Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Trucuri culinare - super utile!

trucuri bucatarie culinar

210 raspunsuri la acest subiect

#61
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 11:47

incerc si sper sa nu il uit cand gatesc :)))))))))

Nu cred ca uiti si oricum de la aburi se va dezlipi singur daca il lasi acolo.

Dar ca sa raspund, da si eu folosesc otet sau lamaie sa mai scot mirosul, mai ales ca daca primesc afumatura de la socreli ... jale mare e in frigi.

SI tot cu otet mai curat masinile de spalat.  La masina de spalat vase, unde parca ramane mai mult miros dupa un timp folosesc otet.

Iar la masina de spalat rufe, adica Safta din casa mea, pun o tura la temperatura maxima  si un litru de otet si o lasa stralucitoare, toti aburii de otet mai ales curata si zone din masina la care nu ajungi altfel. Si nu mai folosesc calgon, fac spalarea cu otet  o data pe luna ... si gata. Acu ... sincer daca as avea Safta comandata cu telefonul mobil cum am vazut in reclame, nu stiu daca m-ar lasa sufletul sa o dau cu otet, daca nu-i place mirosul?



#62
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 11:58

ralcat, pentru MSV poti folosi acele odorizante speciale. se gasesc in kaufland sau lidl, costa foarte putin si chiar miros frumos (lamaie sau mar).

am mai gasit tot in lidl un lichid de curatat MSV, se foloseste 1 flacon la un ciclu de spalare fara vase, inca nu l-am folosit, dar intentionez s-o fac cat de curand.

mirosul pe care il simti e cumva chimic (gen soda) sau ti se pare ca miroase a ceva urat ? cat de des cureti filtrul MSV ?



#63
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 12:06

MSV trebuie spata o data pe luna. Eu cumpar un produs special care se pune in masina, spal toata filtrele cu o chetsie gen triumph, pun otel si apoi dau o spalare la temperatura mare.



#64
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 13:19

Mai, ce naiba de miros poate sa iasa prin 2 gaurici minuscule?

Si eu am gauri la oale si am nici un miros in frigider.

 sunt eu mai sensibila la mirosuri [batcap]



#65
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 13:39

apropos de mirosuri si sensibilitati : ce trucuri verificate aveti voi pentru eliminarea sau diminuarea rapida a mirosului neplacut (de prajeala) din bucatarie ? ma refer la mirosul de peste prajit, de mici, de varza calita, de ex.

in afara de a gati cu geamul larg deschis, de a folosi hota la viteza maxima, de a spala imediat toate vasele, aragazul si filtrele de la hota, eu nu stiu ce sa mai fac. mirosul parca se prinde de pereti, doar nu m-oi apuca sa sterg faianta si exteriorul dulapurilor dupa fiecare tura de prajeala.

uneori aprind betisoare parfumate in bucatarie, dar "colocatarii" mei protesteaza, nu le place mirosul acestora, indiferent ce aroma am folosit. si pe moment nu e prea placut, se amesteca mirosul de prajeala/mancare cu cel de betisoare, apoi ramane doar cel de betisoare parfumate. dureaza cam 2 zile pana se duce mirosul neplacut (pentru mine) de prajeala din bucatarie.

ceva sfaturi/trucuri exista - in afara de cel de a renunta la prepararea acelor feluri de mancare ? [:-)))]



#66
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 14:10

nu-i truc verificat dar merita incercat:

 se pune la fiert o oala de apa in care se toarna otet. Lasa sa fiarba pana ce aburii umplu toata bucataria, apoi aeriseşte.

Sau inmoaie un prosop de bucătărie în oţet si flutura-l prin toată camera şi apoi aeriseste.



#67
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 14:21

nu-i truc verificat dar merita incercat:

 se pune la fiert o oala de apa in care se toarna otet. Lasa sa fiarba pana ce aburii umplu toata bucataria, apoi aeriseşte.

Sau inmoaie un prosop de bucătărie în oţet si flutura-l prin toată camera şi apoi aeriseste.

 

mvai, mvai, dar nici mirosul de otet fiert nu-l suport. as inlocui ceva neplacut cu ceva si mai rau...

citisem undeva ca atunci cand prepari varza calita (fiarta pe aragaz sau pusa la cuptor) ajuta daca pui pe capacul oalei o bucata de paine veche, umezita cu putin otet. parca am incercat trucul asta de vreo 2 ori si nu s-a mai simtit mirosul atat de puternic si mult (ca durata).

o sa incerc cu un burete de vase imbibat in otet, pus pe o farfurioara langa aragaz in timp de prajesc. sa vad daca mai miroase asa puternic dupa...



#68
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 14:27



mvai, mvai, dar nici mirosul de otet fiert nu-l suport. as inlocui ceva neplacut cu ceva si mai rau...

citisem undeva ca atunci cand prepari varza calita (fiarta pe aragaz sau pusa la cuptor) ajuta daca pui pe capacul oalei o bucata de paine veche, umezita cu putin otet. parca am incercat trucul asta de vreo 2 ori si nu s-a mai simtit mirosul atat de puternic si mult (ca durata).

o sa incerc cu un burete de vase imbibat in otet, pus pe o farfurioara langa aragaz in timp de prajesc. sa vad daca mai miroase asa puternic dupa...

[:)] n-am auzit de trucul cu painea, interesant



#69
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 03 februarie 2015 - 12:17

Eu gatesc tot ce miroase puternic cu capacul pus si geamul deschis. Dupa ce mancam si pute in toata casa ca in bucatarie gatesc dar mancam in sufragerie ... fac curent intre cele doua camere si sa zic ca a doua zi parca nu mai simt asa tare mirosul.



#70
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 03 februarie 2015 - 17:21

mvai, mvai, dar nici mirosul de otet fiert nu-l suport. as inlocui ceva neplacut cu ceva si mai rau...

citisem undeva ca atunci cand prepari varza calita (fiarta pe aragaz sau pusa la cuptor) ajuta daca pui pe capacul oalei o bucata de paine veche, umezita cu putin otet. parca am incercat trucul asta de vreo 2 ori si nu s-a mai simtit mirosul atat de puternic si mult (ca durata).

o sa incerc cu un burete de vase imbibat in otet, pus pe o farfurioara langa aragaz in timp de prajesc. sa vad daca mai miroase asa puternic dupa...

[:-)))]  [:-)))] Iti dai seama ca dupa atita putoare de otet nu o sa mai simti nimic. La mine toate ca toate, dar mirosul de otet mi se pare de nerespirat. Prefet sa miroase a prajeala, decit a otet.





Etichetat si cu trucuri, bucatarie, culinar

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -