Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ati putea trai fara zahar?

zahar

41 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 12:11

Despre zahar se vorbeste tot mai des ca fiind cea mai nociva toxina pe care o consumam voluntar ... desi face ravagii cu sanatatea noastra.

 

Din pacate, suntem educati intr-o cultura a dulciurilor, a deserturilor ... deci a zaharului. Zaharul da si dependenta asa ca ...

 

despre zahar:

Ati putea renunta complet la zahar?

 

 



#2
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 12:16

Am renuntat complet la zahar timp de un an si jumatate cat am tinut Montignac strict. Nu si la dulciuri sau gustul dulce, insa.Am folosit sirop de agave, indulcitori, etc.



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 12:17

poate ca da, dupa ce imi trece perioada de "sevraj" [:-)))]  [:-)))]



#4
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 12:27

Sunt pe low-carb de ~ 3 luni, deci da, am renuntat nu numai la zahar ci si la carbohidrati in mare parte (mananc cam ~ 20g pe zi, maxim 40-50g).

 

Nu am slabit deloc, nu vad vreun efect. Ma simt doar un pic mai usoara / nebalonata (dar n-am avut problema asta inainte) si senzatia de foame este mai mica. Uneori simt lipsa unui boost de energie [:)]



#5
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 12:29

Da, de cand suntem in Germania nu am avut zahar in casa, dar am consumat ca mancam multe dulciuri.
Am cumparat acum zahar de cocos. Dar fara dulce nu pot sau nu vreau...am miere si sirop de mere, de artar. Dulciuri cu zahar mananc o data pe sapt, in rest no sugar at all.

#6
Meey

Meey

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.530 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 12:37

eu nu as putea, sunt sugar addicted [smulgpar] [smulgpar] [smulgpar] [smulgpar]



#7
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 12:57

Eu mananc rarissim zahar. De obicei nu am acasa - cumpar doar cand trebuie sa fac dulciuri in general pentru Carla si colegii ei. Dulciuri cu zahar mananc la zile mari, in general fructe uscate, miere, mai folosesc indulcitori, rar. Cafeaua si ceaiul le beau fara zahar.

Asa traiesc de ani de zile, de cand am tinut Montignac prima data si ne-am dezobisnuit de mancat dulciuri.

La fel si carbohidratii "albi" cum le zic eu, cine stie din an in pasti mananc un pilaf. Paine alba n-am mai cumparat cred de 10 ani.

 

Apropo de paine, Carla a avut de completat la scoala un rebus si trebuia sa scrie "aliment pe care il consumam in fiecare zi" si a scris "iaurt". Nu I-a iesit rebusul, a aflat ca trebuie sa scrie paine :)) a intrebat cum adica, eu nu mananc paine in fiecare zi??


Editat de J G, 28 ianuarie 2015 - 13:00 .


#8
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 13:06

Cum aveti glicemia, cele care ati renuntat de tot la zahar? Dar tensiunea arteriala?

 

Aud si eu ca e toxic, otrava alba, insa nu stiu daca ne-am putea rupe de tot de zahar. Eu nu-s mare fan dulciuri oricum, insa uneori am nevoie de un impuls, cum zice Rall, o bucatica de ciocolata in rastimpuri.

 

Problema e ca, eliminand zaharul, tot iti trebuie un inlocuitor dulce (siropul de agave sau alte minuni ... scumpe :D), despre care nu se stie cat de sanatoase sunt, ca... cercetatorii britanici au fost ocupati sau ca n-au trecut zeci de ani de cand se folosesc continuu si activ, pentru ca nu era moda de naturisme si bio, cand toate erau de fapt naturale si cu mai putine chimice in ele.

 

 Am vazut la Lidl ceva dropsuri pentru tuse, chiar am in casa varianta cu miere - se numesc Trachisept, cu variante, miere si propolis, fara zahar etc. Cea fara zahar nu are zahar, e drept, insa are vreo trei E-uri in compozitie, care sa aduca gustul dulce. Adica... dai mere pe pere, pana la urma. [fri]



#9
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 13:15

Eu am glicemia OK si tensiunea ca de obicei, adica un pic mica, dar asa am avut-o toata viata.

Glucide oricum primeste organismul meu din fructe si carbohidrati. Nu duce lipsa zaharului, care e o inventive destul de recenta, poate trai bine mersi fara el.



#10
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 13:17

Cum aveti glicemia, cele care ati renuntat de tot la zahar? Dar tensiunea arteriala?


La fel cum le aveam si inainte, adica in limite normale.





Etichetat si cu zahar

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -