Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa pregatitoare ( clasa 0) 2015-2016

clasa 0 pregatitoare scoala

63 raspunsuri la acest subiect

#1
costy_ony

costy_ony

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 16:38

Buna ziua,

 

Am deschis acest subiect deoarece imi voi inscrie anul acesta baietelul la clasa pregatitoare (daca trecem de testul psihisomatic).David va avea in septembrie 5 ani si 7 luni, 

Ma gandeam ca putem face schimb de informatii. Aveti idee cand se vor face inscrierile pentru testare anul acesta?

 

Multumesc,

Ionela

 



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 16:51

buna,

trebuie sa urmaresti site-ul inspectoratului scolar, acolo vor fi postate in timp util toate informatiile necesare. asa s-a procedat in fiecare an.

 

pentru anul scolar 2014-2015 evaluarea s-a facut in perioada 18 februarie - 12 martie 2014. inscrierea in clasa 0, etapa I, s-a terminat pe 14 martie 2014.

timp este asadar pentru fiecare etapa.



#3
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 18:01

Buna, Ionela!

 

ce criterii ai avut in vedere cand te-ai hoatarat sa il dai la scoala, in clasa 0, la 5 ani si 7 luni? Nu e prea mic? Conform legii, incep scoala, obligatoriu, cei ce implinesc 6 ani pana pe 31 August. Cei ce implinesc 6 ani pana pe 31Decembrie, anul in curs, pot fi inscrisi daca trec testul psihosomatic. Ceilalti se incadreaza cu brio pentru inscrierea la scoala in anul scolar urmator!



#4
Roxxy80

Roxxy80

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.951 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 10:48

Buna,

 

Si fetita mea va incepe clasa pregatitoare in toamna. Ea va implini 6 ani pe 8 septembrie, deci va trebui sa dea evaluarea psihosomatica. Eu urmaresc zilnic site-ul www.cmbrae.ro. Am sunat ieri la ei si mi-au spus ca vor publica in cursul lunii februarie metodologia pentru evaluarea de anul acesta.

Baietelul meu a inceput clasa pregatitoare la 5 ani si 10 luni si ma felicit pentru decizia pe care am luat-o atunci de a-l inscrie. Totul a decurs foarte bine, acum e clasa I si se descurca excelent, ii place la scoala, merge cu mare placere. La momentul respectiv l-am simtit pregatit atat emotiona cat si cognitiv. Desi are copii in clasa mai mari cu un an decat el, nu s-a simtit deloc diferenta.



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 19:06

Si noi am mers la scoala din septembrie anul trecut, tot la 5 ani si 10 luni (fetita mai mica) si a fost super ok.

Evaluarea psihosomatica a trecut-o fluierand, n-a fost nici cea  mai mica problema. De obicei vin ei la gradinita in anumite zile. Daca nu poti aduce copilul la gradi in perioada aia (stiu si eu, bolnav sau alte probleme), atunci trebuie sa te programezi la cmbrae.ro, la sediul lor unde fac evaluarea - o scoala undeva pe strada Heliade intre vii, undeva prin Colentina, parca.

Testarea in sine nu e grea, copiii sunt luati usor, nu-i sperie nimeni, vor doar sa vada ca au notiuni de baza. Singurul disconfort este ca trebuie sa astepti randul, ca dureaza vreo 20 min/ copil (depinde si de copil cat de crispat e, pana il "aclimatizeaza")

 

Inca ceva, foarte important: la testarea psihosomatica, copilul trebuie sa fie insotit de tutorele legal, mama sau tata. Nu bunica, nu bunic, nu matusa etc. Daca parintii, din motive obiective nu pot fi prezenti si trimit o alta ruda cu copilul, trebuie facuta procura la notar. Copilul intra in sala insotit de parinte, nu are voie singur. Asta probabil pentru a nu exista suspiciuni de abuz, intimidare din partea evaluatorilor.

Stiu asta, ca au fost cazuri in care copiii au venit cu bunicii (cei care ii si luau la pranz de obicei, parintii fiind la serviciu) si nu i-au primit, au venit intr-una din zilele urmatoare cu un parinte. Se completeaza o cerere si declari pe propria raspundere ca esti tutorele legal al copilului.



#6
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 15:31

deocamdata asta e calendarul:

 

http://www.hotnews.r...regatitoare.htm



#7
costy_ony

costy_ony

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 19:21

Buna Madalina,

 

Am luat aceasta decizie deoarece David are un nivel de pregatire putin mai ridicat, mai exact cunoaste elfabetul si deja citeste ( asa cum citeste un copil de clasa I). Face adunari si scaderi pana la 10, etc. Eu consider ca e pregatit pentru clasa 0. Am impresia ca se plictiseste la gradinita.



#8
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 20:25

Brr, incepe si pt noi cosmarul: va avea 6 ani si 7 luni in septembrie, insa ne asteapta o pretestare pt liceul de germana. Traiam cu impresia ca inscrierile se fac in martie.



#9
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 29 ianuarie 2015 - 12:15

Ionela, am inteles acest aspect! dupa terminarea orelor, ce program va avea? After(eventual cu somn?)?  sau aveti posibilitatea sa il luati acasa?

Faptul ca il duci la scoala cateva ore e usor: invata, se joaca! mie, insa, mi se pare mai problematic programul de dupa scoala! si modul in care copilul rezista(sa fie in picioare zilnic de la 7 la 18 sau 19 e ceva!) daca nu il puteti lua acasa.



#10
MMVC

MMVC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 31 ianuarie 2015 - 16:00

Eu mi-am inscris copilul la clasa pregatitoare la 6 ani si 7 luni. L-am dat mai tarziu, deoarece am crezut ca este mai bine pentru el sa se mai joace, sa mai copilareasca. O prietena, care si-a dat copilul cu un an mai devreme decat mine, a avut probleme cu el pentru ca nu era atent, nu i se parea interesant, se juca cu jucarii in timpul orelor si de cateva ori isi facea ghiozdanul in timpul orei si spunea ca pleaca acasa.

Fiul meu, acum are 9 ani si mi-a spus intr-o zi, ca de cand a inceput scoala el vrea sa se pensioneze. Nu-i place la scoala, uraste temele, dar asta este.





Etichetat si cu clasa 0, pregatitoare, scoala

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -