Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV cu dr. Dragos Albu 116

fiv albu medlife

297 raspunsuri la acest subiect

#51
carla1982

carla1982

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 08:24

Annutza felicitari!! Sa ajungi cu bine la termen si sa ai doar putine greturi :)) ! Daca te mai ajuta cu ceva adresa dr esta dalbu@medlife.ro :)) sa faci un bebe grasun si mancacios. Doamne ajuta sa fie de bn pt toate! Ssofi mai e putin. O sa va cam zapacesc cu intrebarile cand o sa incep tratamentul...pe 21.02. Aoleu deja am niste emotii...nu stiu cum naiba se fac injectiile alea..unde..in burta.. Am luat ieri tot trat mai putin gonalul..am luat doar o fiola si toate injectiile.. Mi-au dat din alea de 2 ml sa pot face amestecul si ace de insulina...doamne cata lume era in farm aia:)))))

#52
doi2nita

doi2nita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 09:21

annutza felicitari!! Ma bucur mult sa vad ca toate veniti cu vesti bune. Am zis eu ca o sa fie un an bun! Felicitări inca o data si sarcina usoara, sa fie totul bine! O zi frumoasa tuturor!

#53
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 10:03

carla  nu te panica. Pe youtube sunt o gramada de tutoriale de facut injectii pt ce vrei tu Menopur, Clexane, Gonal. Prima poti sa te duci la clinica sa ti-o faca acolo si sa iti explice, dupa 2 zile o sa devii experta [soricel]



#54
annutza0

annutza0

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 10:14

Multumesc Carla pt email, mi-l daduse si Lucia intre timp. I-am trimis intrebarile. Nu te panica, injectiile se fac subcutanat, nu e chiar atat de complicat.

 

Multumesc fetelor pentru felicitari [flo] , inca mai am impresia ca visez...nu prea am dormit gandindu-ma la bebita. [bib]



#55
vloredana

vloredana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 17:24

Fetelor vestile sunt bune, e unu singur (asta m-a intristat un pic, mi-a parut rau dupa celalalt puiut), dar dupa cum crestea beta ma cam gandeam ca e doar unu.

Dupa echograf varsta sarcinii 6s si 4z, iar dupa data punctiei 7s si 1 zi. 

Am avut niste emotii imense, tot urmaream ecranul si nu mai venea odata sunetul si am avut impresia ca nu reuseste sa-l gaseasca...imi tot spuneam ca nu se poate, trebuie sa bata...Intr-un final s-a auzit si bebita are activitate cardiaca si e bine.

 

Ma bucur mult ca sunteti bine si ca bebe sta cumintel la mamica in burtica:) Cred ca ai fost foarte fericita sa auzi inima bebitzului... of asa emotionant trebuie sa fie. sper sa te ajung si eu din urma. Abia luni am programarea la gineco dar deja am rezolvat cu hematologia si cu al doilea beta la care astept rezultatul. Am facut si progesteronul si e ok peste limita chiar.



#56
vloredana

vloredana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 17:29

Felicitari vloredana!! Minuni chiar exista si nu tb sa iti pierzi speranta! Cum s-a intamplat minunea.. Ai facut fiv ?

Fiv am facut acum ceva timp...si inseminari dar fara rezultat pozitiv...iar acum cand ne gandeam la ideea unui altui fiv sau la donator s-a produs minunea natural...

Multumesc fetelor pentru gandurile bune!

deocamdata nu cred ca este real. am impartasit doar cu voi vestea pentru ca inca nu ma pot bucura deplin...sunt concentrata sa afc tot ce trebuie ca sa imi tin minunea in casuta lui:) Ieri la spital erau gravide intr-o parte cei cu alte probleme hematologice in alta parte si eu m-am dus bineinteles la cei din categoria alte probleme. dupa 2 , 3 min mi-am dat seama ca nu acolo era locul meu



#57
vloredana

vloredana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 17:36

vloredana [majoreta] [majoreta] [majoreta] [majoreta] [majoreta]  

In a cata zi ai facut beta ? Felicitari !!! Asta demonstreaza inca o data ca nu e nevoie decat de un gigel fortos

da asa este unul si bun:) adica sa speram ca a fost bun si ca embrionul format se va dezvolta normal in continuare! Primul beta l-am facut in ziua 32 a CM iar eu in general aveam un ciclu de 30-31 zile. Azi am repetat acum astept rezultatul ca va dura cateva zile nu am putut face la urgenta in orasul meu. saptamana viitoare merg sa fac si analizele! daca progesteronul este ca valoare corespunzator celui de-al doilea trimestru de sarcina este vreo problema? stiu ca daca e mic se ia surplus de progesteron dar daca este mare?

Pupici si va imbratisez cu drag pe toate! intrarea in casa voastra virtuala mi-a adus noroc:)



#58
ssofia11

ssofia11

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 17:46

Annutza ma bucur tare tare mult ca e totul bine!!Doamne ajuta  asa sa fie pt toate!!

Carla ,asteptam intrebarile nu-i problema!:)

Eu ma gandesc pozitiv pentru toate fetele de aici,sa avem numai vesti bune!!

 

Fetelor,eu nu mi-am facut niciodata profilul trombofilic,nu mi-a recomandat nici dr A nici dr S,oare sa l cer eu ? Am inceput sa ma gandesc la asta,deoarece am prietene gravide care l-au facut si le-au iesit diverse mutatii,si vor face tratament toata sarcina.eu am indicatii sa fac clexane pana la 12 sapt...

 

Parca Lavinia nu a mai dat niciun semn?

 

va puup!!



#59
annutza0

annutza0

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 20:22

Sofia eu le-am facut din proprie initiativa, am vrut sa vad cum stau si am 3 mutatii. Clexane tre sa fac toata sarcina...Daca te hotarasti sa le faci vezi ca au la bioclinica un pachet care le contine pe toate si e 447 lei http://www.bioclinic...c_type=1&id=762 . Mai ieftin de atat nu am vazut pe nicaieri.

 

Ce parere aveti de testul de screening Panorama? Ma bate gandul sa fac, insa nu imi place acest 99%, parca as face CVS...Nu am incredere in dublu si triplu test, stiu cazuri in care nu a fost bine...desi spuneau ca sansele sunt 1 la 100000....


Editat de annutza0, 22 ianuarie 2015 - 20:22 .


#60
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 23:27

Annutza eu am facut panorama avand ceva sarcini pierdute plus varsta inaintata. Toate testele sunt teste probabilistice, ce au exactitate mai mare sau mai mica. Poti discuta cu dr si vezi ce iti recomanda sau care e parerea dansului mai bine, pt ca decizia finala este a ta. Din cate stiu eu, nici un test nu iti garanteaza 100% evolutia unei sarcini sau bebe sanatos. Insa exactitatea rezultatului creste oe masura ce testul e mai avansat. Poti discuta cu cineva de la genetica atunci cand ajungi in Medlife si ti se va explica. Oricum, cel putin cand l-am facut eu, intai am avut amandoi - si eu si sotul - intai o intalnire cu geneticiana si abia apoi au recoltta, dupa ce ne-au dat explicatiile de rigoare.
Recoltarea presupune sange de la mama din vena, undeva dupa 9 sapt fe sarcina, deoarece cu cat e mai mare sarcina, cu atat sansele sa fie suficient sange al fatului in sangele mamei sunt mai mari. Rezultatul vine in aprx 3 sapt si il ridici de la receptie. Ei te suna doar daca analizele nu sunt cum bune. Oricum decizia e a ta.

Sanatate multa si sarcini la termen gagici :*



Etichetat si cu fiv, albu, medlife

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -