Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

platit impozit anul trecut prin ghiseul.ro/ bani pierduti?


7 raspunsuri la acest subiect

#1
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 13 ianuarie 2015 - 22:29

Anul trecut mi-am facut cont pe ghiseul.ro si mi-am platit impozitul aferent prin OP bancar. Dupa ce am facut plata am vazut in contul creat pe ghiseul.ro ca datoria nu mai era, deci datorii zero. M-am bucurat ca am scapat de stat la cozi...DAR anul acesta, adica ieri, intru iar pe ghiseul.ro sa-mi platesc impozitul aferent si stupoare, apare impozitul pe anul acesta+ suma de anul trecut pe care eu o platisem. Noroc ca am salvat OP, il trimit azi la directia de impozite sect 3  si imi spune de acolo ca nu ma gaseste, ca am completat gresit ordinul de plata, ca in loc de sect.3 al Municipiului Buc am scris Primaria sect 3 Directia de taxe, contul fiind insa corect, este cel care apare si acum pe situl lor. Am specificat si CNP si ca este impozit pe cladire, deci cum de nu ma gaseste?

Nu mai inteleg nimic, eu am facut plata prin banking BCR si cand vrei sa faci o plata introduci contul, iar imediat iti afiseaza beneficiarul deci nu am introdus nimic aiurea dupa capul meu.

Acum nu stiu ce sa fac, cert este ca banii sunt intrati la ei in cont, daca era o greseala se intorceau inapoi, dar nu s-a intamplat.

 

S-a mai confruntat cineva cu o asemenea situatie? aveti idee cum pot sa rezolv? 



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 09:44

am trecut printr-o situatie oarecum similara in 2014, aveam de platit un impozit anual pe venituri din tranzactionarea unor titluri de valoare, cu un an inainte impozitul se platea trimestrial intr-un anumit cont la trezorerie, lucru pe care il faceam prin ordin de plata.

dupa ce am depus declaratia de impunere am primit instiintare de la fisc cu suma pe care trebuia s-o achit in termen de x zile, eu am platit in cateva zile,cu ordin de plata, in contul pe care il stiam deja.

m-am trezit peste cateva luni cu somatie si notificare de poprire/executare silita, cum ca nu as fi platit in termen suma datorata.

m-am dus la fisc si m-am lamurit : nu era bun contul. apaream cu debit in contul corect si cu credit in cel eronat. mi s-a facut regularizare, prin transferul sumei dintr-un cont in altul.

greseala celor de la fisc este ca in decizia de impunere nu era nicaieri mentionat contul in care se putea face plata fara a te mai deplasa la ghiseul lor. pentru ca pana la urma asta e ideea, daca pot plati "la distanta", e ideal, n-am chef si timp de stat la cozi.

asa ca sfatul meu este sa-ti iei toate documentele si sa mergi la directia taxe si impozite, unde un functionar ar trebui sa te poata ajuta pentru inregistrarea corecta a sumei platite de tine.

succes.



#3
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 12:58

Multumesc Corina pentru raspuns, ideea este ca eu nu sunt in tara si n-am pe cine trimite, deci trebuie sa rezolv problema la telefon.

 

Aseara am intrat pe internet banking cu gandul sa platesc impozitul actual pana clarific cu cei de anul trecut si am procedat asa:

La Pas1 introducere IBAN Beneficiar(am introdus contul RO24TREZ7032107020101XXX), dupa care zice verificare IBAN si imi arata ca la acest cont

Banca Beneficiar- Banca Trezoreriei( ei zic ca trebuie scris prin BNSMB-Trez.sect.3) este acelasi lucru sau sunt diferente intre cele doua?

Nume Beneficiar- Primaria sect3 Directia de taxe(si nu sect.3 al Municipiului Bucuresti cum zic ei ca trebuie sa apara scris)

CUI 16782132

Deci pana la urma n-am mai platit ca plateam la fel ca anul trecut si iar nu era bine. Nici nu stiu cum sa fac sa sun la banca, inseamna ca ei nu au introdus informatiile corecte?



#4
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 13:07

Banii n-ar fi pierduti daca te-ai duce la ei cu actele, cum zice Corina, si ai alerga cateva zile, daca ai gasi un functionar destupat la minte, etc.

Cum nu poti face toate astea...poti insista telefonic.

Poate dai de cineva dispus sa faca un efort suplimentar.

Eu fac rar plati prin ghisee virtuale...numai daca-s nevoit. Am patit-o in mai multe randuri si nu mai vreau.



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 13:14

christel, tu nu ai gresit, ca sa zic asa.

in sensul ca acel cont pe care il completezi tu exista si banii se duc in el.

destinatia contului, adica pentru ce il folosesc cei de la trezorerie, ce platesc ei cu banii aceia, nu corespunde cu ce platesti tu.

e ca si cum ai plati on-line sa comanzi/cumperi mere, dar in contul unei macelarii, ambele departamente apartinand aceluiasi furnizor. nu stiu daca ma fac bine inteleasa.

banii tai nu sunt pierduri, ci doar stau degeaba intr-un cont nepotrivit.

incearca sa rezolvi fie telefonic, fie pe mail, insistand asupra faptului ca nu esti in tara si nu ai pe cine sa rogi sa rezolve in locul tau. eventual solicita sa discuti cu un sef de serviciu/departament.



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 13:25

christel, uite aici lista completa a codurilor IBAN/conturilor de la trezoreria sectorului 3, pentru plata diverselor taxe si impozite.

https://static.anaf....000_TREZ703.pdf

 

contul scris de tine apare in lista si reprezinta impozitul pe cladiri de la persoane fizice. deci, plata ar trebui sa fie corecta. chiar nu inteleg, sa fie vorba despre alt tip de impozit, teren + cladire ?

pana la urma tot cu cei de la trezorerie sect 3 trebuie sa te lamuresti.



#7
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 14:42

Corina este vorba de plata impozitului pentru apartament, inteleg ce vrei sa spui, dar totusi, pe OP am scris Directia de taxe locale, sector 3, deci fiind un singur cont acolo

s-au dus, dar se pare ca n-am gasit persoana potrivita care sa inteleaga situatia.

O sa incerc sa dau de un superior poate o fi mai destupat la minte.



#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 15:02

inca ceva : stiu ca atunci cand platesti cu OP un impozit, in calitate de persoana fizica, trebuie sa completezi codul numeric personal, atat la cod identificare platitor, cat si la cod identificare fiscala beneficiar.

cel putin asa am procedat eu cand am platit acel impozit pe venit, cu ordin de plata pe hartie, la raiffeisen. m-am mirat de ce asa, insa asa mi s-a spus sa procedez, asa am facut.

sa fie oare problema din cauza faptului ca ai completat acel CUI 16782132 ?

revin : am intrebat care este explicatia pentru cnp-ul completat identic in ambele rubrici : cica asa te gasesc mai usor in sistem. in plus, daca vrei, poti plati pentru alta persoana si atunci la cod identificare fiscala beneficiar treci CNP-ul persoanei pentru care faci tu plata cu OP.

exista o logica, intortocheata, dar exista. tu platesti, dar tot tu beneficiezi de stingerea datoriei catre fisc.

asa ca e foarte posibil ca toata incurcatura sa fie din cauza acelui CUI completat de tine in momentul platii.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -