dia ma bucur ca ti sa mai ridicat moralul, totul o sa fie bine, nu-I nimic daca nu mai bate asa tare pitica au si ele parioade cand sunt mai lenese si apoi incet,incet nu mai au atat de mult spatiu in uter.

 

Alianda ma bucur ca esti acasa si ca esti mai bine, odihna multa si totul o sa fie bine.

 

Sunshine tu esti o puternica si uite asa incet trec saptammanile si o sa-ti tii bebeii la piept la timpul care trebuie, nu are nimic daca trebuie sa stai in spital esti pe maini bune.

 

Succes si numai bine si celorlalte burtici. [flo]  [floare3]  [pup]



#576
Diarom

Diarom

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 20 februarie 2015 - 07:53

Neata Deea, neata Gogosika!

 

Gogosika, azi i-am pus muzica la casti vreo 15 min si acum de o ora si ceva tot topaie  [:)] 



#577
sunshine2009

sunshine2009

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.716 mesaje

Postat 20 februarie 2015 - 08:11

Buna dimineata,
As veni eu la cafea dar mi-au scos-o aici de tot asa ca stau ca melcul cu ochii in telefon.
Blondy, Vremunbb, ma bucur ca sunteti bine chiar daca e greu cu scrisul.
Blondy, mult succes la eco sapt viitoare!
Alinanda, ma bucur f tare pt tine ca ai ajuns acasa, vezi ce mult inseamna sa fie colul inchis. Noi nu parasim spitalul urmatoarele 2 sapt din cauza asta...
Gogosika, felifitari pt cele 32 de sapt! Multe sanatoase inainte!
Deea, eu cred ca sunt la linia de start, ca s-a mutat Dpn de pe 15 pe 1...si asta in caz de fara surprize...

#578
racusor2010

racusor2010

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.034 mesaje

Postat 20 februarie 2015 - 08:24

Buna burtici

Sunt o mamica de delfinas de aproape 5 anisori si un ghiocel pe drum... Eram la limita intre ghiocei si buburuze, dar ghiocica e mai mare, asa ca probabil va sosi pe 20 martie

Va citesc si pe voi, tare dragi imi sunteti, asa un grup frumos sudat!

Am intrat sa va urez multa sanatate!

Alinanda voiam sa iti spun sa ai grija la contractii si la miscarile lui bebe, daca simti uterul contractat sau nu il mai simti bine pe bebe miscand, fugi la spital! Eu am impartasit aceeasi experienta la primul copil, uter contractat toata sarcina, la 6 luni am stat in spital cu risc de nastere prematura si apoi acasa, la pat, cu tratament gynypral si altele... La 36 sapt, m-am prezentat la control, uter mai contractat ca oricand si am stat la monitorizare 12 ore, apoi cezariana de urgenta ca intrase puiul mic in suferinta fetala, nu ii mai batea bine inimioara de la contractii, pe care eu nu le simteam de fel... Prima intrebare a dr a fost daca l-am simtit la fel miscand, iar eu nu reuseam sa imi amintesc... Nu e de speriat, stai cuminte in pat, doar la baie si sa mananci si va fi bine! Apropos, si eu sunt din piatra, dar am plecat acum multi ani la facultate si nu m-am mai intors... Multa sanatate si sa stea bebe la caldurica pana la termen!

#579
Cristi76

Cristi76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 360 mesaje

Postat 20 februarie 2015 - 08:57

Buna dimineata, eu am avut o noapte agitata ca de altfel toate din saptamana asta. Nu mai am temperatura dar cand ma intind in pat ma apuca o tuse si cand tusesc ma dor plamanii rau in spate. Adorm chinuita pe 2 perne si dupa o ora ma trezesc in criza de tuse. Ziua daca nu ma intind e bine, nu tusesc, dar noaptea e de cosmar.
Va pup.

#580
cristina_nic

cristina_nic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 362 mesaje

Postat 20 februarie 2015 - 09:10

Neata fetelor!

 in sf intru si eu! mi-a luat mult sa citesc de unde ramasese tot ce ati mai facut

 

Deci cu cat se apropie mai mult termenul cu atat cu atat observ ca suntem  cu probleme diverse..ufff..cate contractii citesc, ma sperie((((((( multa sanantate si sarcina cat mai la termen va urez, ! Doamne ajuta pt toate pt minim 36 sapt la toate.!!!! ufff am emotii!!!

 

 Dia sunt alaturi de tine!!! nu imi vine sa cred ce neconcordanta intre medici:(ufff, tine-te de capul lor si prezinta-le situatia exact cum ne-ai prezentat-o noua ca trebuie gasita o solutie de mijloc, se cam bate cap in cap cu pastilele dar si cu maritul mancarii..eu din cate stiu nu prea are legatura portiile de mancare cu dimensiunea copilului, mai degraba calitatea mancarii dar nici acolo nu e batut in cuie, fatul in general isi ia din toate depozitele mamei pana o seaca pe aceasta deci o subnutriteaza pe mama in caz de aceasta nu mananca sa zicem dar el tot cat si creste, asadar se cam ate caap in cap mai ales ca tu in ultima luna stiu ca aveai un meniu f diversificat din cauza regimului:(.. s-au mai cautat si alte cauze cu privire cresterea bebelului? in Ro se verifica in primul raund cu doppler Ir-urile..la noi asta e primul fact cand se constata o oarecare intarziere fetala, daca cumva de acestea sunt bune, atunci bebe asa e el mai mic si nu se mai insista decat cu vitamine eventual..dar ideea e sa se alimenteze corect d.p d.v fizic inauntru, adica sa nu aiba vreo' bariera'

 

PInkipink eu nasc la Giulesti:) si tu? cu cine? eu cu Dan Deva. primul copil tot acolo l-am nascut;

 

am fost ieri la Fundeni la analize, abia azi m-au chemat sa le iau si sa discutam pt ca aveaau nu stiu ce sedinta ieri.

 asa ca azi la 13 ma duc acolo.. i-am zis ca nu am mai luat aspenter de vreo sapt ca am arsuri:)))) asistenta nu a zis nik..sa vedem ce zice si Uscci:)) oricum am 30 de sapt iar bebe e mai mare cu vreo 10 zile deci i0am zis ca-s aproape de 31-32 conform eco.

 

acum eu am alta problema acum ma trezesc cu o ureche infundata de tot, ca si cand as calatori cu avionul sau as face scufundari)atunci am mai simtit asa) de la ce o fi?????????ieri o ora.. azi juma de noapte si inca nu mi s+a dsfundat urechea dreapta deloc:... tensiunea mi+e buna ieri era 10 cu 6 dar azi e 11 cu 7 deci nu cred ca e de la tensiunea mica, nu?

  ufffff

acum caut pe google bineinteles... o sa intreb si medicul..





Etichetat si cu gravida, aprilie 2015, buburuze

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -