Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de Octombrie 2014 - Capitolul 4

bebelusi octombrie 2014 bobocei mamici

266 raspunsuri la acest subiect

#241
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 02 martie 2015 - 15:15

avocado crud i l-am facut piure cu radacinoase fierte si o ceapa fiarta. Ma bucur ca papati si sunteti pofticiosi!!!

Branzica eu vreau sa ii fac in casa, calcica sau cu lamaie. Mai astept un pic si am sa i-o introduc sa vad daca ii place. Tot in combinatie cu legume.  Nu as vrea sa ii cumpar daca pot sa ii fac eu



#242
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 02 martie 2015 - 15:19

emysa, si ce combinatii de legume i-ai mai dat? mi-e frica de broccoli sa nu il  doara burtica....

 

eu ii dau doar la amiaza papica, peste vreo 1.5 - 2 saptamani intram la masa de dimineata cu fructe; pe care cred ca o sa le fac la aburi pt inceput



#243
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 02 martie 2015 - 16:40

Multumim, Ana! A fost un succes supita, chiar daca mai mult a curs din gurita, dar se vedea ca ii placea si ca mai si inghitea. Abia astept maine sa ii dau mai multicica!
Emysa, ma bucur ca sunteti mai bine! Vad ca voi ati introdus deja multe legume si feucte, mie mi-e cam frica, mai ales ca are de unde mosteni terenul alergic. Anda tu ce legume i-ai introdus?
Intrebare intrebatoare la branzica si iaurt. Eu tot facut in casa vreau sa ii dau, dar, avand in vedere ca peste tot citesc ca nu se da lapte de vaca la bebei mai mici de un an, din ce lapte le facem? Din lapte praf?! Lapte de capra? Amaliei stiu ca din lapte de vaca ii faceam si branza si iaurtul

#244
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 02 martie 2015 - 16:45

bravo ingriduta!!

 

pana acum nu multe: morcov, rad patrunjel, pastarnac, cartof dulce, ceapa, ardei rosu, avocado

 

nu lapte de vaca dar din asta o sa ii fac, asa a zis si medicul, din lapte UHT

 

urmeaza sa ii mai bag telina, dovleac, dovlecel, praz...si nu mai stiu...pastai verzi cred



#245
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 02 martie 2015 - 20:35

Da, sunt multicele, dar am avut grija sa nu le amestec inainte de a le testa ca sa vad daca e alergic la ceva. Toate le-am dat la recomandarea medicului. De 2 zile am introdus si dovleacul placintar. Pe toate le papa foarte bine.
De branza calcica mi-a zis si medicul, dar am uitat sa intreb de cand ii pot da. Oricum nu ma grabesc cu ea. Trebuie sa stagnam la ce papam acum inca vreo 2 saptamani

#246
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 02 martie 2015 - 20:35

Da, sunt multicele, dar am avut grija sa nu le amestec inainte de a le testa ca sa vad daca e alergic la ceva. Toate le-am dat la recomandarea medicului. De 2 zile am introdus si dovleacul placintar. Pe toate le papa foarte bine.
De branza calcica mi-a zis si medicul, dar am uitat sa intreb de cand ii pot da. Oricum nu ma grabesc cu ea. Trebuie sa stagnam la ce papam acum inca vreo 2 saptamani

#247
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 02 martie 2015 - 20:42

silvia, din ce ai facut supita?



#248
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 14:30

Anda la noi a fost doar din morcov. Asa mi-a recomandat si medicul, sa am pauza de 3 zile pana introduc alt aliment. Asa ca pimaine bag radacina de patrunjel, apoi pastarnacul si mai vedem ce urmeaza. A papat f bine azi, nu i-am dat eu cat ar fi vrut ca era de-abia a 2-a zi. E caraghioasa rau ca nu stie inca sa pape si ii curge din gurita. De telina eu stiam ca e alergena, ar trebui sa mai citim despre ea. Stiu ca sunt oameni care sunt alergici la telina cum sunt unii la alune. De ardei iar parca auzisem ca s-ar introduce mai tarziu, ca e putin mai greu. Oricum, parerile sunt impartite, asa ca fiecare face cum crede, cum ii spune si medicul. Eu m-am mai uitat prin niste tabelase cu alimentele grupate pe varste. Unele sunt trecute intr-o parte de la 6 luni, in alta denla 8,9. Dar eu parca ma simt mai linistita daca le dau mai tarziu decat mai devreme.

#249
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 15:10

ai zis supita si am crzut ca ai pus mai multe :)

asa e, auzisem si eu de telina ceva, si totusi mi s-a spus ca pot sa-i dau...uneori am impresia ca citesc atatea pareri ca nu stiu ce sa mai fac...

ardei i-am dat dar fara pielita, l-am facut la aburi si apoi l-am decojit.

dovleac nu gasesc nicaieri asa ca am luat dovlecel si praz, am gasit la tarani inca din toamna



#250
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 15:49

Si mie mi-a zis doctorita sa-i dau telina dar mie tot mi-e frica. Dar asta mai mult din cauza alergiilor mele, mi-e sa nu mosteneasca. Eu inca nu i-am facut la abur, o sa ii fac atunci cand trec de la supa la piure. La Ama stiu ca am facut repede trecerea, mai ales pt ca ii placea mai mult piureul si nici nu se mai murdarea asa de rau. Acum parca as lua-o mai incet. Cred ca o sa ingros supa treptat. Anda, tu acum cat timp ai inceput diversificarea?



Etichetat si cu bebelusi, octombrie 2014, bobocei, mamici

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -