Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Oroarea roz


16 raspunsuri la acest subiect

#1
cristimami

cristimami

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 14:25

De cand sunt mama de fetita am inteles si eu in sfarsit ce e oroarea roz. Toate hainutele, jucariile, lejeriile de pat, pana si mobila si masutele de la Ikea sau alte magazine sunt roz sau albastre. Oare nu limiteaza imaginatia copiilor? vreau si eu altceva in afara de roz. Cred ca in situatia asta sunt mamicile de baieti care au numai albastru. Cu greu gasesc alte culori.

 

Si sunt satula de comentarii de genul: Vai i-ai cumparat trenulet la fetita, nu prea merge.


Editat de cristimami, 23 ianuarie 2015 - 14:25 .


#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 14:33

Inca iti pasa de ce s[un altii despre ce cadouri ii cumperi copilei tale ? :-)

Ref.culori ... rozul e happy [il]  Dar in magazine gasesti cam tot ce vrei, in general ... eu nu vad doar roz si albastru totul :-)



#3
cristimami

cristimami

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 14:43

Nu stiu, dar de fiecare data cand merg prin magazine raionul pentru fetite arata asa:

 

http://i.dailymail.c...295_468x286.jpg

 

 

O fi rozul happy dar nu e singura culoare si copilul ar trebui sa aiba libertatea de a alege el culoarea preferata nu sa i se impuna rozul pt ca asa e frumos la fetite. 

Majoritatea hainelor si jucariilor pe care le-am primit cadou sunt roz. Iar cand gasesc haine de alte culori le cumpar imediat.

 

Fetitei mele de exemplu ii plac dinozaurii, insa la raionul de hainute pentru fetite nu exista dinozauri, numai ponei si printese, stelute si fluturasi. Asa ca ii cumpar de la baietei pijamale cu dinozauri si tricouri cu dinozauri. 

 

Am impresia ca se creeaza niste sterotipuri iar copii inteleg de mic ca daca esti fetita trebuie sa-ti placa printese si ponei, daca esti baiat trebuie sa-ti placa super eroi si broscute


Editat de cristimami, 23 ianuarie 2015 - 14:47 .


#4
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 14:49

Dar care e problema ?

Asa arata raionul cu jucarii pt fete, nu foarte multe fetite am vazut triste la vederea raionului de jucarii :-)))

Da, lumea de obicei duce cadou astfel, roz la fete, albastru la baieti. Dar in rest parintii cumpara de toate, iar mai apoi copiii aleg oricum ce poarta :-)

 Ref.dezvoltarea imaginatiei copiilor ... eheee... la fel, e responsabilitatea parintilor sa i puna la dispozitie diverse , nu ?! Cel putin culorile le poate invata rapid cu niste hartie si vopsele care se combina si se combina si se combina ... peste tot :-)


Editat de szivarvany, 23 ianuarie 2015 - 14:50 .


#5
cristimami

cristimami

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 14:56

Tu ca parinte nu prea ia ce sa cumperi decat roz sau albastru. Asta spun ca gasesc destul de greu alte culori. Iar raionul de jucarii roz imi inspira lipsa de imaginatie. Chiar acum cateva zile am umblat sa-i cumpar masuta cu scaunele pentru camera si peste tot am avut de ales intre roz si albastru.

 

Nu e vorba daca sunt triste sau vesele in raionul de jucarii, normal ca nu sunt. Insa as vrea ca sa aiba de ales intre papusa imbracata in roz si papausa imbracata in portocaliu sau galben sau verde si nu intre papusa cu pantaloni roz si papusa cu rochita roz.

 

 

Si in exemplul meu de ce nu gasesc dinozauri la raionul de fetite? de ce se presupune ca fetilor nu le plac dinozaurii sau broscutele sau masinutele. 


Editat de cristimami, 23 ianuarie 2015 - 14:57 .


#6
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 15:04

Magazinele urmeaza un trend, impus de majoritatea lumii cumparatorilor.

Dar asta nu inseamna ca nu putem face 2 pasi sa cumparam ce vrem noi.

Nu stiu unde ai gasit tu doar roz si albastru, ma repet, eu de cate ori am avut nevoie de ceva, am gasit in diverse sortimente, nu vin acum cu linkuri ca e aiurea.

  Sa nu vorbim de papusi :-) aici chiar gasesti o gama larga, mare, lata, de de toate :-)



#7
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 15:13

Culoarea favorita a fie-mii e verdele :) Haine are de toate culorile, de la mov/maron pana la verde, albastru...

 

De Craciun a primit bormasina rosie, ca asta voia. Iar acum viseaza la "o mashina micutzica micutzica verde..."  [alcool]

 

De tine depinde cum creste, ce va deveni, cum o feresti de influente...ma rog, si de genetica ei, a mea e mai baietoasa 


Editat de ch_dana, 23 ianuarie 2015 - 15:17 .


#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 15:17

la ikea gasesti destul mobilier pentru copii pe alb, verde, rosu, portocaliu, mai rar in culoarea natur a lemnului. la fel si lenjerii de pat.

daca roz nu mai vrei, cu putin efort poti gasi hainute albe, galbene, rosii, portocalii, ba chiar si pe negru.

la fel si cu papusile, sunt acum in toate culorile imbracate, inclusiv in stil (mai) horror (monster high).



#9
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 17:32

Eu am gasit si alte culori, i-am luat rochita superba cu rosu si bleumarin, plus altele .

Mai poarta si de la fratior chiar de toate culorile, mai putin negru simplu, ca nu-mi place mie.



#10
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 24 ianuarie 2015 - 00:50

Gina, si eu am imbracat fetita cu hainute de la fratiorii ei.

Avea un cap de fetita, chiar cind era mica si doar cu puf pe cap.

 

Cristimami, zau ca nu inteleg, daca vrei sa-i cumperi un tank, un camion, dinozauri  sau orice altceva ca ea vrea, ii cumperi si gata. E clar ca tank roz n-o sa gasesti nicioadata, iar hainute trebuie sa gasesti tu un magazin care sa-ti placa. Acum cu papusele imbracate in roz : o cumpri, o dezbraci si ii faci hainute cu fetita ta. Nu e deloc greu.

 

ch_dana, [:)] auzi, cauta si pune o fundita rosia la bormasina verde si "te scapi". Sau ii dai o cutie de pantofi vopsita verde sa-si puna ea bormasina rosie.

 

CIt sunt mici copiilor le sta bine cu toate culorile, pe ai mei i-am imbracat foarte mult cu rosu si cu portocaliu.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -