Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de Octombrie 2014 - Capitolul 3

bobocei bebelus mamici

255 raspunsuri la acest subiect

#21
ROXYC

ROXYC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 02 ianuarie 2015 - 22:54

La multi ani dragele mele! Noi am inceput anul 2015 fara plans seara de colicei, poate c-am scapat de ei (speram) si cu somnic astazi de 3 ore legat ceea ce la noi nu s-a mai intamplat de cand eram pana intr-o luna (noi nu dormeam ziua decat 10-30 min repriza si adunat pe zi nu faceam 3 ore). Doamne ajuta asa sa fie de acum in colo.

Va doresc sa aveti bebei sanatosi si cumintei.

Va pupam cu drag!



#22
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 08:43

RoxyC, ce progres! Va tinem pumnii sa se repete ziua de ieri. :)

 

Se pare ca noi am inceput anul cu ceva scandal, pt ca ieri a fost o zi tare agitata. A mancat mult mai putin decat de obicei, pt ca plangea f tare cand o puneam la san, iar seara, cand in sfarsit mancase mai bine, a vomitat tot. Sper sa fie puseul de 3 luni si nu vreo cauza medicala, desi incep sa am dubii, pt ca de vreo luna ii face burtica in toate felurile. Am vorbit si cu 2 pediatri, unul mi-a spus ca ar avea colici (dar oare asa zgomote ciudate cauzeaza colicii??!!!) si altul nu a avut nicio explicattie, dar mi-a spus ca fetita nu are nimic. Sunt cam derutata, nu stiu ce sa mai fac. Sa vedem cum va decurge ziua de azi.

 

Va pup si astept cu nerabdare sa va reluati activitatea pe forum.



#23
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 10:01

buna dimineata!

Geo, sper sa gasiti cauza zgomotelor si sa nu fie ceva rau...

noi nu am reusit sa iesim zilele astea din casa, pe 1 eram eu prea obosita, ieri a zis tati ca e prea frig si sa nu o scot... si geamul l-am deschis doar putin dimineata, cand am aerisit... programasem sa stam vreo ora cu geamul deschis la pranz, dar in perioada aia ba dormea ea, ba cealalta... si nu le-am mai trezit, asa ca nu am mai deschis geamul... azi am zis ca iesim chiar daca e rece, chiar daca e oricum!!! statul asta in casa nu e bun deloc, cea mare e mucioasa si i-a dat si celei mici ca de ieri si ea are mucisori, aseara era tare maraita ca nu putea manca normal ca i se infunda nasucul... cred ca s-au saturat vecinii deja de tipete cand ii curat nasucul, ca are un tipat f strident!

ieri i-am terminat si costumatia de minion, i-am facut ptr ca noi o mai alintam "minioana", asta ptr ca e mica si o cheama si Ioana [il] :

dupa "sedinta foto" mi-am dat seama ca am uitat sa ii fac "gurita" caciulitei de minion, asa ca urmeaza sa retusez asta zilele astea...

IMG_20150102_161930.jpg



#24
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 10:36

e supeeeeeeeeeeeerba shmily, si minioana si costumatia :)))



#25
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 10:39

multumesc!



#26
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 15:09

La multi ani, fetelor! 

 

Am dezertat o perioada, dar am revenit! :) A fost o perioada foarte agitata, rar se intampla sa fie toata familia acasa atatea zile..De obicei doar in weekend suntem toti si acum 3 saptamani au fost obositoare :)) Curatenie generala, cumparaturi, cadouri, gatit.. uf! 

 

Am facut si noi vaccinul si bebe a plans de mi s-a rupt inima..parca se si uita la mine si ma intreba de ce ii las sa o chinuie asa..imediat ce am luat-o in brate m-a luat cu manutele de gat si s-a calmat. A facut un pic de febra dar i-a trecut pana seara. La controlul de 2 luni a avut 5 kg si 61 cm. In rest totul e ok cu buburuza, a avut ceva mucisori dar 3 zile cu vitamina c si oscilococcinum au remediat situatie. E de o veselie fantastica, dimineata stam o ora in pat dupa ce ne trezim si ne jucam, radem, ne gadilam, dam din picioruse si din manute pana gafaim. La baita e ca o ratusca, da din picioruse si stropeste tot in baie, cand iesim e lac pe jos :)) dar daca ea e fericita..nimic nu mai conteaza! Cu somnul nu avem probleme, la 9 facem baita si la 10 suntem in pat la nani. Ii dau sa pape si apoi somn pe mine sau langa mine, ca noi mai stau pana pe la 1-2 sa ne uitam la un serial :D Am revenit la vechile obiceiuri. Bebe se trezeste cam de 2 ori pe noapte pt titi, iar aseara m-am trezit ca sugea singura! Eu am adormit dupa ce am pus-o la titi si am ramas cu tricoul ridicat, pe fata a luat-o foamea si cum era la nasul ei a inceput sa pape fara sa ma mai trezeasca :)) sau o fi incercat dar cum eu dormeam dusa..s-a servit singura. Colici nu mai avem de la 3 saptamani de cand am inceput cu Baby's Jarro, scoate vantulete demne de invidiat :)) iar caca face cam o data pe zi. Ziua doarme cam de 3-4 ori cel putin o ora, se joaca ori pe salteluta ori in balansoar si cand se termina bateriile adoarme, apoi o ia de la capat :)) 

 

Bobocelu, depinde pe ce amazon vrei sa faci comanda, Cel din SUA nu trimite in Romania, sau daca o face, costa foarte mult transportul. Eu am contract cu o firma de shipping si trimit comenzile la ei si ei mi le trimit in Romania. 

 

Mosu' i-a adus buburuzei o gramada de haine, macar a fost inspirat si le-a luat marimi mai mari ca acum abia apuc sa o imbrac de cateva ori cu hainutele si deja le trag pe dreapta ca sunt mici. Bebe 2 sper sa fie tot fetita ca nu am apucat sa ma satur de ele la cat de mult imi plac :))

 

Va pup si va urez un an nou minunat! 

Miniaturi atasate

  • 1497622_783186705060478_568233306993252603_n.jpg


#27
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 17:58

bine ai revenit mytzy!!!!!!ma bucur ca sunteti bine, sanatoase si foaaaaaaarte frumoase - ai o papusica superba! ai curaj ca te gandesti la al doilea bebe, pe mine ma lasa puterile numai gandindu-ma :)

si noi la capitolul haine stam la fel, le imbraca de cateva ori si gata raman micute , dar mi-e tare drag ca il pot schimba ca pe o papusica :)

te mai asteptam :)



#28
Ellennas

Ellennas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 03 ianuarie 2015 - 23:20

Shimly si Mytzy aveti niste fetite superbe!
Costumasul minioanei este ceva de vis!
Noi suntem bine,eu sunt stresata un pic cu botezul lui bebe,este saptamana viitoare si mai am detalii de pus la punct+ munca+ bebe acasa,dar ma descurc eu! In sfarsit mi-am luat rochie :)
Va pup pe toate si pe bebelusi!

#29
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 05 ianuarie 2015 - 10:14

La multi ani mamici si bobocei! Sa avem un an minunat, sa ne bucuram de puii nostri si sa ii crestem frumos si armonios!

 

M-am intors si eu de la Craiova dupa o vacanta luuunga si placuta. M-am simtit foarte bine pt ca acolo imi sunt familia si prietenii. A avut si sotul doua saptamani de concediu si a profitat si el cat a putut de timpul liber.

 

Ingrid este o minune, suntem atat de fericiti ca o avem! I-am gasit si nasi de botez, pt ca nasii nostri sunt in Germania si nu pot ajunge in tara pana in vara. Mititica si-a facut un super program, adoarme seara intre 9 si 10 si se trezeste tocmai dimineata intre 7 si 8 jumate. A mai avut si cateva zile in care a baut laptic si pe la 5 dimineata, dar foarte rar. pe zi doarme de vreo 3 ori, de cele mai multe ori putin, 30-60 de minute, rar 3 ore legate. Nici nu visam eu acum o luna si ceva ca o sa ajunga sa doarma toata noaptea!

 

Pe 29 a nascut si finuta noastra, asa ca ne-am bucurat de inca un pitit mic mic  [:)] Il tineam in brate si erea parca usor ca un fulg.. Mi se parea ca Ingrid nu a fost atat de mica si de usoara, dar de fapt a fost si mai usoara decat el  [:)]  Imi pare rau ca nu am mai putut sta in Craiova sa o mai ajut pe mamica, ii e destul de greu, nu are nici mama nici soacra sa o ajute, e si la primul copil..

 

Si acum, gata, am revenit acasa cu fetele mele dragi si o sa pot intra si pe forum mai des.

 

 Ellennas, spor la organizarea botezului! Cred ca ai o saptamana foarte plina, mai ales ca mai mergi si la lucru.

 

Shmily si Mytzy, frumusele foc papusile voastre!  [pup]  Shmily, esti o mamica foarte priceputa!  [flo2]



#30
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 05 ianuarie 2015 - 10:18

Geo, eu stiu de colici ca pot tine si pana la 4 luni. Sper asta sa fie si nu altceva!





Etichetat si cu bobocei, bebelus, mamici

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -