Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa pregatitoare ( clasa 0) 2015-2016

clasa 0 pregatitoare scoala

63 raspunsuri la acest subiect

#51
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 21 martie 2015 - 08:30

S-au afisat listele dupa etapa I. Foarte putini copii au ramas pentru etapa II.

 

Noi ne vom cunoaste invatatoarea cel mai probabil pe 15 septembrie. Sper ca toti copiii au intrat exact unde s-a vrut!



#52
nilufera

nilufera

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 12:40

Noi nu...si este inscris cu a doua optiune, la scoala de circumscriptie unde nu vreau sa se duca decat in cel mai rau caz;

insa nu stiu cum sa procedez m-am dus azi dimneata sa il inscriu la alta scoala care are locuri disponibile si mi s-a spus sa il radiez intai de la scoala de circumscriptie ca nu il pot inscrie acolo daca apare altundeva.

s-a mai lovit cineav de aceasta problema?

daca imi ramane copilul in aer ce fac in toamna?



#53
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 15:01

Noi nu...si este inscris cu a doua optiune, la scoala de circumscriptie unde nu vreau sa se duca decat in cel mai rau caz;

insa nu stiu cum sa procedez m-am dus azi dimneata sa il inscriu la alta scoala care are locuri disponibile si mi s-a spus sa il radiez intai de la scoala de circumscriptie ca nu il pot inscrie acolo daca apare altundeva.

s-a mai lovit cineav de aceasta problema?

daca imi ramane copilul in aer ce fac in toamna?

 

din pacate va trebui sa mergi la scoala de circumscriptie pentru "radierea" inscrierii.

acestia fac cerere la inspectoratul scolar, doar cei de acolo au acces in baza de date, pentru modificari in datele deja inregistrate si validate. in principiu ar trebui sa poti rezolva pe loc acest lucru, depinde cat de rapid se misca atat cei de la scoala cat si cei de la inspectorat.

era mai bine daca nu bifai optiunea de a pastra loc la aceasta scoala.

in cel mai rau caz, daca nu reusesti, in toamna sau in vacanta intersemestriala ceri transferul copilului, de la scoala de circumscriptie la o alta scoala. dar nu te baza pe aceasta solutie, uneori nu se poate realiza transferul, pentru ca la cealalta scoala, daca sunt prea multi copii in clasa, transferul trebuie sa primeasca acordul consiliului scolii primitoare.

in plus, zapacesti copilul, daca apuca sa inceapa scoala, se obisnuieste cu colegii si invatatoarea, apoi le schimba iar...



#54
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 19:18

Readuc in discutie subiectul  [flo2]

 

Nu stim inca doamnele educatoare, repartitia in clase, daca este nevoie de uniforma. In principiu, nu stim nimic. Plecam in seara asta in concediu (in sfarsiiiit si noi) si ne intoarcem fix duminica inainte de inceputul scolii. Sper ca scoala sa afiseze pe net informatii legate de festivitatea inceputului de an scolar. 



#55
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 19:04

Ne-am cunoscut doamna invatatoare, pare ok si rabdatoare cu copiii, care sunt extrem de multi: 31. Sala de clasa o dezamagire: mica, inghesuita, neaerisita, neprimitoare, cheala de dulapuri/afise/postere. Chiar nu stiu cu ce-i atrage doamna. Manuale si caiete inca nimic de cumparat, nici orar bine stabilit. Nici cu after-ul nu stam mai bine, inca nu stim sa anuntam ora de venire dupa copil. Am avut si prima sedinta cu parintii unde nu prea m-am lamurit ce-si-cum, vom vedea pe parcurs.



#56
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 18 septembrie 2015 - 15:23

Avem orarul: 2 zile pe saptamana pana la ora 13.00 (??????) si 3 zile pana la ora 12.00. Nu avem uniforme, ceea ce imi face viata amara, caci nu stiu cu ce sa il imbrac zilnic. Are doar 3 perechi de blugi, 2 pulovere si 4 camasi.



#57
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 septembrie 2015 - 15:49

Avem orarul: 2 zile pe saptamana pana la ora 13.00 (??????) si 3 zile pana la ora 12.00. Nu avem uniforme, ceea ce imi face viata amara, caci nu stiu cu ce sa il imbrac zilnic. Are doar 3 perechi de blugi, 2 pulovere si 4 camasi.

 

ciudat orar. fetita mea a avut in clasa 0 patru zile pe saptamana cu cate 4 ore (intra la 8 si termina orele la 11:40), si vineri avea doar 3 ore, am ales sa completam ora "lipsa" cu o ora de dans, organizata chiar in scoala, la care au participat mai toti copilasii, pretul fiind foarte convenabil.

in materie de imbracaminte, cred ca iti faci griji degeaba. inlocuieste camasile cu tricouri tip polo (din acelea cu guleras si nasturi, maneca scurta si / sau lunga) si ai scapat de migalit la calcat camasi. cand se mai racoreste afara, peste tricou ii  poti da o vesta (de preferat cu nasturei, s-o poata da jos usor daca e prea cald in sala de clasa). la varsta asta oricum pentru ei nu conteaza cum ii imbraci, hainutele pentru scoala trebuie sa fie comode, usor de intretinut si curatat de pete, nu foarte scumpe, sa nu-ti para rau de banii dati daca se rup/pateaza si nu le mai poti folosi, samd.



#58
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 18 septembrie 2015 - 19:14

Noi avem uniforma...o caruta de bani a costat ..dar am scapat de grija rochitelor asortate cu ciorapeii/colantii...Uniforma e..ori colanti negri/pantaloni + camasa alba/tricou+vesta+sacou..ori fusta+camasa alba/tricou+vesta +sacou...culorile sunt placute,a noastra e un verde frumos...au ecusoane cu o poza mica si nume si clasa...

Au 4 ore pe zi..8-12...sport doua zile pe saptamana....eu dau din buric de fericire ca avem uniforma...mai ales ca e cocheta si frumoasa....

Nu stiu cat o sa mai dau ca trebuie sa facem banci si dulapuri  si sa luam videoproiector....de mi-au sarit nervii...nu zic la ce costuri s-a ajuns....cu tot cu rechizite si caiete speciale...

 

Peste tot o fi asa?Frate ce s-or face aia care au cate doi copii la scoala?


Editat de eumada, 18 septembrie 2015 - 19:17 .


#59
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 18 septembrie 2015 - 20:45

Mada, exact!! Nu ma plang de lipsuri materiale, insa fratee, pana acum am cheltuit o mica avere pe ... mai nimic. O sumedenie de caiete speciale/carti speciale/jocuri in limba materna (germana), mobilier in clasa (inca nu am ajuns la videproiector) in conditiile in care nu am dat pana acum niciun leu pentru scoala (avem acasa deja 2 ghiozdane ultra dotate, din acelea profi, si 2 cutii imense de rechizite pt scoala toate noi, donatii de la prieteni).  Poate de asta sunt socata caci nu ma asteptam la astfel de cheltuieli. Si mai avem meditatii la germana, si afterul, si activitatile sportive pe langa...

 

Corinadana, multumesc de sugestii. Voi cauta camasile de tip polo (chit ca nu-mi plac in mod deosebit, se fac nici-cum la spalat). Insa voi lua jachete sau veste cu nasturi, astea mi se par mai practice.  

 

Legat de orar: face zilnic limba germana, sport de 2 ori pe saptamana, religie 1 ora, limba englez 1 ora, muzica 1 ora, desen 2 ore (AVAP- arte vizuale si abilitati practice), matematica 4 ore, limba romana (comunicare in limba romana) 3 ore. Unde sunt diferentele?



#60
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 18 septembrie 2015 - 21:24

La noi e cu acomodarea...inca nu au orar,nu stiu ce fac la scoala,va trebui sa voresc cu invatatoarea.Incearca sa-i acomodeze apoi intra in paine ca sa zic asa.Eu nu stiu ce limbi straine fac....inca,oricum in iarna in afara de dans si inot o mai bag sa faca germana si engleza..eu cu profesor,o sa-i platesc ore.....cred ins aca e cam mica...poate invata doar fonetic,ca nu stie sa scrie foarte bine i cititul e pe silabe asa....depinde de carte.





Etichetat si cu clasa 0, pregatitoare, scoala

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -