Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Atentatul din Franta

terorism pediga

450 raspunsuri la acest subiect

#431
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 ianuarie 2015 - 20:13

Andacos, nu mai insista ca nu iti raspund aici.

Din respect pentru cei ce se bucura de manifestarea asta.

Nu am insistat cu nimic!Am facut niste precizari!

 

dar da,ai dreptate...trebuie respectat un asemenea moment!Si pe subiectul asta si pe celalalt!


Editat de andacos, 11 ianuarie 2015 - 20:16 .


#432
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 11 ianuarie 2015 - 20:26

Multa lume spune ca daca nu era charlie erau alte motive....ei gasec vesnic...terorismul nu moare si exista....sub diverse prwtexte.eu cred ca charlie s a nimerit sa fie....putea fi orice....na bine ca se incearca sa fim uniti...

#433
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 11 ianuarie 2015 - 21:03

Ma gindeam de ce romanii din Romania au pareri diferite de cei din strainatate. Cred ca e din cauza ca cei ce traiesc afara simt pericolul atentatelor mult mai real, se intimpla aici linga noi. Miine se suie barbata-meu in trenul de Bristol si trenul sare in aer. Noi aici putem fi victime colaterale oricind, te simti in nesiguranta si atunci normal sa vedem cu alti ochi aceste atentate. 

 

Nu e asta, Leditia. Eu, ca roman de rand, care traiesc in Romania, stiu foarte bine unde sunt limitele "liberei" exprimari.

 

N-ai idee de cate ori a susuit-o soacra-mea pe copila numai cand pronunta cuvantul "tigan". "Taci, sa nu te-auda, ca astia nu stiu multe si te trezesti ca-ti dau o palma".

 

Fac referire expres la tigani pentru ca se stie ca, atunci cand te legi de unul, te legi, de fapt, de comunitate, sar pirandele mai tare ca tiganii, cu injuraturi si poale-n cap. E pe youtube un filmulet, a intrebat-o reportera pe o piranda ceva ce pirandei i s-a parut ofensator si imediat a luat-o de par pe reportera.

 

In Romania, oamenii obisnuiti stiu foarte bine pe cine nu este bine sa provoci.



#434
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 11 ianuarie 2015 - 21:05

[:)] Eh...lasa...raspund aici.

Stii de de imi este mie cel mai frica aici? De boala si spital (dar sunt si altele).

Daca nu zilnic macar de cateva ori pe saptamana auzi de oameni morti pentru ca: nu sunt medici, nu au dotare, au gresit operatia/pacientul, ai contactat un virus in spital, n-ai avut bani de tratament/operatie (desi esti asigurat), s-a refuzat internarea ca erai din alt judet, n-au ajuns medicii la pacient, etc.

In orice parte a lumii exista culpa medicala si acceptam asta.

In Romania (si probabil in multe alte parti, dar nu asta voiam sa subliniez) e mult mai mult...e cam ca la loz in plic.

 

Stai ca vine XIO imediat si-ti zice ca sunt doar insinuari.



#435
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 11 ianuarie 2015 - 21:06

Ma întreba cineva de ce nu mă simt în siguranță sa ies seara cu copilul la plimbare ...

 

Si soacra-mea e de aceeasi parere. Aici, la mine. "Nu stii niciodata ce violator sau boschetar iti sare in fata".



#436
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 11 ianuarie 2015 - 21:13

Plus, sunt oameni care rezoneaza cu ceea ce a spus Rufus: respectul fata de reprezentarile religiei cuiva.



#437
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 11 ianuarie 2015 - 23:20

Nu e asta, Leditia. Eu, ca roman de rand, care traiesc in Romania, stiu foarte bine unde sunt limitele "liberei" exprimari.

 

N-ai idee de cate ori a susuit-o soacra-mea pe copila numai cand pronunta cuvantul "tigan". "Taci, sa nu te-auda, ca astia nu stiu multe si te trezesti ca-ti dau o palma".

 

Fac referire expres la tigani pentru ca se stie ca, atunci cand te legi de unul, te legi, de fapt, de comunitate, sar pirandele mai tare ca tiganii, cu injuraturi si poale-n cap. E pe youtube un filmulet, a intrebat-o reportera pe o piranda ceva ce pirandei i s-a parut ofensator si imediat a luat-o de par pe reportera.

 

In Romania, oamenii obisnuiti stiu foarte bine pe cine nu este bine sa provoci.

Ei, tu compari injuratura unui tigan cu o bomba pusa la o scoala, in metrou, in tren etc. Nu cred ca poti compara motivul meu de frica cu motivul tau de frica, ca sa nu mai vorbim de repercursiuni.



#438
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 11 ianuarie 2015 - 23:35

Nu e vorba numai de injuraturi, Leditia. Nu pun aici videoclipuri, ca nu e locul potrivit. Tiganii nu raspund numai cu injuraturi. Dar, ca idee: http://jurnalul.ro/s...asi-675633.html

 

Zice tanarul: poate ma veti considera nebun dar consider ca e mai ok sa fii lasat in balta de sange in fata unui magazin decat sa pleci mai departe umilit si cu teama in sange.

 

Zice Charb, de la Charlie Hebdo: Je préfère mourir debout que vivre à genoux.


Editat de Selene_Bunny, 11 ianuarie 2015 - 23:42 .


#439
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 12 ianuarie 2015 - 08:34


 

Regretabil ca nu au facut-o mai de mult. Caci ocaziile nu au lipsit, din pacate.

 

Regretabil ca astfel de solidaritate se intampla doar in urma unor tragedii.

Cum ar arata lumea daca acesti lideri ar fi uniti nu numai in fatza mortii?



#440
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 ianuarie 2015 - 08:49

Multa lume spune ca daca nu era charlie erau alte motive....ei gasec vesnic...terorismul nu moare si exista....sub diverse prwtexte.eu cred ca charlie s a nimerit sa fie....putea fi orice....na bine ca se incearca sa fim uniti...

Asa este. Aceasta este cheia serviciilor de informatii. Cat este pretext si cat altceva? Pentru ca aici conteaza doar partea de pretext sau partea de terorism si nu cea de razbunare. Pentru prima parte e un razaboi continuu.... unde nu conteaza motivatia prezentata sau natia faptuitoare acestea fiind doar pretexte.





Etichetat si cu terorism, pediga

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -