Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Atentatul din Franta

terorism pediga

450 raspunsuri la acest subiect

#441
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 ianuarie 2015 - 08:52

Regretabil ca astfel de solidaritate se intampla doar in urma unor tragedii.

Cum ar arata lumea daca acesti lideri ar fi uniti nu numai in fatza mortii?

Buna intrebare.



#442
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 12 ianuarie 2015 - 09:06

Din nefericire e pe zi ce trece mai usor de dovedit adevarul a ceea ce ai scris.
Nu caricaturile sunt de fapt problema. Astea dau doar mancare presei si lui google. Nu s-a scris atata hartie nici in atentatele in care au murit copii nevinovati cata acum cu caricaturile.
Cu UE si Turcia, desi e o piata financiara extrem de atragatoare pentru tarile prime UE mai ales acum cand au reusit "performante" financiare redutabile in economiile slabe , totusi cat timp inca Grecia e in UE, nu intra si Turcia, macar atat. Se opune de cate ori se pune la vot. Turcia survoleaza zilnic spatiul aerian grecesc si trece si de apele internationale spre insule. Baga ilegali continuu in Mitilini si multe altele si presa internationala tace malc . Nimic in limbi internatinale . Si mai e si Cipru in joc. Grecia nu va vota niciodata pentru. Sa speram ca pentru mai mult de vreo luna inca :)

Marius, bineinteles ca daca ma injura vecinul asa cum m-a intrebat Madanic, exista si partile implicate si tribunalul de care apartine Cucuietii din vale, satul meu si un avocat din oficiu si tot ce am nevoie pentru a-l da in judecata. In nici un caz nu l-as gauri asa cum plastic bine spune eumada parca. Nu vad de ce as alege varianta cu gauritul .
Edit :am recitit scenariul:eu il injuram pe vecin si el se presupunea ca nu are solutii nu invers , ma rog, acelasi raspuns.

Iti scapa partea cea mai importanta din scenariu. Vecinul nu este ca tine, este o bruta grobiana violenta in natura si care a crescut in ideea ca tot ce face el e sanctionat de fiinta divina. Ce e asa de greu de inteles ca EI NU GANDESC ca noi, din punctul lor de vedere solutia legala nu exista mai ales ca ei neaga legitimitatea statului si nu-i accepta autoritatea. 

E ca si cum te-ai duce in fata unui taur si ai flutura o basma rosie.

Ok, esti liber sa ai o opinie, sa tiparesti dar ramane intrebarea CE ADUCE BUN? 

De exemplu, homofobii sunt de parere ca homosexualii si comunitatea LGBT reprezinta ceva rau, comportamente deviante etc (nu este parerea mea, e doar pentru exemplificare), daca ei ar pune parerea lor intr-un ziar de satira ar fi de acceptat in numele libertatii de exprimare?

Alt exemplu, anti-semitii am accepta satira lor? 

 

Unde anume se trece limita dintre libertatea de expresie si comportamentul jignitor?

 

Apreciez solidaritatea aratata de oameni si miscarile de condamnare a atrocitatiilor, e un pas clar inainte, insa continui sa cred ca inainte de a ne considera in drept sa ne punem opiniile pe hartie am putea sa cautam sa gasim un mod mai bun si mai putin ofensator de a ne face auzit mesajul.



#443
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 12 ianuarie 2015 - 09:27

"Noutati vechi de aproape un secol: ”satira e buna, cu gust si de incurajat” daca e doar impotriva capitalistilor, imperialistilor, ignorantilor si fanaticilor (adica a priori a religiosilor)! (Bine, nu ne place sa ne aducem aminte cum satira era folosita ca un foarte eficient instrument propagandistic, de indoctrinare, al celor mai odioase totalitarisme din secolul trecut!)
Dar daca satira este indreptata impotriva noii oranduiri sociale si a valorilor dictate de birocratia guvernamentala, atunci ea este nociva, homofoba, instigatoare la ura si dezordine sociala si trebuie exterminata imediat de organele statului, ale presei, ale institutiilor de educatie, de la gradinita si pana la universitate, devoalata si adusa la cunostinta organelor abilitate de orice cetatean cu spirit patriotic!
Jubilatia ipocriziei e totala in stangismul ce tot ”progreseaza” de la Lenin incoace! S-ar parea ca, cu toate pretentiile noastre de originalitate, multi dintre noi suntem note de subsol la esecurile glorioase ale secolului trecut, carora le tot mai dam o sansa azi!"  (sursa -facebook, Marius Corduneanu)

 

Asta apropo de ceea ce spunea Madanic, daca imi bat joc de musulmani si de credinta lor, e act jurnalistic liber, dar daca scriu despre casatoria intre persoane de acelasi sex, de exemplu, sunt pasibil de inchisoare.Hm...



#444
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 12 ianuarie 2015 - 14:22

Nu e vorba numai de injuraturi, Leditia. Nu pun aici videoclipuri, ca nu e locul potrivit. Tiganii nu raspund numai cu injuraturi. Dar, ca idee: http://jurnalul.ro/stiri/observator/culturist-injunghiat-de-un-clan-de-tigani-in-costinesti-multumesc-tuturor-barbatilor-care-au-asistat-la-spectacol-sper-ca-v-a-placut-suntem-un-popor-de-lasi-675633.html

 

Zice tanarul: poate ma veti considera nebun dar consider ca e mai ok sa fii lasat in balta de sange in fata unui magazin decat sa pleci mai departe umilit si cu teama in sange.

 

Zice Charb, de la Charlie Hebdo: Je préfère mourir debout que vivre à genoux.

Ma cheama LETITIA Selene si te mai intreb odata: tu compari tiganii din romania cu teoristii ISIS sau AL Quaeda? Nu pricep de sint bagati tiganii in discutia asta, poate imi explici.



#445
salcia

salcia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 644 mesaje

Postat 13 ianuarie 2015 - 01:56

Jullia, nimeni nu e pasibil de inchisoare intr-o tara democratica pentru ca scrie despre casatoria intre persoane de acelasi sex, chiar daca nu e de acord cu asta, si chiar daca nu se exprima tocmai reverentios. Poti sa satirizezi ce vrei ca nu ajungi in inchisoare (si daca iei putin la puricat netul sa vezi pareri ultra-ortodoxe, neolegionare etc. o sa vezi ca temerea asta e total nefondata). Ceea ce se sanctioneaza in lumea vestica este discursul plin de ura, instigarea la violenta, apologia si indemnul la crima (daca te apuci si scrii cum ar trebui sa moara toti homosexualii ca sa scape lumea odata de ei si hai sa punem mana pe arme, frati crestini, s-ar putea intr-adevar sa ai probleme). Nu ti se pare normal sa fie asa?

 

Altfel, sustinerea discriminarii unor persoane (persoane care platesc taxe, au aceleasi obligatii ca restul, dar sunt lipsite de anumite drepturi civile) e oare echivalenta cu critica extremismului religios?! Ma doare capul...  [alcool]



#446
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 13 ianuarie 2015 - 11:04

Iti scapa partea cea mai importanta din scenariu. . 

 

Nu  - mi scapa nimic. Eu am spus ceea ce mi se pare normal sa faca vecinul daca eu ma duc sa-l injur indiferent ca este sau nu bruta.

Daca el insa alege sa ma omoare in loc sa se duca sa ma reclame , la fel de vinovat este in fata legii , bruta sau nebruta, educat sau needucat.

 

Eu mi-am asumat un risc -a injura o bruta- , risc ce in nici un caz nu are legatura cu vreo atenuare a verdictului in caz de crima.  Crima ramane crima .



#447
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 13 ianuarie 2015 - 13:39

Primarul orasului Rotterdam - marocan de origine si musulman, spune la televizor, lucrurilor pe nume

- Musulmanii care nu apreciaza libertatile din Europa  sa isi faca bagajele si sa ...*** off in tarile din care au venit

 

Pun un link in engleza sa fie clar ce a spus.

 

http://www.dailymail...-f-live-TV.html

 

e cineva impotriva acestei realitati? sau trebuie sa facem totul pentru a nu ii rani? Dar cine stabileste care este granita ranii? Ori fiecare isi stabileste ce merita mitraliat si ce nu?



#448
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 ianuarie 2015 - 15:00

JB Bullet, un omagiu pentru toate victimile teroristilor.

Je suis Charlie

 

 

Cu traducere in engleza

 



#449
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 13 ianuarie 2015 - 16:30

Dreptul la libera exprimare e sfant . Je merci Charlie.


Editat de missdarcey, 14 ianuarie 2015 - 15:43 .


#450
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 13 ianuarie 2015 - 19:00

Sa revenim la normal asadar ... premierul Turciei este de parere ca evreii au planificat atentatul si acum musulmanii platesc pretul ...

[:-)))]





Etichetat si cu terorism, pediga

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -