Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa pregatitoare ( clasa 0) 2015-2016

clasa 0 pregatitoare scoala

63 raspunsuri la acest subiect

#31
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 11:29

In plus, atentie, clasa 0 nu este clasa I. Este acea pregatioare care se facea inainte la gradinita si acum se face, mult mai eficient, parerea mea, la scoala. Ea conteaza foarte mult, acum, pentru succesul clasei I, dar la capatul celalalt al scolii nu mai conteaza deloc, este 0. Adica ei vor fi terminat 12 clase (chiar daca au facut, de fapt, 13 ani de scoala).

 

Haha, asa este, se considera tot 12 ani de scoala.

Si copiii de cls 0 sunt considerati tot prescolari, chiar daca ei fizic, invata in cladirea scolii, la scoala, dupa mutarea pregatitoarei din gradinite.

 

De fiecare data cand mergem undeva si trebuie sa cumpar bilete, ma intreaba casiera/muzeografa, copiii ce sunt , scolari, prescolari (ca sa stie cat sa-mi ceara pe bilete, sau daca au gratuitate). Scolar se refera de la cls 1 in sus. Prima data am si intrebat, ca una din fete e cls 0 "dupa vechile norme, e prescolar, acum daca s-a mutat cls 0 la scoala, o consideram scolar, daca daca e vorba de aceeasi varsta?" Mi-a zis ca nu, se considera tot prescolar, ca si inainte, scolar e dupa cls 1.



#32
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 16 februarie 2015 - 10:53

Buna ziua!

 

Doream sa va spun ca au inceput programarile la evaluarea psihosomatica. Noi suntem programate martea viitoare (in prima zi de evaluari. Uitati-va aici: http://www.cmbrae.ro/

. Bafta multa tuturor copiilor!

 

 

De ce sa mergi acolo? La noi s-a anuntat ca testarea se va face in gradi, vineri 20 Februarie.



#33
Roxxy80

Roxxy80

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.951 mesaje

Postat 16 februarie 2015 - 11:59

De ce sa mergi acolo? La noi s-a anuntat ca testarea se va face in gradi, vineri 20 Februarie.

 

Fetita mea este la o gradinita privata. Copiii care merg la gradinite private vor fi evaluati la sediul CMBRAE din str Heliade intre Vii.

Pentru noi este oricum f ok pentru ca stam la 2 statii distanta :).



#34
Brumari

Brumari

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 16 februarie 2015 - 15:09

Buna ziua,

In primul rand vreau sa urez succes copiilor care vor da testarea psihosomatica.

Fetita mea urmeaza sa dea si ea testul psihosomatic. Am citit in posturile anterioare ca sunt deja parinti care au trecut deja prin acest test. Ne puteti spune va rugam cum decurge testarea si cam pe ce intrebari se axeaza?

Noi suntem din sectorul 4 si dorim apoi inscrierea la sc 190 daca va trece testarea. Mai este cineva din acest sector?

Va multumesc.


Editat de Brumari, 16 februarie 2015 - 15:14 .


#35
Roxxy80

Roxxy80

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.951 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 08:18

Buna ziua,

In primul rand vreau sa urez succes copiilor care vor da testarea psihosomatica.

Fetita mea urmeaza sa dea si ea testul psihosomatic. Am citit in posturile anterioare ca sunt deja parinti care au trecut deja prin acest test. Ne puteti spune va rugam cum decurge testarea si cam pe ce intrebari se axeaza?

Noi suntem din sectorul 4 si dorim apoi inscrierea la sc 190 daca va trece testarea. Mai este cineva din acest sector?

Va multumesc.

Eu va pot spune in ce a constat evaluarea psihosomatica a baietelului meu, acum 2 ani. Am sustinut-o la un centru de examinare in sectorul 2. A durat cam 20 de minute si a avut urmatoarele exercitii: sa recunoasca mai multe culori, sa deosebeasca creioanele groase de cele subtiri, cele scurte de cele lungi, l-a pus sa recunoasca anotimpurile dupa niste fise si sa spuna care sunt elementele dupa care a identificat iarna; a avut sa spuna cuvintele opuse de la suparat, mic si inca unul pe care nu mi-l mai amintesc; a avut de spus asemanari si deosebiri intre catel si pisica; l-au pus sa-si scrie prenumele; l-au pus sa arate cu mana stanga o parte a corpului si cu mana dreapta o alta partea a corpului; l-a intrebat ce se intampla daca scapa un ou din mana si daca gheata sta la soare; l-au intrebat ce facuse cu o zi in urma si ce urma sa faca a doua zi; au facut cateva aruncari cu o minge de la unul la altul. Mi-am notat atunci toate aceste lucruri pentru ca stiam ca urma si fetita sa sustina aceasta evaluare. Bafta multa!



#36
Roxxy80

Roxxy80

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.951 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 08:20

La vealuare au participat 2 doamne psiholog. Eu am stat la acelasi birou cu ei dar m-au rugat sa nu vorbesc. Au fost foarte calde cu el, prietenoase, zambeau mult, la inceput cand l-au vazut putin mai inhibat l-au incurajat.



#37
Brumari

Brumari

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 13:35

va multumesc pentru raspuns



#38
costy_ony

costy_ony

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 15:40

Buna ,

 

Alte sugestii?

Cineva care a sustinut testarea zilele acestea?

Noi suntem programati maine la ora 12.15 la sediul CMBRAE,

O sa va scriu impresii dupa ce terminam :)

 

O zi buna!



#39
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 15:50

cea mai buna sugestie: nu te stresa, si nu stresa nici copilul [:)]



#40
Roxxy80

Roxxy80

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.951 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 16:16

Noi am fost azi la evaluare la sediul CMBRAE. A fost totul foarte ok. A durat 30 de minute de cand am intrat si pana am iesit. Daca doriti detalii va pot raspunde mai pe seara.





Etichetat si cu clasa 0, pregatitoare, scoala

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -