Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Adolescentele si anticonceptionalele


67 raspunsuri la acest subiect

#21
Unicorn42

Unicorn42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 06 ianuarie 2015 - 20:48

Si eu am luat de la 16 ani, imi prescrisesera dermatologul+endocrinologul (dupa analize) pentru o acnee oribila, si dupa cele cateva luni prescrise, am decis sa continui, atat pentru acnee (pt care de fapt n-au facut mare lucru, dar era oarecum mai bine.. cred), cat si pentru protectie. Maica-mii nu i-am mai zis, ca n-aveam pofta de discutii, desi vreo doi ani de zile treaba cu protectia a ramas teoretica, da' io voiam sa fiu pe faza just in case ca ma hotaram brusc si spontan :)) Dupa care, cand am ajuns la nevoia de protectie, oricum foloseam si prezervativ, mai putin neaparat pentru BTS-uri cat pentru ca eram paranoica sa nu ma trezesc cu vreun bebe la 18 ani. Cred ca m-as fi simtit foarte nesigura sa folosesc doar o singura metoda, mi-ar fi pierit cheful de orice. Cu jumatatea mea mai buna, dupa cateva luni de relatie, ne-am facut amandoi analizele si am ramas doar pe pastile. 

 

Inca folosesc anticonceptionale, discutand cu ginecologul, no problem, toate-s in regula prin zona :) 



#22
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 06 ianuarie 2015 - 20:54

pff grele decizii pentru mamicile de fete.

 

Nu stiu care varianta e mai buna, pana la urma ramane la alegerea fiecarei mamici sa discute cu fiica ei care este cea mai buna varianta.
Eu am un baiat si nu iau in calcul decat varianta Durex pentru el cand o fi cazul insa am o frica reticenta fatza de metodele hormonale (poate si datorita experientei oribile avute cu anticonceptionalale hormonale) ...Cred ca daca as fi avut o fata, as fi statuit-o sa accepte metode nehormonale si Durexul desigur. Dar si pilula dea doua zi parca suna mai bine decat hormoni zilnic.

 

[flo]



#23
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 06 ianuarie 2015 - 21:00

Daca as  fi avut o fata ,as fi sfatuit-o sa aleaga anticonceptionalele...mie personal,cind nu sunt inca destul de capabili sa stapineasca ...sentimentele ce-i cuprind [:)] ,mi s epare periculoasa doar  folosirea prezervativului.

 

 

Acum ce sa spun...eu as fi fost super mega fericita ,in adolescenta sa pot folosi(si s astiu ca sincer nici nu stiam noi prea mult de prezervativ si anticonceptionale)un anticonceptional care sa ilnature o sarcina nedorita.Asta a fost bau-bau-ul adolescentei si tineretii mele:o sarcina nedorita.

 

edit:anticonceptionalele trebuiesc prescrise d emedic,dupa analize nu luate dupa ureche de la farmacia din colt.

 

Folosirea lor trebuie sa implice o relatie cu medicul ginecoloc,un control macar anual,ceea ce nu e rau deloc,doar greu de inteles la virsta adolescentei


Editat de andacos, 06 ianuarie 2015 - 21:13 .


#24
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 06 ianuarie 2015 - 21:10

pilula de a doua zi are o concentratie hormonala fff mare si se ia DOAR la nevoie. nu in fiecare luna, nu de x ori pe an---doar in cazul in care metoda de protectie folosita a dat gres.



#25
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 06 ianuarie 2015 - 21:46

Pentru Ioana i-am recomandat sai aiba in vedere prezervativul. Mi se pare cea mai corecta metoda pentru cele mai multe aspecte (mai ales BTS - crunt subiect).

 

dar mai treb sa ii informezi si partenerul cum sa-l foloseasca correct....sau ccel putin sa ai convingerea, increderea ca stie, ca are suficienta rabdare...check ,double check!



#26
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 06 ianuarie 2015 - 21:54

Male condom— Latex condoms, the most common type, help prevent pregnancy, and HIV and other STDs, as do the newer synthetic condoms. “Natural” or “lambskin” condoms also help prevent pregnancy, but may not provide protection against STDs, including HIV. Typical use failure rate: 18%.

 

 

http://www.cdc.gov/r...ntraception.htm



#27
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 06 ianuarie 2015 - 23:12

he typical use pregnancy rate among condom users varies depending on the population being studied, ranging from 10 to 18% per year.[5] The perfect use pregnancy rate of condoms is 2% per year.[3] Condoms may be combined with other forms of contraception (such as spermicide) for greater protection.[6]



#28
Adina89

Adina89

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 06 ianuarie 2015 - 23:17

Eu una personal nu recomand anticoncepționale.E doar părerea mea si va si spun de ce.Mie nu mi se pare a fi sănătoase.Sa nu ai tu perioada fertila?sa bagi atâtia hormoni in tine?ciclul sa depindă de oprirea anticoncepționalelor,adică doar cand le opresti sa iti vina?mie nu mi se pare deloc normal in concluzia in care menstruația ar trebui sa vina odata pe luna fara contraceptive la un corp sănătos.Nimeni nu se gândește la riscuri,doar ca te ferește de o sarcina.Dar bolile si sănătatea nu conteaza?am auzit si cazuri ca luate mai mult de un an pot sa apăra noduli la sâni..si in prospectul lor scrie..cu putina grija poti sa nu ramai iar daca adolescentele ar vorbi cu mămicile lor poate le-ar ajuta mult.Eu am fost ft.bine informata de mami si educația de acasa schimba total viata.Ma gândeam pe vremea bunicilor noștri cat sunt de sănătoși si in ziua de azi pt.ca nu au luat toate porcăriile din ziua de azi si altfel nici nu se îmbolnăveau atat de repede ca noi.Intradevar aveau cate 3,4 copii dar macar acum la bătrânețe au cu ce se mândri si pot fi ajutați iar banii si condițiile de atunci erau mai grele ca acum.Sunt educatoare si cum trec anii,tot mai putini copii primesc la grupa.Nu se mai fac copii.Cauzele le știți si voi.Trist...Recomand prezervativ,si ft.mare atenție..cat despre viata sexuală iar mi se pare o varsta mult prea frageda 16,17 ani pt.a-ti începe viata sexuală dar intradevar lumea a evoluat si se pare ca asta a devenit la moda in ziua de azi.

Din toate cele spuse,din păcate si eu iau anticonceptionale.Cauza nu e ca eu vreau ci ca se pare ca in ziua de azi singura modalitate data de doctori pt.a scapă de un chist sunt contraceptivele daca nu..esti buna de operatie.As renunța la ele si maine dar număr zilele cand am programare la ginecolog la sf.lunii acesteia si sper sa mi le oprească si sa imi dea vesti bune.Asa ca unele ar vrea sa scape de ele,iar altele se apuca.Multa sanatate tuturor

Editat de Adina89, 06 ianuarie 2015 - 23:24 .


#29
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 06 ianuarie 2015 - 23:28

dar mai treb sa ii informezi si partenerul cum sa-l foloseasca correct....sau ccel putin sa ai convingerea, increderea ca stie, ca are suficienta rabdare...check ,double check!

Eu am o fiica nu un fiu. Daca Ioana cunoaste/stie si aplica ceea ce cunoaste sau stie depinde doar de ea nu de el. Ea trebuie sa aiba grija de ea nu el. 



#30
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 06 ianuarie 2015 - 23:43

Si 2% e mult cand nu iti doresti o sarcina. Si da, exista pilula de a 2 a zi daca ti ai dat seama ca s a rupt.
Eu despre asta vorbeam, tanara trebuie informata ca da, se rupe. Eu am avut 2 astfel de accidente in momente cand nu aveam nici un chef de bb.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -