Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

sangerare foarte abundenta


12 raspunsuri la acest subiect

#1
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 05:08

Logica si experienta imi spun ca nu e normal ce mi se intampla, dar inainte de a fugi in weekend la spital, mai vreau o opinie.
Am nascut acum 5 saptamani prin cezariana - a treia (si mi-au fost legate trompele - nu stiu cat e de relevant). Am avut lohii zic eu normale primele 3 saptamani, tocmai scapasem de ele de cateva zile, cand duminica trecuta (la 4 saptamani de la nastere) m-am pomenit cu sangerari din nou. Rosu aprins, si cantitati destul de mari. Primul gand a fost ca mi-a revenit ciclu, desi alaptez exclusiv, am zis ca pe fond emotional orice e posibil. Scurgerile au continuat insa mai mult de 4-5 zile, cat dura la mine in mod normal ciclul, azi e a 7-a zi, si au devenit din ce in ce mai abundente, atingand apogeul noaptea asta. Nici dupa nastere nu cred sa fi avut asemenea sangerari, un tampon always de noapte, ultra lung, nu tine nici o ora! Curge din mine in continuu. Rosu piternic si cu foarte mici cheaguri de sange (1-2 mm diametru).
Nu ma doare absolut nimic, nici macar burta ca la ciclu iae pe dinafara operatia s-a refacut impecabil.
Recunosc ca de cateva zile (sau chiar vreo 2 saptamani) am facut destul de mult efort fizic (carat, ridicat, etc), plus stresul si oboseala unui bebe mic si foarte plangacios.

Intrebarea mea este daca asemenea sangerari pot fi considerate normale in situatia mea sau e cazul sa fug de urgenta la medic.

#2
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 06:18

Mickyyy, eu as merge la medic, sa fiu sigura.

Stiu ca esti singura cu copiii, dar tocmai asta e un motiv in plus sa te asiguri ca totul e ok. Nu e normal sa devina abundent dintr-o data.

 

Plus- ai grija cu anemia, ai pierdut destul de mult sange. Am avut si eu o hemoragie 2 zile cand eram studenta, curgea din mine f f mult. Dr. mi-a zis sa beau clorocalcin (parca asa se kema).

 

sanatate multa!



#3
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 09:25

de mers oricum trebuia sa o fac la 6 saptamani de la nastere. insa nu stiu cat e de grav, daca sa mai astept sau sa merg la urgente.
din ce am citit pe net sunt 2 cauze care provoaca sangerari si care eu le indeplinesc: efort si dereglari hormonale . ma rog, sunt multe alte posobile cauze, dar astea 2 sigur au fost in cazul meu. sangerarea a debutat exact on ziua in care eu am avut un soi de soc emotional. de asta am si crezut initial ca e ciclul care a venit mai repede datorita dereglarilor hormonale.
totusi, tinand cont ca nu ma doare nimic, eu sper sa nu fie ceva grav. chit ca nu da niciun semn ca ar vrea sa se opreasca.

#4
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 10:00

du-te la medic acum.



#5
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 10:08

du-te la medic acum.


acum adica in dimineata asta, la urgente, sau acum si nu la 6 saptamani, adica pot merge luni de exemplu. eu ma gandisem inainte sa postez sa imi fac programare luni.
luni imi convine ca pot merge la medlife unde am abonament, azi merg doar la urgente la stat.

#6
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 10:12

si prefer la medlife si pentru ca acolo stiu exact cat dureaza, pe cand la urgente pot sta cu orele, si nu prea ma incanta, chiar daca am pe cine chema sa stea cu copiii, bebe e alaptat si nu vrea nici biberon nici formula....ar insemna sa las unui strain un copil mic in grija care nu il cunoaste si pe care nu il poate hrani si implicit linisti.

#7
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 11:18

acum adica in dimineata asta, la urgente, sau acum si nu la 6 saptamani, adica pot merge luni de exemplu. eu ma gandisem inainte sa postez sa imi fac programare luni.
luni imi convine ca pot merge la medlife unde am abonament, azi merg doar la urgente la stat.

 

Acum inseamna acum presupun.

 

Eu una asa as face. In nici un caz nu as astepta pana luni chiar cu riscul unei inrautatiri in noapte de exemplu, atunci e si mai greu de gasit om pentru copii. Acum cel putin e zi si sambata deci poate ai noroc si scapi repede .

 

Succes



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 11:19

Mickyyy, sper ca ai plecat deja!



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 11:19

MIe mi-a venit ciclul exact la 40 d ezile,dupa cezariana,tot sa cum spui,adica aceleasi simptome.

 

Nici eu nu ma asteptam insa organismul isi vede d etreaba lui,cu sau fara voia noastra.Alaptatul nu e un factor care sa impiedice aparitia ciclului.

 

Sigur .un medic iti poate spune cel mai bine ce se intimpla.



#10
wall_e

wall_e

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 14:42

Sper ca ai plecat deja la medic, dar daca nu, medlife are serviciu de urgenta la grivita la maternitate! Mergi acolo, la camera de garda!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -