Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa pregatitoare ( clasa 0) 2015-2016

clasa 0 pregatitoare scoala

63 raspunsuri la acest subiect

#11
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 01 februarie 2015 - 14:20

Si a mea a intrat in clasa 0 inainte de a implini 6 ani si nu am avut nicio problema. Cu energia de dupa scoala, daca nu as insista eu (si ce insistat!) sa doarma la pranz, nu ar mai face-o.



#12
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 01 februarie 2015 - 14:35

MadalinaM, ti-am citit subiectul, parerea mea este ca iti faci griji inutile. Mie mi-au spus doua invatatoare de la doua scoli diferite, diferenta se vede doar intre cei care nu au frecventat deloc gradinita si cei care au frecventat-o. Concentreaza-te pe evaluarea psihosomatica, pe scoala, pe invatatoare. Copila mea greseste si acum sunetele/literele din care sunt formate cuvintele, nu stiu de ce, dar nu m-am ingrijorat.

 

Si noi avem o invatatoare destul de stricta.

 

Scoala noastra are after in incinta, intr-o sala de clasa cu paturi, cu mancare calda adusa de la o firma din oras. Dar doar pana la orele 16.


Editat de Selene_Bunny, 01 februarie 2015 - 14:38 .


#13
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 14:43

Selene, multumesc pentru incurajari!

Vad ca e un trend in a da copiii mai devreme la scoala( pana acum sunt singura care ma gandesc sa intarzii momentul asta si nu numai aici ci si printre cunoscuti)

Situatia s-a complicat intre timp pt ca educatoarele lui au zis ca nu e pregatit de scoala: nu e f atent la activitatile astea "scolare", tot timpul ar vrea sa faca altceva!

In anturajul meu am gasit  o invatatoare care, insa, nu il cunoaste pe baietelul meu si mi-a zis la modul general: "un copil se poate inscrie la scoala daca se poate concentra 30 min la o activitate!"(exclus jocurile pe calculator/telefon etc sau uitatul la desene :D), ceea ce, bineinteles el nu face acum, max 15' il prind! de unde sa stiu eu cum se va concentra in sept?



#14
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.305 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 19:27

Madalina,asteapta evaluarea psihologica si apoi procedezi ca atare.



#15
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 21:55

Madalina, cu aceeasi recomandare am parasit si noi gradinita: nu este pregatita pentru scoala, are probleme de concentrare. Pai, la evaluare s-a concentrat, de la scoala nu am observatii negative. Din contra, o deranjeaza cei guralivi, care intrerup mereu ora.



#16
costy_ony

costy_ony

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 22:41

Ionela, am inteles acest aspect! dupa terminarea orelor, ce program va avea? After(eventual cu somn?)?  sau aveti posibilitatea sa il luati acasa?

Faptul ca il duci la scoala cateva ore e usor: invata, se joaca! mie, insa, mi se pare mai problematic programul de dupa scoala! si modul in care copilul rezista(sa fie in picioare zilnic de la 7 la 18 sau 19 e ceva!) daca nu il puteti lua acasa.

Buna,

 

Sunt si after-school cu program de somn. Dar nu vom apela cel putin deocamdata . Il voi lua acasa :) 



#17
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 03 februarie 2015 - 10:40

Am primit deja adeverinta de la fosta gradinita, ne-am scos de pe net documentatia de anul trecut privind inscrierea in clasa 0. Nu m-am dumirit daca cererea de inscriere tip se descarca de pe net sau tb completata la fata locului. Si nici nu stiu cu cat timp inainte sa legalizam certificatul de nastere (parca stiam ca are valabilitate doar 30 de zile) si nu vreau sa ne grabim fara rost.

 

Noi nu avem cum sa il luam acasa, mama are de luat alti 2 scolarei (nepotii) taman din celalalt capat al orasului. Cred ca vom opta pt afterul de la gradinita, desi pierde ora de somn. Fiind educatoarea lui acolo, poate gasim intelegere si pt 1-2 ore de somn. In fine, cred ca pt nivelul 0-4 ne vom descurca asa, doar prin cine stie ce minune sa gasim o bona-zana vorbitoare de germana, dispusa cu capriciile noastre. 



#18
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 03 februarie 2015 - 10:45

Sa legalizati??? De ce?



#19
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 03 februarie 2015 - 10:46

Black, la ce iti trebuie certificatul de nastere legalizat? il cer la scoala...?



#20
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 03 februarie 2015 - 10:50

black, cererea de inscriere se poate completa on-line, urmand ca la scoala sa fie verificate informatiile completate, actele, si ti se valideaza cererea de inscriere.

in acest fel nu mai pierzi timp cu scrisul datelor pe formular.

intreb si eu de ce e necesara legalizarea certificatului de nastere ?





Etichetat si cu clasa 0, pregatitoare, scoala

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -