Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de Octombrie 2014 - Capitolul 4

bebelusi octombrie 2014 bobocei mamici

266 raspunsuri la acest subiect

#11
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 05 februarie 2015 - 14:21

Aa si am facut 4 lunite azi si cam asa stam la dimensiuni 8,9 kg si 65 cm si 42 cm la capsor , doctorita zicea ca avem dimensiuni de10 luni mai mult la kg :)) !! Azi am fost si i am dat comanda de tort pt botez si candy bar !! Abia astept sa vina dar imi e si teama de el , fetele de la laboratorul de dulciuri ziceau ca cel mai activ bebe care a fost pe acolo , a ras chiuit si gangurit cat am stat acolo !!

Ale , ma bucur ca sunteti bine!

 

Si noi am avut un super botez,s-au distrat toti invitatii, si adulti si copii ; candy-barul e o bun, copiii, dar si parintii lor l-au tot vizitat.

Nu-ti face griji, bebe sigur va fi cuminte si toti o vor admira , asa se intampla la toate botezurile.

Noi am avut-o pe Lu cu noi,pentru ca am vrut sa se distreze si parintii nostri, dare am avut camere deasupra restaurantului, iar restaurantul are 7 m inaltime asa ca nu a fost problema nici cu fumul, nici cu muzica.

Lu avea doar 44 de zile si a avut mai multa nevoie de mine, dar a fost o scumpica extrem de admirata [:)]

Ca marturii, am luat rame vintage mici,dar nu am pus poze cu bebe, caci omul isi tine in casa ce poze vrea ...

Si tortul (bavarez) l-am avut si la nunta si la botezurile copiilor si când am fost nasi [:)]

o sa fii destul de ocupata sapt viitoare



#12
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 05 februarie 2015 - 14:23

Multumim, Caresse! Noi nu plecam de aici sa stii, ramanem pe pozitii!  [:)] Sa stii ca si mie imi este teama de diversificare. Ingrid nu vrea vigantolul, la apa se stramba foarte rau, la ceai la fel. Ibalgin cand i-am dat l-a scuipat cam pe tot, i-a iesit pana si pe nas, i-am pus la gurita mar si para si s-a strambat de parca i-as fi dat ceva amara. Asa ca eu cred ca va fi foarte greu cu diversificarea. Doamne ajuta sa ma insel! Chiar, a inceput cineva sa dea la bebe altceva decat laptic? Eu ma gandesc d epe la 5 luni sa incerc.

 

Ingrid a facut rau mucisori si nu stiu de ce. Era mai bine cu raceala, dintii o suparau cel mai rau, dar de noaptea trecuta i s-a umplut nasul de mucisori. De-abia a dormit mititica, iar dimineata i-am aspirat nasucul de 4 ori intr-o ora jumate. Ieseau multi dar nu erau galbeni sau verzi, deci cred ca suntem bine deocamdata.

 

Anda, bravo tie ca esti asa de perseverenta! Putine mamici rezista cand bebe trece prin asa perioada sa nu-i dea lapte praf. Esti o super mamica!

 

Ale, la multe lunite scumpetei tale! Bobocelu, si tie iti doresc la fel! Cresc puii nostri, maine poimaine facem urarile de un anisor



#13
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 05 februarie 2015 - 14:53

nuu plecam noi de aici!!! si-asa nu suntem multe tare, dar nu ne mutam nicaieri [flo2]

 

silvia, inca nu am inceput sa ii dau nimic, si eu ma gandeam sa incep ceva de pe la 5 luni [flo2]  dar depinde si de greva, fiindca daca refuza mult sa suga nu as vrea sa ii dau solide...

 

si sebi refuza vigantolul, si espumisanul. de ceai nici nu stie ce e ala [batcap] dar cu vigantolul si espum il pacalesc pana i-l dau...greeeeu tare ca da din capusor in toate partile; iar cu serul fiziologic in nasuc e o maaaaaaaaare drama cu plansete



#14
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 05 februarie 2015 - 14:57

am gasit azi la reducere o carticica Yummy! 300 de retete pentru bebelusi si copii

 si-am comandat-o rapid. desi mai e pana papam sunt curioasa sa o rasfoiesc :))))))



#15
miky_mamica

miky_mamica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 05 februarie 2015 - 15:03

Buna ziua dragi mamici,

 

Nu am mai scris de muuult timp aici la bobocei .... va rog sa ma iertati!!!

Nu am avut timp nici sa respir in ultima luna .... au fost multe evenimente si bune si rele si timp ioc.

Noi suntem bine, Sofia a crescut si e o frumusica, are undeva la 6,5 kg si 63 sau 64 de cm si gangureste si rade toata ziua. Ne apropiem si de vaccinul de 4 luni si inca nu realizez cand a trecut timpul.

A fost botezata pe 17 Ianuarie si ne-am distrat tare bine. Dupa atata vreme chiar ne-am facut timp si am petrecut impreuna cu familia si prietenii apropiati si a iesit o petrecere de pomina, iar Sofia a mers din mana in mana la Toti invitatii si a fost o papusa. Nu a plans decat putintel la biserica cand a dezbracat-o nasa in rest a fost f f cuminte.

Si va pun si cateva pozici !DSC01557.JPG DSC01210.JPG



#16
miky_mamica

miky_mamica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 05 februarie 2015 - 15:05

Si una cu noi!DSC01186.JPG



#17
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 05 februarie 2015 - 15:27

miky - bine ai revenit te mai asteptam cu drag!!!

 

sunteti doua frumoase!!!! dragele de voi, si ce printesica duuuulce [il] [il] [il]



#18
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 05 februarie 2015 - 16:58

Salutari, mamici
Anda,esti tare ambitioasa. Eu cedam de multa vreme:| In greutate ia? Adica sa ai grija totusi. Oricat ne-am incapatana noi cu unele chestii, cred ca suntem oameni si trebuie sa fim flexibili. Oricum esti de admirat.
Fetelor, ce bebici grasunici aveti!! :) Felicitari!
Noi am mers azi la vaccin. Bebe a plans foarte putin. Ca si data trecuta, a fost un erou ptr mine:)
Al meu are peste 7 kg, are 70 cm si e un barbatel chiar daca de vreo 3 saptamani trecem printr-o perioada mai grea. Noaptea nu mai doarme decat maxim 45 min, suge vreo juma de ora si iar doarme doar 40-45 min. Eu sunt praf de oboseala. Si el are fatzuca obosita, dar nu inteleg de ce nu poate dormi. Inainte dadeam cu aspiratorul cand dormea, acum se trezeste si de la o musca:(
Cred ca o fi si de la gingiute ptr ca baleste f mult si baga manutele in gurita la greu. Doctorita spune ca e de la aerosolii cu ventolin si ca o sa dureze pana isi revine. Ea mi-a sugerat sa ii dau seara 20-30 ml de ceai de tei, insa toate ceaiurile cumparate au si alte prostii in ele, cum ar fi macese ori capsuni. Maine o sa merg in piata poate gasesc la batrani niste tei.
Citind mult am gasit niste chestii despre regresia somnului. Cica bebe e in perioada unor noi achizitii si de aici somnul fractionat atat de mult. El desi are fatzuca obosita, e vesel, gangureste mult. Se mai confrunta cineva cu asa ceva? Eu simt ca ma scurg de la oboseala. Mama nu ma poate ajuta ptr ca bunica e bolnava si nu are cu cine sa o lase, desi ea ar veni imediat daca ar putea. Soacra si cumnata, tata si fratele meu, cu totii stau la peste 2000 km deci ajutor nu am de la nimeni. Sotul a inceput munca in ture 12/24/48h deci e greu. Uneori ma simt depasita de situatie, dar bebe imi zambeste si zic..hai, inca o zi si va fi mai bine!

#19
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 05 februarie 2015 - 17:39

da, la kg e ok, are 8kg si uda scutece.

 

imi pare tare rau ca ti-e greu si piticutul nu doarme....si al meu la fel dar parca un pic mai mult....sper sa gasesti ceai de tei si sa functioneze. la magazine naturiste ai incercat? acolo stiu ca au. E greu cand esti singura si nu te poti baza pe ajutor, te cred....dar tot puiutii ne dau putere sa mergem mai departe, ramai tare si nu te lasa, o sa fie si mai bine, e o perioada ce sper sa o depasiti curand....va pupam!!!!



#20
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 05 februarie 2015 - 19:12

Mamici dragi,  

 

azi am avut o zi superba .... pentru ca acum un an , la aceasta ora aveam si test pozitiv si Beta HCG 547... si una dintre cele mai dragi prietene, cunoscuta aici pe forum este insarcinata dupa ceva timp, in 15 s [:)]

 

Sper ca nu va suparati , dar am vrut sa impart cu voi bucuria mea de azi ! [flo2]





Etichetat si cu bebelusi, octombrie 2014, bobocei, mamici

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -