Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

gresie sau parchet?


35 raspunsuri la acest subiect

#11
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 09 ianuarie 2015 - 11:26

si eu am parchet in bucatarie, de 6 ani, si nu a fost vreunul scump (tocmai ca sa nu imi para rau de zgarieturi, eventuale accidente, etc). arata extrem de bine si nu are nicio problema, se simte bine sub picioare. si nu as mai pune niciodata gresie nicaieri - i-a cam trecut timpul pentru apartamente.



#12
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 09 ianuarie 2015 - 11:30

Corina, tu ai parchet si il speli normal cu mopul?

Eu una il curatam cu niste produse speciale (cumparate bineinteles) si cu un mop Special si cu multa grija pentru a nu lasa ud in urma si  o data la nu mai stiu cat sotul il lustruia cu nu siu ce...si etc etc.

Era Super frumos si placut dac cu copiii mei mici, greu farte, greu. Nu mai spun de fiecare zgarietura de la jucarii si jucarele. Nu stiu, poate a mai evoluat treaba ,e u de 8 ani stau intr-o casa pe care am pus de la intrare la ultima iesire gresie:)  exact pentru ca umplu de doua ori galeata cu apa si curat tot [:)]

 

Dar da, recunosc imi place cand merg in vizita in case cu parchet:) Bravo gospodinelor.

De aceea am spus ca e mai fain  parchetul. \

La altii insa deocamdata.



#13
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 09 ianuarie 2015 - 11:49

Si eu am parchet in toata casa, exceptand bucataria si baia. 

Este calduros si la propriu si la figurat. Il ador.

Si da, si eu in spal cu mopul. Am parchet din lemn masiv, din stejar, lacuit cu lac rezistent la folosire intensa.



#14
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 09 ianuarie 2015 - 11:57

si eu am parchet si il spal cu mopul. are un strat protector deasupra. si nu e parchet de lemn, e mdf (in bucatarie si hol). dar si pe cel din camere, care e de lemn, il spal cu mopul, nu are vreo problema.



#15
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 09 ianuarie 2015 - 12:04

Parchetul mi se pare mai potrivit unei case, e mai primitor.

Gresia parca o vad mai mult pt. supermarketuri, cabinete medicale, malluri etc [:)] (desi acum sunt atat de multe modele incat uneori e greu sa iti dai seama care e parchet si care e gresie).

 

Ai mei vor sa puna in bucatarie parchet nou peste gresia veche, ca sa nu o mai sparga [:)]



#16
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 09 ianuarie 2015 - 12:07

 


Corina, tu ai parchet si il speli normal cu mopul?

Eu una il curatam cu niste produse speciale (cumparate bineinteles) si cu un mop Special si cu multa grija pentru a nu lasa ud in urma si  o data la nu mai stiu cat sotul il lustruia cu nu siu ce...si etc etc.

Era Super frumos si placut dac cu copiii mei mici, greu farte, greu. Nu mai spun de fiecare zgarietura de la jucarii si jucarele. Nu stiu, poate a mai evoluat treaba ,e u de 8 ani stau intr-o casa pe care am pus de la intrare la ultima iesire gresie:)  exact pentru ca umplu de doua ori galeata cu apa si curat tot [:)]

 

Dar da, recunosc imi place cand merg in vizita in case cu parchet:) Bravo gospodinelor.

De aceea am spus ca e mai fain  parchetul. \

La altii insa deocamdata.

 

da, am parchet laminat, nu a fost nici cel mai ieftin, dar nici cel mai scump sortiment. a costat in jur de 45 lei/mp, insa are grosimea de 12 mm, nici nu va dati seama cat de mult inseamna asta - ma refer la stabilitate, izolatie termica si fonica.

il spal saptamanal cu mop din acela cu fasii late albe (nu stiu cum se numeste materialul, seamana cu intaritura care se pune la gulere, revere sacouri). solutia pe care o folosesc este de la sano, e multi-surface, dau cu ea si pe gresie si pe parchet.

din cand in cand pun in apa de spalat si solutie ce contine ceara pentru parchet, sa-i refaca pelicula protectoare. copila mea e destul de mare acum si nu mai e nevoie sa spal pe jos mai des, nu se face mizerie, nu intram incaltati in casa, etc.

nu se zgarie de la jucarii, ci doar daca scapi ceva greu si ascutit (gen cutit, foarfeca, direct in varf).

 

rall, foarte bine s-au gandit ai tai. abia e pardoseala dreapta, daca ar scoate gresia ar putea fi nevoie de sapa autonivelanta, alti bani, alta distractie, nu mai zic de mizerie si timp pierdut...


Editat de CorinaDani, 09 ianuarie 2015 - 12:17 .


#17
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 09 ianuarie 2015 - 12:09

 

Ai mei vor sa puna in bucatarie parchet nou peste gresia veche, ca sa nu o mai sparga [:)]

 

si noi am facut la fel.



#18
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 09 ianuarie 2015 - 12:14

apropos de-ale casei : la noi in romania, in magazine, se gaseste acel material (ca nu stiu cum sa-l numesc) pe care americanii obisnuiesc sa-l puna sub covoare - underlay ? arata ca o pasla mai groasa, izoleaza termic si fonic, nu mai zic ce moale si placut devine pasitul pe covor.

ar avea nevoie parintii mei sa puna sub covor intr-un dormitor tare friguros, vecina de dedesubt tine caloriferele inchise in acea incapere, daca stai mai mult in camera aceea te ia frigul de la picioare in sus.



#19
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 09 ianuarie 2015 - 12:16

e la ikea, dar stiam ca e doar antiderapant.



#20
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 09 ianuarie 2015 - 12:36

e la ikea, dar stiam ca e doar antiderapant.

 

cred ca stiu despre ce vorbesti, e subtire si da, e antiderapant.

am gasit pe net, la firme specializate pe mochete. dar in magazine de bricolaj nu am gasit. e drept, in ploiesti nici nu ai de unde alege...




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -