Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de Octombrie 2014 - Capitolul 3

bobocei bebelus mamici

255 raspunsuri la acest subiect

#41
Ellennas

Ellennas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 05 ianuarie 2015 - 20:31

Buna seara mamici! Sambata pe 10 este botezul.Multumesc pt incurajari,nu ma gandesc decat ca mai am cateva zile si scap.Am si la job un control fff important...vineri pe 9. Daca scap cu bine de saptamana asta...ma imbat! :) Asa zic de ani de zile si nu am gasit niciodata momentul potrivit!
Eu la botez o sa am o camera la hotel si acolo va sta bebe cu mama.O sa il si alaptez si o sa ii faca si nasa baita tot acolo.
Pe mine m-au apucat crizele de stres:vreau sa schimb biserica pt ca e fff frig si nu are decat incalzire in pardoseala (total ineficienta pt o biserica fff inalta), plus ca o cunostinta a botezat copilul acolo acum 3 sapt cand era mai cald afara si copilul a facut pneumonie implicit spitalizare.Sotul meu zice ca sunt nebuna si paranoica,dar de ce sa nu fiu precauta?
Va pup pe toate si pe bebelusi.

#42
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 05 ianuarie 2015 - 21:25

seara buna fetelor!

si noi ne confruntam cu "greva" si plansete la san, initial m-am mirat si am observat ca numai ziua face asa, apoi am vazut ca desi tipa ca arsa cand o pun la san imediat ce-i dau suzeta e ok, mai si face o fatzuca de parca n-a fost ea aia care urla... asa ca usor-usor am invatat "smecheria": o pun la san si daca vad ca da sa planga ii dau repede suzeta, o asez cu fata la san, ca si cum ar suge si cu o miscare rapida scot suzeta si bag sanul... daca nu-mi iese din prima, se enerveaza, ii dau iar suzeta si mai incercam pana ne iese  [batcap] [:-)))]  ...nu cedati fetelor, eu fac haz de necaz si reusesc sa trec calma peste toate tipetele ei... asta e, fiecare perioada va trece si vom duce dorul pana si a noptilor nedormite! v-o spun din experienta!!!

noi azi am reinceput plimbarile mai lungi, de cand cu sarbatorile in afara de supermarket nu aveam unde sa mai mergem dar azi am fost la Centru (fostul serviciu)... ca de obicei, ea a dormit, asa ca am lasat-o in birou cu d-na psiholog, a dormit pe un fotoliu si eu am mers sa ajut copiii la teme... dupa 2 ore am mers in birou de am alaptat-o, apoi am lasat-o sa doarma in continuare... am stat acolo 4 ore si apoi inca o ora mi-a luat sa trec pe la banca pt ca mi-a expirat cardul si prin supermarket sa fac ceva cumparaturi... cum am ajuns acasa s-a trezit! dupa ce am calmat-o si am hranit-o a inceput sa gangureasca, sa rada la noi, si-a mai petrecut timpul cu caruselul si cred ca de la 17:30 pana la 21 a dormit doar vreo 30 min... acum, normal ca era prea obosita si am avut ceva concert pana s-o vad adormita... 



#43
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 05 ianuarie 2015 - 22:03

Fetelor, dupa descrieri este clar puseul de crestere de la 3 luni! Ingrid desi bea din biberon, este si ea agitata cand mananca si azi de exemplu a adormit foarte greu si a dormit putin, o ora jumate in total toata ziua. Statea in patut si o ora si nu adormea de agitatie, suzeta o scuipa intr-una si fara suzeta nu adoarme. Ma gandesc ca de azi o fi inceput puseul la noi. sa vedem cum va fi la noapte si cum va fi si maine.

 

Anda, imi pare rau ca iti este asa de greu! Dar ma gandesc ca daca ai reusit sa-l culci, inseamna ca nu-i era foame.



#44
Kmy11

Kmy11

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 05 ianuarie 2015 - 22:15

Geo...tocmai ce am reusit sa ma calmez eu un pic...n-am iesit inca din perioada refuzului, in seara asta m-a busit si plansul bine de tot, n-am mai rezistat,nu vrea si pace sa pape, a tras de doua ori  si da-i pe plansete si tot asa. ziua a mai papat dar acu nimic...l-am pus la somnic poate papa mai indata ca simt cum ma topesc....parca ma lasa puterile..stiu ca nu e un refuz real dar e dureros sa-l stiu ca tre sa pape si nu vrea...
am zis acu putin timp ca trebuie sa fim tari...iaca tot eu cedez.... :((((


Anda - Exact asa m-am simtit si eu de mai multe ori. Noroc ca era sotul aproape si m-a calmat. A luat el bebelina si a linistit-o si pe ea. In cele mai multe cazuri am adormit-o si abia apoi a mai mancat ceva. E frustrant sa o vezi cum se zbate si cum plange mai ales ca stii ca trebuie sa manance, ca ii e foame cu siguranta. Ma tot gandesc ca trebuie sa fiu calma pentru ca ea simte si supararea noastra, asa devine si mai nervoasa.
Trebuie sa trecem peste toata chestia asta, vor veni si zile linistite..

Noi astazi am avut o zi aproape perfecta. Cred ca a auzit ca m-am plans si a zis sa imi faca o surpriza. A dormit mult si a mancat mult, cu putine plansete. Singurul care a lipsit a fost un caca mai serios, ca sa spun asa. Sper sa ne ajute Dumnezeu sa ne revenim. Asta va urez si voua din toata inima!
O seara linistita tuturor!

#45
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 06 ianuarie 2015 - 10:26

da, e f frustrant....si stiu ca ii e foame...pana la urma a dormit vreo jumatate de ora si cand a dat semn ca se trezeste l-am pus repejor la san si a papat...pppfffuuuuuiii implinire mai mare nu cred ca am simtit vreodata.

Oricum asta  e a doua noapte cand nu doarme deloc bine, se trezeste des, plange, de asta si ieri am fost obosita si am avut impresia ca nu mai pot, si azi iar,nici spre dimineata nu a vrut sa pape, iar l-am adormit cu greu si cand s-a trezit s-a hotarat ca nu strica niste papica...

 

Sper dragele mele sa trecem toate cu bine de acest puseu si de cele ce vor urma....



#46
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 06 ianuarie 2015 - 10:31

silvia, ii era fomica, tragea odata si apoi incepea sa tipe si sa se zbata, iar cand a adormit tzocaia imaginar si i-am pus sanul in gurita, a tras iar odata si iar plansete. L-am lasat sa doarma si dupa a papat

el de obicei papa ziua din 2 in 2 ore, acum trecusera 5...



#47
Tamia

Tamia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 06 ianuarie 2015 - 11:57

   Buna mamici!

 

    Greu cu puseul asta nu gluma.. La noi incepe concertul dupa 3-5 min la san, il scoate singura si plange iar cand il pun inapoi plange cu el in gurita, se enerveaza, ma strange cu gingiutele de uneori tip de durere, si e foarte agitata. Incerc sa fiu calma dar cum deja stiti e greu si cateodata nu ii mai dau, iar sa se linisteasca o pun sa dea aerul afara si abia apoi o mai pun la san si parca e mai linistita. Cand plange apelez si eu la sot sa o linisteasca, uneori o si adoarme iar eu ma calmez.

     O sa trecem noi si de momentele astea!

 

Geo aceiasi problema o avem si noi cu manutele in gurita. Am incercat sa ii dau suzeta, ba i-am cumparat alta cu un alt format si tot degeaba o arunca si isi baga manutele de uneori parca se ineaca cu ele. Daca gasesti o rezolvare spune-mi si mie caci eu stau atenta si le scot de cate ori o vad iar o problema mare o am cand abia am adormit-o seara se trezeste dupa ce le baga in gurita. Daca ia suzeta stiu ca o pot dezvata dar daca se obisnueste cu manutele nu prea se gasesc metode, suzeta o ascund dar manutele nu am cum [:)].

 

 In rest ma bucur de fiecare gangurit, nu mai zic de zambetul care mi-l da de fiecare data cand ii vorbesc si chiar de un raset colorat care ma face sa plang de bucurie. 

Au crescut boboceii nostri si se fac din ce in ce mai frumosi! Sa speram ca vor fi sanatosi sa ne putem bucura de ei!

    O zi frumoasa in continuare!



#48
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 06 ianuarie 2015 - 15:43

Si Ingrid azi tot agitata este.. Ba nu vrea sa manance, ba ar manca de ar rupe. Nu are liniste, se agita, de adormit adoarme foarte greu, scuipa suzeta si baga manutele dar nici alea nu o linistesc, bazaie mai mereu, parca ar vrea sa transmita ceva dar nu inteleg ce.. Dar nu ma plang pt ca noaptea doarme si stiu ca asta este cel mai greu, sa nu doarma bebele noaptea cum trebuie. Curaj mamici! Trec sigur zilele astea grele!



#49
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 06 ianuarie 2015 - 20:33

Cu agitatia la san ne luptam si noi de cateva zile. Suge de cateva ori si apoi ori scoate sanul si plange ori trage sanul de parca ar fi de guma. Uneori imi vine sa plang de durere, dar strang din dinti ca sa nu-l sperii ptr ca am comis-o o data. Noptile in care dormea de la 22 pana la 3 s-au dus pe apa sambetei. Se trezeste din 2h in 2h, suge cateva minute si adoarme profund. Nu reusesc sa il mentin treaz prea mult ca sa pape. Acum nu stiu cum sa ma rog sa fie bine ptr ca daca se trezeste ca sa suga bine, dupa ce e satul ranjeste si nu mai adoarme.
De bagat manutele in gurita ai le baga pana la cot de ar putea. Suzeta o suge cateva minute, o scuipa cat colo ptr ca mainile i se par mai bune.
Azi am reusit sa il adorm pe zi, nu prea mai vrea sa doarma ziua, in speranta ca seara sa nu mai fie obosit si morocanos. Sper sa doarma la noapte bine.
Al meu a inceput de cateva zile sa se dea de pe o parte pe alta si azi l-am surprins ca vrea mai mult, adica sa se traga cu capul ca sa se ridice. Nu a reusit, dar muncea temeinic baiatul la intentia lui. Cred ca va reusi curand sa stea si in fundulet ptr ca am vazut ca e fascinat de tot ce e in jur cand il pun in scoica. Azi am despodobit bradul si el ne-a urmarit din scoica. Nu va inchipuiti cu cata atentie ne urmarea si ce gangureala era la gurita lui.
Cand e la verticala parca are alt chip ori asa mi se pare mie. E doar senzatia mea oare?

#50
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 07 ianuarie 2015 - 10:32

emysa, si al meu isi baga manutele in gurita, suzeta nu o tine, asa ca stau de paza...

 

noaptea asta a 3-a fara somn, l-am luat si in pat cu mine, si pe perna, si in patut la el si pe mana mea....cert e ca incepe sa ma doara capul la propriu din cauza oboselii...el e agitat ziua, daca nu-l iau in brate sau de nu-l bag in seama mai tot timpul plange,  si de somnic nici nu mai spunem...sper sa treaca perioada asta, nu stiu cat o mai tine, dar vreau sa fiu fresh pt el, nu o zombie...

sper sa treceti cu bine de 3 luni si sa nu patiti ca noi, va tin pumnii





Etichetat si cu bobocei, bebelus, mamici

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -