Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de Octombrie 2014 - Capitolul 3

bobocei bebelus mamici

255 raspunsuri la acest subiect

#31
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 05 ianuarie 2015 - 13:17

ellennas sa ne spui cum a fost al botez :) cand e?



#32
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 05 ianuarie 2015 - 13:32

Buna ziua mamici! Va uram si noi, cu intarziere, la multi ani. Sa dea Domnul sa aveti un an nou minunat.

 Noi am avut o perioada cam aglomerata, a trecut si botezul, am trecut si prin primul zbor, iar puiul meu s-a purtat excelent. 

 Am avut botezul pe 27 decembrie si fix inainte de a merge la biserica la Constanta a inceput sa ninga si sa viscoleasca. Mi-a fost teama sa nu raceasca, sa nu planga prea tare cand il baga in cristelnita, eram cu inima cat un purice, dar bebe nu a plans deloc, a sstat cumintel si s-a bucurat de tot ritualul, iar la restaurant a dormit tot timpul chiar daca era muzica destul de tare. 

 Dupa ce au trecut emotiile cu botezul, au urmat cele pentru zbor. Am avut ghinionul ca pe 29 cand am plecat din Bucuresti sa fie furtuna si sa ninga foarte tare asa ca am stat 2 ore in avion pana s-a deschis aeroportul, dar pustiul meu a dormit foarte bine. i-am dat sa manance prin somn, asa profund dormea. 

 Revelionul l-am petrecut toti 3 acasa, cumintei.

 In curand face 3 luni si eu nu stiu unde zboara timpul. Il vad cum creste si descopera lucruri noi zilnic si mi se pare incredibil.

Va pupam si va dorim o zi frumoasa



#33
Kmy11

Kmy11

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 05 ianuarie 2015 - 14:45

GeoM80 - Si noi avem o problema aseamanatoare. Acum aproximativ o luna a inceput sa se auda zgomote in burtica si sa faca caca moale, lichid. Am vorbit cu dr si zicea ca e de la ce mananc eu, sa mananc de regim si produse care constipa. Asa am facut dar nu s-a schimbat nimic. Am fost apoi cu bebelina la consultatie si vaccin. Mi-a spus ca e ok....ca nu are nimic. Cu timpul zgmotele din burtica au disparut dar caca tot lichid face. A avut 2 zile in care a facut mai normal...dar apoi iar asa :( O sa ma duc cu ea si la alt dr.
Si cealalta problema....plansul la san. La sfarsit de an a facut cateva crize de plans de nu mai stiam cum sa o potolim. Cum o puneam la san, se agita si incepea sa urle tare. Au fost 2 zile in care a mancat destul de putin, zile in care m-am simtit extraordinar de prost. Am reusit sa o alaptez doar in picioare, plimband-o prin casa. Am mai citit despre "greva bebelusului", unele simptome se aseamana....nu stiu ce sa zic. Stiu doar ca nu vreau sa ii dau lapte praf.
In perioada asta a trebuit sa ii dau si calciu, pe care l-am pus in biberon cu ceva lapte muls. Biberonul il lua fara probleme. Am ajuns la concluzia ca laptele meu nu are nimic...doar ca pe ea o enerveaza ceva.Tot incerc sa imi dau seama ce anume.
Acum de 2 zile se pare ca trece prin puseu asa ca pofta de mancare e mai mare si accepta sanul. Sunt inca momente in care plange dupa ce a mancat cam 5 min si si-a astamparat foamea. Seara dupa baita e mai rau. Incerc sa imi pastrez calmul, sa o linistesc...

Shmily - ce priceputa esti! Foarte draguta minioana!
Mytzyus- bine ai revenit! A crescut mare buburuza ta! Se vede ca ii place la tati in brate :)

#34
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 05 ianuarie 2015 - 15:12

kmy, te cred, si al meu inca mai face asa, imi vine sa ma urc pe pereti de disperare dar trebuie sa fim tari! Unul din cel mai urat puseu de crestere este cel de la 3 luni, multe mamici recurg la lapte praf fiindca nu mai rezista.

Cum zici si tu: cum il apropiam de san cum incepea sa urle al propriu de zici ca cine stie ce-i faceam! il lasam o perioada si iar incercam, la fel, apoi incercam sa-l adorm si incercam asa sa-i dau sa pape, uneori merge alteori nu... sper sa trecem cu bien toate de acest puseu....

 

ptr kk moale eu i-am dat la recomandarea medicului 1/2 plic de enterol pe zi si a fost ok, plus ca am inceput sa mulg un pic din laptele de inceput, si apoi sa il pun la san, poate influenteaza si asta scaunul...



#35
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 05 ianuarie 2015 - 16:41

Mytzyus si Silvia, era sa imi cada tableta din mana cand am citit ce program au piticele voastre. Iar postarea ta, Mytzyus, am citit-o de 2 ori, nu-mi venea sa cred ca pitica s-a autoservit. Sunteti niste norocoase. Noi ne trezim noaptea din 2 in 2 ore, in noptile bune, pt ca uneori ne trezim si la o ora, o ora jumate.

 

Silvia, sper sa fie doar colici. Apropo de finuta ta, si cumnata mea are un bebe de 2 sapt si ma minunam cat de usor si firav e. Nu-mi vine sa cred ce repede am uitat de acea perioada.

 

Ana, ma bucur ca ati trecut cu bine peste botez si peste zbor. Sper ca si la noi sa fie la fel cu botezul si sa nu ne captusim cu vreo raceala. Tu parca alaptezi in continuare, nu? Daca da, cum ai procedat la restaurant? Caresse, la voi cum a fost?

 

Ellennas, spor cu pregatirile si petrecere frumoasa! Ma bucur ca ti-ai gasit rochie. Trebuie sa incep si eu cautarile si mi-e groaza, pt casunt ca cam pretentioasa la acest capitol. Si unde mai pui ca sunt si mica de inaltime si greu gasesc ceva care sa ma avantajeze.

 

Mytzyus, cum merge Clara Boutique?

 

Kmy, deci nu suntem singurii cu acest gen de probleme. Si noua ne-au spus pediatrii ca nu e nimic grav cu zgomotele din burtica, dar eu tot nu stau linistita. Unul dintre ei mi-a spus sa incerc cu Espumisan, iar altul cu Debridad. Niciunul nu pot spune ca a avut cine stie ce efect. si Teo are scaunul putin mai apos decat de obicei.

Plansul la san si refuzul de a manca continua si azi. Azi a mancat doar de doua ori pana la ora asta (16.30). Noaptea mananca, ziua e problema. Mi-a spus o moasa sa o mai tin sub observatie o zi si daca o tine tot asa, sa o sun si sa vedem ce putem face. Problema e ca a mea refuza biberonul dintotdeaua, deci nici varianta asta nu merge. Cat despre plansul dupa baita, a avut o data o criza de credeam ca ajung la spital cu ea. Se invinetise.

 

Anda, pe voi cat v-a tinut refuzul sanului?

 

Aaa, era sa uit. Teo sta toata ziua cu manutele in gura si le baga si pe ale noastre cand le prinde. Bebeii vostri fac la fel?



#36
Kmy11

Kmy11

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 05 ianuarie 2015 - 17:01

Da, trebuie sa fim tari, sa avem rabdare. Trebuie sa treaca si perioada asta urata. Deabia scapasem de colici si ma bucuram....acum e treaba asta. Urmeaza dintisorii :)
Trebuie sa gasim partea buna a fiecarei zile, a fiecarei perioade. Sa ne bucuram de bebeii nostri, sa ii ajutam sa treaca in primul rand ei peste aceste experiente dureroase.

Incerc si eu treaba cu mulsul inainte de alaptare. Posibil sa aiba ceva efect.

#37
Kmy11

Kmy11

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 05 ianuarie 2015 - 17:06

Espumisan ii dau si eu, mai atenueaza gazele.

Si a mea sta cu manutele in gura si saliveaza mult.

#38
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 05 ianuarie 2015 - 18:37

Geo, nu te-ai gandit sa apelezi la un consultant in somnul copiilor? Cred ca este extenuant sa se trezeasca atat de des si din ce am citit nici pt bebe nu e bine sa aiba somnul intrerupt. Am inteles ca genul asta de probleme se pot rezolva in timp scurt daca te indruma cine trebuie.

 

Ana, felicitari pt botez! Am vazut poze frumoase pe fb!  [flo2]



#39
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 05 ianuarie 2015 - 19:12

Silvia, nu m-am gandit, dar e o idee buna. O sa ma interesez. Multumesc de pont.



#40
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 05 ianuarie 2015 - 20:29

Geo...tocmai ce am reusit sa ma calmez eu un pic...n-am iesit inca din perioada refuzului, in seara asta m-a busit si plansul bine de tot, n-am mai rezistat,nu vrea si pace sa pape, a tras de doua ori  si da-i pe plansete si tot asa. ziua a mai papat dar acu nimic...l-am pus la somnic poate papa mai indata ca simt cum ma topesc....parca ma lasa puterile..stiu ca nu e un refuz real dar e dureros sa-l stiu ca tre sa pape si nu vrea...

am zis acu putin timp ca trebuie sa fim tari...iaca tot eu cedez.... :((((





Etichetat si cu bobocei, bebelus, mamici

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -