Sari la conținut

Sari la conținut


Sarcina si paracetamolul: riscul de autism al copilului

paracetamol medicamente in sarcina autism

14 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 10:57

Sarcina si paracetamolul: riscul de autism al copilului

Desi era considerat pana nu demult ca fiind un medicament sigur in timpul sarcinii - un studiu efectuat in Norvegia concluzioneaza ca femeile care folosesc des Paracetamol (sau alte medicamente care contin Acetaminofen) au un risc considerabil de a naste copii cu autism. Citeste mai multe aici.

 

paracetamol-sarcina.jpg



#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 15:27

Interesant. Pana acum de vina era vaccinarea.



#3
Camelia1975

Camelia1975
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 07 februarie 2015 - 01:47

Buna seara... Sunt in trim 1 de sarcină a si dr. mi-a recomandat sa iau acid acetilsalicilic de 100 mg, cate 1 pe zi, mi-a explicat si de ce trebuie sa iau, dar acum îmi fac griji pt. Ca am citit pe internet ca este contraindicat in sarcina, ma poate ajuta cineva cu un răspuns?

#4
ela88

ela88

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 18:33

Am mai auzit persoane care iau acid acetilsalicilic...ai o problema cu vasele de sange sau ceva de genu...cunosc pe cnva care nu reusea sa tina sarcinile si ultima oara a facut tratament cu acid acetilsalicilic si acum a nascut un bebel sanatos.deci,nu i indicat pt toata lumea dar daca ti a recomandat medicul ..e ok

#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 20:24

acid acetilisalicilic = ASPIRINA

 

DE CITIT: sarcina si aspirina.



#6
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 15 februarie 2015 - 23:53

Chiar daca discutia era despre paracetamol ...

Camelia probabil ca dr suspecteaza ceva probleme de coagulare, aspirina este antiplachetar. De regula se recomanda 75 sau 100 mg/zi sau la 2 zile (baby aspirin) in asociere sau  nu cu o heparina. Se poate lua in siguranta, dar numai la recomandarea dr, pana in saptamana 28, vad ca mai nou dr recomanda chiar mai mult. Sa ai insa grija in cazul in care apar ceva sangerari sa o intrerupi,  Sarcina usoara in continuare si la termen.



#7
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 21:31

Se da frecvent in sarcina aspenter pentru probleme de coagulare. E tot aspirina in doza mai mica. Riscurile sunt legate de posibilitatea aparitiei sangerarilor si/sau dificultati in caz de operatii... ca nu se mai opreste sangerarea. Din acest motiv trebuie intrerupt din timp inainte de nastere.

Cunosc un caz in care pacientul a decedat dupa o operatie de schimbare de valve la inima. Operatia a reusit dar pacientul a inceput sa sangereze pe gura... pana sa-l deschida si sa-si dea seama doctorul de unde i se trage... a murit innecat in propriul sange.
Doctorul a presupus ca sangerarea era de la operatie. Nu avea cum sa stie atunci, in cateva minute, ca geniul ala de pacient nu i-a ascultat sfaturile si s-a strecurat afara din spital ca sa-si extraga o masea si nici nu a oprit aspenterul asa cum i s-a spus. A sangerat pe la masea...

A murit ca prostul, pe mana lui, iar cand doctorul si-a dat seama facea spume pe holuri si urla ca apucatul la asistentele care trebuiau sa-l pazeasca in zilele premergatoare operatiei.
Ce sa mai zic de nevasta careia i se spusese ca operatia a reusit... ca apoi sa i se spuna ca a murit.

Concluzia: nu e de glumit cu aspirina, dar nici n-am auzit sa genereze malformatii sau ceva probleme suplimentare embrionului. Doar riscurile legate de sangerare.

Pacientul a fost in acelasi salon cu tatal meu care era acolo pentru o operatie de bypass. Asa ca l-a vazut pe celalalt strecurandu-se afara din spital inainte de operatie sa-si rezolve maseaua si l-a vazut cum ignora sfaturile medicului cu privire la aspenter.

Editat de AndrewD, 26 februarie 2015 - 21:38 .


#8
miha42

miha42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 19 mai 2015 - 11:15

Bună,eu sunt însărcinată in14 sap iar sap trecuta m-am ales cu o raceala de toată frumusețea,am sunat moasa(aici prima data cu moașa iei legatura) și mi-a recomandat paracetamol,pe prospect am citit ca nu este indicat la sarcină așa ca am sunat medicul la care a răspuns ca nu este indicat să iei mai mult de 2-3 pastile pe zi și nu pe termen lung .



#9
Ina89

Ina89
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 26 septembrie 2015 - 18:38

Buna,eu sunt insarcinata in 29 de saptamani si am rracit..doctora mi-a recomdat sa iau 3 pastile pe zi de paracetamol.....crede-ti ca are vreun  efect negativ asupra fetiței mele  [smulgpar]  [fri] ..astept un raspuns....multumesc anticipat 



#10
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 26 septembrie 2015 - 20:49

Nu, ia linistita.





Etichetat si cu paracetamol, medicamente in sarcina, autism

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -