Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nasterea la universitar bucuresti


6 raspunsuri la acest subiect

#1
Miha2015

Miha2015
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 13:39

Buna ziua mamici!

Sunt o viitoare mamica la primul bebe si sunt putin speriata. Am nevoie de ajutorul vostru. Voi naste peste 2 saptamani prin cezariana la sp universitar si sunt tare curioasa daca a mai nascut cineva de curand acolo. Am gasit postari mai vechi dar m-ar interesa mai mult sa stiu care sunt conditiile si cam ce preturi se practica. Va multumesc mult.



#2
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 14:16

Am nascut cu cezariana acum 2 luni acolo. Preturile sunt exact cum ti le faci tu, personalul isi face (sau nu isi face treaba) indiferent cat si daca tu cotizezi. Singura cotizatie "obligatorie", de 5-10 lei e la infirmiere, pazitoarele halatelor pentru vizitatori :)) daca vrei ca sotul sau familia sa iti fie alaturi inainte/dupa, trebuie sa treaca de acesti "cerberi" pazitorii de halate cum le numeam eu. Daca nu te simteai sa le bagi ceva in buzunar puteai sa te plimbi pe holuri mult si bine, ca nu te lasau sa intri in saloane.
In rest, asistentele oricum veneau cand aveau chef, indiferent daca dadeai sau nu. Prin urmare eu am decis sa nu dau si n-am fost cu nimic mai defavorizata de altii care au dat.
Plus ca desi aveam plicul pregatit pentru medicul cu care am nascut, nu am reusit sa i-l dau! Am nascut sambata, luni 1 decembrie m-am externat si doctorul a avut liber in tot acest timp, a venit doar duminica dimineata prin salon cateva minute si apoi a plecat, fiind de negasit pana la externare.
Asa ca nasterea pe mine m-a costat vreo 400 lei, am dat 300 lei anestezistului inainte sa intru in operatie, 50 lei asistentei de la terapie intensiva, si cate 10 lei la cateva asistente mai dragute. Si ce-o mai fi dat barbatul la brancardieri si infirmierele cu halatele. Eu imi bugetasem vreo 2000 lei, dar m-am intors acasa cu 1500 ca n-am mai dat nimic la doctor.

Daca vrei si alte detalii, intreaba, inca's proaspete amintirile.

#3
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 15:48

micky din intamplare ai auzit cumva daca tot culcer e la neonatologie?



#4
Miha2015

Miha2015
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 12:25

Multumesc pentru raspuns. Suntem pe ultima suta de metri cu pregatirile si ne prind bine sfaturile proaspetelor mamici. Multa sanatate tie si lui bebe. Ai avut nevoie de hainute pt bebe in spital? A stat cu tine in salon?



#5
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 14:01

Habar n-am daca mai e culcer la nenato.
Legat de bebe, va sta cu tine in camera, si da, ai nevoie de haine, pampersi, scutece (din alea de finet de pus in patutul lui sau ori de cate ori apare vreo asistenta/doctorita care il consulta/cantareste/spala, etc, pentru ca altfel le folosesti pe ale lor(si arata naspa, curate dar gaurite). Sa mai ai un prosopel si un sampon de bebe la tine.

#6
Miha2015

Miha2015
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 22:53

Tare iti multumesc Mickyyy pentru informatii. Parca sunt mai orientata acum. Nu mai sunt asa ingrijorata. Am senzatia ca toata lumea stie despre ce e vorba, numai eu nu. Numai sanatate!



#7
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 12:48

micky din intamplare ai auzit cumva daca tot culcer e la neonatologie?

Anul trecut tot dr Culcer era. Mai recent n-am informatii




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -