Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dus /adus copilul de la scoala - pret


9 raspunsuri la acest subiect

#1
Danutz@

Danutz@

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 19 ianuarie 2015 - 08:06

Buna,

 

Imi puteti spune, va rog, cam ce suma ar tebui sa-i ofer unei doamne care imi duce si aduce baiatul de la scoala?

Am gasit o vecina care locuieste la 2 scari de bloc mai departe de noi, e pensionara si a zis ca ma poate ajuta. Problema e ca nu stiu ce suma sa-i ofer.

Scoala e cam la 600-700 m distanta de casa.

 

Va multumesc.

 



#2
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 19 ianuarie 2015 - 09:13

Depinde, eu's pe mobil si nu vad din ce oras esti.
Eu cred ca in jur de 10-15 lei/zi ar fi ok, mai ales ca e din zona, adica 2-300 lei/luna. Intr-o situatie asemanatoare, dar pentru dus/adus 2 copii de la gradi eu am dat 200 lei unei ingrijitoare de acolo, dar era mai aproape, cam 200m distanta. Asta in Bucuresti

#3
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 ianuarie 2015 - 12:54

Pe doamna ai intrebat-o? Daca da, te-a lasat pe tine sa propui o suma?

Ca sincer nici eu nu as stii, n-am fost in situatia asta, ca atare sunt cam necunoscatoare in ceea ce priveste preturile. 

Intr-o vreme, din auzite se calcula cam asa: timpul pe zi alocat copilului x 100 = suma datorata bonei. Adica sta 8 ore/ zi, dai 800 de lei, sta 10 ore - 1000 lei etc. Dar nu stiu daca mai e de actualitate, asta o auzisem cand era copiii mei mici.

 

Deci ca timp cam cat dureaza dusul + adusul de la scoala? cam 1 ora cu totul... Vezi cam cat se ofera pt program full (8-9 ore) si aplici regula de 3 simpla... zic si eu ca habar nu am.

Mai face ceva dupa aceea cu copilul tau? Dus altundeva, iesit in parc etc?



#4
Danutz@

Danutz@

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 19 ianuarie 2015 - 13:49

Am intrebat-o pe doamna si initial (vineri) mi-a spus ca atat cat vreau, dansa e multumita. Ramasese sa ma gandesc si sa-i spun.

Am vorbit azi si mi-a zis ca s-a interesat si dansa si ca suma ar fi de 300 de lei.

Mie mi se par cam mult totusi. Eu ma gandisem la 200 de lei, pt ca nu are de facut nimic altceva in afara de dus si adus copilul de la scoala.

Drumul de la bloc la scoala e cam de 10-15 minute. Deci dansei ii ia cam jumate de ora dus-intors dimineata + jumate de ora dus-intors la pranz.

Eu stiam tot  asa cum zice si Monica timpul pe zi alocat copilului x100. Strict doar cu copilul e vorba de jumate de ora, plus inca jumate de ora cat mai face dansa pe drum sa se intoarca dimineasa si sa mearga spre scoala la pranz. De aceea ma gandeam ca 200 de lei ar fi rezonabil. 


Editat de Danutz@, 19 ianuarie 2015 - 13:50 .


#5
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 19 ianuarie 2015 - 14:21

Si eu cred ca 200 lei este rezonabil. Bona noastra ia fata de la scoala la 12 si sta cu ea pana la 17 (plus iesit in parc sau mers la activitati daca are) si ii dam 600 lei. 



#6
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 19 ianuarie 2015 - 18:21

Mie mi se pare putin 200 lei pe luna. Gandeste-te ca indiferent de vreme (viscol, ger, ploaie, canicula), zilnic persoana respectiva trebuia sa faca 2 drumuri pe zi, sa se trezeasca de dimineata, samd.

Pretul de 100 lei/ora/luna e vechi rau! Acum e cam 150 in Bucuresti cel putin.

#7
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 19 ianuarie 2015 - 18:53

300 lei.

 

Sunt 2 ore pe zi - efective time - pe care le aloca. Pe langa asta timpul diminetii este practic alocat acestui mic job. Deci ea nu poate face lucruri de lunga durata dimineata. Tu de fapt asta cumperi de la ea: Fiecare dimineata dintr-o zi de lucru cu timp efectiv alocat de 2 ore, pe o perioada de timp indelungata. (adica nu sporadic ) Doresti o colaborare pe termen lung si sigur. Cel putin pana la sf anului scolar.

 

De asemenea, luat de la scoala nu este doar 30 minute, inseamna si sa il astepte chiar daca intarzie, sa se ingrijoreze pentru el, sa nu plece de acolo pana nu apare.

 

Daca sunt platite corect si din punctul ei de vedere, atunci ai mai multe sanse sa nu ai batai de cap ulterior.



#8
Danutz@

Danutz@

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 19 ianuarie 2015 - 20:03

Se pare ca nu m-am exprimat corect - o ora dureaza tot: dimineata merge la scoala cu baiatul - 10-15 minute, apoi se intoarce acasa la dansa inca 10-15 minute. La pranz aceiasi situatie: 10-15 minute dus si 10-15 minute intors. Deci in total pe o zi ar fi cam 40-60 minute.

Oricum nu intentionez sa negociez, tocmai ca sa nu am batai de cap cum zicea AdiS, dar voiam sa vad ce parere aveti si voi.

Va multumesc

 

P.S  imi cer scuze ca din greseala, vrand sa dau pagina mai sus, am dat "nu imi place" la ultimul mesaj primit.

Rog moderatorul daca poate remedia situatia. Nu am intentionat sa fac acest lucru si imi cer scuze, dar nu stiu cum sa indrept


Editat de Danutz@, 19 ianuarie 2015 - 20:13 .


#9
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 20 ianuarie 2015 - 13:41

240 de lei platesc eu, insa doar pentru adus de la scoala. Isi pierde cam o ora zilnic (uneori mai putin), scoala este la 3 statii de autobuz.

 

Ingrid si Cristi 11 ani



#10
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 15:00

Sor'mea plateste pentru luat de la gradi 2 copii, dus acasa si stat cu ei maxim 20-30 min pana vine unul dintre ei, 300 de lei! Gradinita este la 300 m de casa, casa doamnei la 200 m de gradi!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -