Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce nu au voie femeile în Altar

religie dezbatere tabu ortodoxism

56 raspunsuri la acest subiect

#11
alina_s

alina_s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 23:49

Scuze Michelle-USA dar te inseli, am citit Biblia. Dadeam doar un exemplu de citat care nu trebuie interpretat mot-a-mot din Biblie. Asa cum am depasit perioada sclavagista, desi Biblia nu o condamna, asa ar fi cazul sa depasim si alte tabu-uri - inclusiv cel legat de homosexualitate de exemplu. Asta e tot, nu vreau sa deschid dezbateri religioase- mai ales cu tine Michelle, fiindca stiu ca esti credincioasa. Vreau doar sa zic ca nici macar tu in credinta ta nu respecti ORBESTE biblia, altfel ai da foc la bisericile unde sunt icoane, ca doar nu trebuie sa-ti faci chip cioplit sau mai stiu eu ce. 



#12
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 00:10

Articolul mi se pare de foarte bun simt si explicit. Daca oamenii si-ar asuma cu adevarat credinta crestina si ar urma sfaturile din acest articol cred ca nu prea ar mai fi divorturi si familii disfunctionale,daca fiecare si-ar asuma cu responsabilitate rolul sau. 

 

Si daca NU mi-am asumat rolul din articol ci am facut in 20 de ani ce am crezut eu ca e mai bine si mai corect pt fericirea si bunastarea familiei mele,cum e etichetata familia mea?!



#13
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 00:16

Variatiuni pe aceeasi tema in biserica ortodoxa:

 

-Sa nu intri in biserica daca esti in perioada menstruatiei

 

-Sa nu intri in biserica daca esti lauza

 

-Pana acum 18 ani nu aveai voie in calitate de mama  sa participi nici la botezul propriului copil s.a.m.d.

 

Ei uite ca eu nu mai intru decat foarte rar,nunti botezuri,inmormantari,pt ca Dumnezeu dupa parerea mea este in mine ,in tine,in voi,peste tot.



#14
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 00:22

Variatiuni pe aceeasi tema in biserica ortodoxa:

 

-Sa nu intri in biserica daca esti in perioada menstruatiei

 

-Sa nu intri in biserica daca esti lauza

 

-Pana acum 18 ani nu aveai voie in calitate de mama  sa participi nici la botezul propriului copil s.a.m.d.

 

Ei uite ca eu nu mai intru decat foarte rar,nunti botezuri,inmormantari,pt ca Dumnezeu dupa parerea mea este in mine ,in tine,in voi,peste tot.

asta e religia ortodoxa bazata nu numai pe Biblie dar si pe alte carti, traditii...



#15
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 00:40

Scuze Michelle-USA dar te inseli, am citit Biblia. Dadeam doar un exemplu de citat care nu trebuie interpretat mot-a-mot din Biblie. Asa cum am depasit perioada sclavagista, desi Biblia nu o condamna, asa ar fi cazul sa depasim si alte tabu-uri - inclusiv cel legat de homosexualitate de exemplu. Asta e tot, nu vreau sa deschid dezbateri religioase- mai ales cu tine Michelle, fiindca stiu ca esti credincioasa. Vreau doar sa zic ca nici macar tu in credinta ta nu respecti ORBESTE biblia, altfel ai da foc la bisericile unde sunt icoane, ca doar nu trebuie sa-ti faci chip cioplit sau mai stiu eu ce. 

ce ai pus tu a fost doar un citat si I-ai rastalmacit intelesul.

 

trebuie sa mai citesti Biiblia inca o data sa ai o lumina mai clara asupra faptului ca Biblia, Dumnezeu nu aproba scalvagismul sau cel putin nu asa cum il stim noi.

 

sunt multe pasaje in care stapinii au ordin sa se poarte bine cu sclavii, sa le dea liber in a 7-zi, sa nu-I lovesca...sau dupa 6 ani sa-I lase liberi...etc...etc...



#16
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 00:41

O fi Michelle insa asta nu atenueaza cu nimic gustul amar pe care mi-l lasa biserica ortodoxa.

 

Iar negocierea pretului la botez nu stiu ce sa zic. Eu am si botezat , am si cununat si niciun preot nu mi-a impus o suma de bani.La cununie chiar a insistat sotul sa spuna preotii suma si nu au vrut deloc.

 

Cand o sa mai cunun sau o sa mai botez sa-mi dai si mie adresa bisericii asteia nu de alta dar din 10 evenimente de genul asta la care am participat in calitate de nasa niciodata nu mi s-a intamplat asta.

Ba ultima data a fost ca la piata:

-AAAAAaaa gemeni,buuun 450lei*2 =900lei ,ne-am dus in alta parte..ca era mai ieftin

 



#17
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 00:58

imi pare rau ca ai aceasta experienta..

 

ps. Dumnezeu nu este ce credem noi ca este...El este, ceea ce este...si cel mai bine il gasim descris in Biblie nu in imaginatia noastra.



#18
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 08:51

O fi Michelle insa asta nu atenueaza cu nimic gustul amar pe care mi-l lasa biserica ortodoxa.

 

 

 

 

Cand o sa mai cunun sau o sa mai botez sa-mi dai si mie adresa bisericii asteia nu de alta dar din 10 evenimente de genul asta la care am participat in calitate de nasa niciodata nu mi s-a intamplat asta.

Ba ultima data a fost ca la piata:

-AAAAAaaa gemeni,buuun 450lei*2 =900lei ,ne-am dus in alta parte..ca era mai ieftin

Am ajuns la concluzia, bazata pe experienta mea si pe a celor din jur, ca fiecare gaseste in si la biserica , pe masura gandului cu care se duce. Eu nu te contrazic pe tine cu ce ti s-a intamplat,ca doar nu e primul caz de care aud, eu am spus doar ca eu am intalnit si altfel de preoti.Nici macar nu am intrebat inainte cat costa, nu ne-am dus cu gandul negocierii, ci cu credinta faptului ca facem un lucru crestinesc si ca Dumnezeu stie posibiltatile noastre. Este vorba despre 2 biserici diferite, de 2 localitati diferite, deci de preoti diferiti.

Ralu nu am inteles ce vrei sa spui. Eu ma refeream strict la ideea de iubire, intelegere pentru sotia si copiii sai de care trebuie sa dea dovada tatal ca si "cap" al familiei, de blandete si afectiune cu care femeia isi trateaza sotul si copiii.Ca sunt multe femei , din pacate, care au inteles gresit ca datoria lor de femei cununate in biserica este sa isi urmeze si sa isi asculte sotul indiferent de ce le cere si cum se comporta.

Sincera sa fiu chiar nu inteleg de ce se tot loveste atata in  Biserica ortodxa. Cine obisnuieste sa mearga la biserica, sa se spovedeasca , sa se impartaseasca, sa aiba un dialog cu adevarat cu preotii, stie ca lucrurile nu sunt chiar asa cum se vad de la distanta, stie ca preotii sunt mult mai intelegatori si mai deschisi la minte decat la alte religii, ca primesc sfaturi cu adevarat utile. Si eu credeam ca stiu despre ce e vorba cand mergeam doar de Paste la biserica si poate la cate o nunta sau botez cand numai atenta la ce se intampla acolo nu eram.Cum am mai spus: exact ca si in viata de zi cu zi: una e sa cunosti pe cineva din auzite si sa iti dai cu parerea, alta e sa il cunosti bine, sa ii frecventezi casa, sa ii stii familia.

Cine merge stie ca preotii s-au adaptat si ei vremurilor, in sensul bun , ca indruma pe fiecare in functie de problemele pe care le are, dupa posibilitatile - si nu ma refer la cele financiare- pe care le are de a tine sau nu un canon.

Pentru cine nu merge la biserica si e convins ca Dumnezeu e doar in suflet si numai acolo nu cred ca are importanta ce cutume are Biserica.Si acum, sa fim seriosi, cum fiecare ne dorim ca sa ne fie respectata casa noastra si regulile ei nu vad de ce asa o problema sa respectam regulile bisericii.La noi in casa nu se fumeaza, de exemplu,noi fiind nefumatori. Nu mi-ar placea sa vina cineva si sa isi apinda tigara fara sa intrebe daca se poate sau nu,oricat de la moda ar fi fumatul. Pana la urma biserica e un loc sfant, nu cred ca  trebuie confundata cu cluburile de noapte, oricat de moderne ar fi timpurile. 

Iar despre datul focul bisericilor si inchinatul la icoane, cum zicea cineva mai sus, e iar o dovada a neinformarii si a aruncatului cu pietre de amorul artei.

Sa nu iti faci chip cioplit se refera la inchinarea la idoli, la zei, la statui care reprezinta animale cum e prin alte culte, gen vaca animal sacru,etc. 

In fine, religia a fost mereu un subiect controversat, in special religia ortodoxa,si chiar nu are sens sa ne contrazicem. Fiecare e cu parerea lui, cu trairea lui,in functie de experientele proprii, credinta cu care a crescut sau nu , fiecare are propriile argumente si tinand cont cum evoleaza  discutiile pe acest topic nu cred ca duc la nimic pozitiv si constructiv. Sanatate multa si Doamne ajuta!


Editat de maryella77, 15 ianuarie 2015 - 08:52 .


#19
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 09:17

. Cine obisnuieste sa mearga la biserica, sa se spovedeasca , sa se impartaseasca, sa aiba un dialog cu adevarat cu preotii, stie ca lucrurile nu sunt chiar asa cum se vad de la distanta, stie ca preotii sunt mult mai intelegatori si mai deschisi la minte decat la alte religii, ca primesc sfaturi cu adevarat utile.

 

 nu sunt ortodoxa dar nu stiu pe de alta parte care e experienta ta cu deschiderea preotilor din alte religii si stii ce sfaturi dau ei?

poate reusesti sa te rezumi la experienta ta si la religia pe care o impartasesti, fara a negativiza altele.



#20
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 15 ianuarie 2015 - 10:15

Am ajuns la concluzia, bazata pe experienta mea si pe a celor din jur, ca fiecare gaseste in si la biserica , pe masura gandului cu care se duce.

Sa inteleg ca in toate cel 10 ocazii eu/noi am fost de vina,ca nu am avut gandul care trebuia?!

 

 

 

 

Ralu nu am inteles ce vrei sa spui. Eu ma refeream strict la ideea de iubire, intelegere pentru sotia si copiii sai de care trebuie sa dea dovada tatal ca si "cap" al familiei, de blandete si afectiune cu care femeia isi trateaza sotul si copiii.Ca sunt multe femei , din pacate, care au inteles gresit ca datoria lor de femei cununate in biserica este sa isi urmeze si sa isi asculte sotul indiferent de ce le cere si cum se comporta.[/quote]

Acum am inteles mai bine la ce te referi.

 

 

 

Sincera sa fiu chiar nu inteleg de ce se tot loveste atata in  Biserica ortodxa. 

Nu loveste nimeni,se loveste singura prin slujitorii ei care da s-au adaptat vremurilor actuale dar majoritatea s-au adaptat in sens negativ.

 

 

 


Si acum, sa fim seriosi, cum fiecare ne dorim ca sa ne fie respectata casa noastra si regulile ei nu vad de ce asa o problema sa respectam regulile bisericii.La noi in casa nu se fumeaza, de exemplu,noi fiind nefumatori. Nu mi-ar placea sa vina cineva si sa isi apinda tigara fara sa intrebe daca se poate sau nu,oricat de la moda ar fi fumatul. Pana la urma biserica e un loc sfant, nu cred ca  trebuie confundata cu cluburile de noapte, oricat de moderne ar fi timpurile. 

 

Corect de aceea nici nu fac vizite de complezenta.

 

Aici nu era vorba de reguli de bun simt ci de reguli aberante asa ca exemplul tau nu e cel mai inspirat regula casei voastre fiind una de bun-simt si nu aberanta.

In nici un caz nu am confundat biserica cu un  club,nu inteleg de unde pana unde a reiesit ideea asta.


Editat de ralualexandrei, 15 ianuarie 2015 - 10:16 .




Etichetat si cu religie, dezbatere, tabu, ortodoxism

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -