Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa pregatitoare ( clasa 0) 2015-2016

clasa 0 pregatitoare scoala

63 raspunsuri la acest subiect

#21
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 03 februarie 2015 - 11:13

da, ne cere la inscrierea in clasa pregatitoare. Sa inteleg ca nu este ceva comun??



#22
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 03 februarie 2015 - 11:20

nu, am dat doar copie dupa certificat, copie xerox.



#23
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 03 februarie 2015 - 13:34

da, ne cere la inscrierea in clasa pregatitoare. Sa inteleg ca nu este ceva comun??

 

oricum la inscriere trebuie sa ai si documentele in original. nu inteleg de ce se cere copie legalizata. asta ca sa mai piarda parintii timp aiurea si sa cheltuie un banut.

eu am dus copie xerox.

nu te grabi cu legalizarea, stai sa devina totul oficial, sa inceapa inscrierile, sa se afiseze la scoala ce acte sunt necesare, etc.



#24
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 03 februarie 2015 - 20:31

Nu, nu este ceva comun, si tarifele notarilor parca crescusera simtitor.



#25
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 03 februarie 2015 - 21:34

Da, si eu stiam sa se cer doar copii pt dosar. Si originalele sa le ai la tine, pt a se confrunta copiile cu originalele. 

Nici eu nu am legalizat nimic pt scoala...



#26
ingrid70

ingrid70

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 07 februarie 2015 - 22:23

Noi am inceput clasa 0 anul trecut, 2014, la 5 ani si 7 luni. Ma bucur ca l-am dat atat de devreme (este cel mai mic ca si varsta pe care l-a vazut scoala lui de la infiintare:)), desi in primele 2 saptamani imi venea sa-l duc inapoi la gradinita :). Dupa doua saptamani destul de grele pentru toti parintii si copiii din clasa lui totul a intrat in normal.



#27
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 09 februarie 2015 - 17:50

Ingrid, de ce te bucuri?



#28
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 09 februarie 2015 - 20:23

Pt ca poate va fi cel mai tanar la facultate, nici macar 18 ani impliniti:)) La 25 va fi terminat doctoratul...

 

Glumesc, eu nici nu ma gandesc la scoala la varste asa de tandre, chit ca in occident copiii merg la scoala de la 4-5 ani, brrr... 

 

Noutati: se intarzie cu o saptamana calendarul de inscriere. De la gradinita actuala nu vom primi adeverinta necesara pt inscrierea la germana. Inca nu a aparut metodologia si nu stiu cum sa o conceapa.



#29
Roxxy80

Roxxy80

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.951 mesaje

Postat 10 februarie 2015 - 13:19

Buna ziua!

 

Doream sa va spun ca au inceput programarile la evaluarea psihosomatica. Noi suntem programate martea viitoare (in prima zi de evaluari. Uitati-va aici: http://www.cmbrae.ro/

. Bafta multa tuturor copiilor!



#30
ingrid70

ingrid70

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 11:07

Mai calculeaza odata: va implini 18 ani la mijlocul clasei a 12-a, cum am implinit si eu si majoritatea fratilor, prietenilor, colegilor mei. Daca a intrat la 5 ani 7 luni in clasa zero asta inseamna ca acum o saptamana (deci la mijocul clasei 0) a implinit 6 ani. Va implini 7 ani in clasa I, 14 ani in clasa a VIII-a si 18 ani in clasa a XII-a. Daca l-as fi dat dupa cum spune legea, anul acesta, implinea 16 ani in clasa a IX si termina liceul la aproape 20 de ani. Oricum, noi vom pleca din Romania si in tara in care mergem se incepe clasa I la 6 ani, deci trebuia.

 

Iar bucuria mea vine din faptul ca lui ii place extrem de mult la scoala, mult mai mult decat la gradinita si din faptul ca invatatoarea si ceilalti profesori (religie, germana, jocuri sportice, sport) sunt foarte multumiti de el. Invatatoarea, caci am intrebat-o cum se descurca fiind cel mai mic din clasa ca si varsta (si printre cei mai mari ca si inaltime) mi-a spus ca are o minte foarte buna pentru varsta lui si ca am facut foarte bine ca l-am dat la scoala.

 

In plus, atentie, clasa 0 nu este clasa I. Este acea pregatioare care se facea inainte la gradinita si acum se face, mult mai eficient, parerea mea, la scoala. Ea conteaza foarte mult, acum, pentru succesul clasei I, dar la capatul celalalt al scolii nu mai conteaza deloc, este 0. Adica ei vor fi terminat 12 clase (chiar daca au facut, de fapt, 13 ani de scoala).

 

Si inca ceva, copii nu vor sa fie tratati ca niste copii, nu vor sa "copilareasca", pentru ca sunt deja copii si omul isi doreste ceea ce nu are. Noi, adultii, am dori sa mai copilarim si transferam acesta dorinta a noastra pe copii nostri, tinandu-i cat mai mult acasa/gradinita. Eu vorbesc si la scoala cu colegii lui Alex si ii invit mereu si acasa si tuturor le-am pus aceeasi intrebare: Unde va place mai mult: la scoala sau la gradinita? Toti raspund mereu acelasi lucru: la scoala este mult mai interesant/frumos. Chiar este o mamica al carei copil a implinit 7 ani in decembrie si acum regreta ca nu l-a dat la scoala de anul trecut.

 

Tot ce am spus este pentru mamicile care doresc sa-si dea copiii la scoala mai devreme, sa nu-si faca nici o grija ca nu se vor descurca la pregatitoare. Cele care vor sa-i mai tina sa faca dupa cum isi doresc.


Editat de ingrid70, 12 februarie 2015 - 11:12 .




Etichetat si cu clasa 0, pregatitoare, scoala

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -