Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bulgarasi de Februarie 2015 (9)


275 raspunsuri la acest subiect

#1
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 27 decembrie 2014 - 21:27

bulgarasi%20feb%2015%20mare.jpg

Suntem un grupulet     [invazie] de 27    [gravi] burticute nerabdatoare sa-si cunoasca bulgarasii in 2015. Vii si tu alaturi de noi?

[ping1]

 

 

       [artif] [s] Sa ninga cu bulgarasi! [s] [artif]

 

 

29.12.2014 Alexia & Sophia  - nascute cu 2230g si 2260, prin cezariana la 34s3z de mami Diella

 

[majoreta][majoreta][majoreta]

 

[majoreta] Burticutele lunii Faurar     [majoreta]

 

 

[gravi] Carmen_K      - UM 26.04.2014 | DPN - 02.02.2015 cu     [am]

 

[gravi] Cris0801        UM 30.04.2014 | DPN - 04.02.2015 cu     [am]

 

[gravi] Gabriela33    UM 02.05.2014 | DPN - 05.02.2015 cu    [fetita]&   [fetita] Ioana si Andreea - Maternitatea Polizu

 

[gravi] Diella             - UM 01.05.2014 | DPN - 05.02.2015 cu     [fetita]&    [baietel]

 

[gravi] Cclaudinne    UM 27.04.2014 | DPN - 07.02.2015 cu     [am]

 

[gravi] Kytana           - UM 03.05.2014 | DPN - 07.02.2015 cu    [baietel] Efrem

 

[gravi] Andreea2014 - UM 05.05.2014 | DPN - 09.02.2015 cu    [baietel] Stefan Regina Maria

 

[gravi] Eileana          UM 06.05.2014 | DPN - 10.02.2015 cu     [baietel]

 

[gravi] AlinaEA         - UM xx.xx.2014 | DPN - 17.02.2015 cu    [baietel] Mihai Stefan

 

[gravi] miha05           - UM 07.05.2014 | DPN - 11.02.2015 cu [baietel] Ioan - Filantropia

 

[gravi] Floryma         UM 14.05.2014 | DPN - 14.02.2015 cu     [fetita]

 

[gravi] Ramo37         - UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu     [am]

 

[gravi] Simplyana_m - UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu     [fetita] Irene

 

[gravi] Alynutza85    UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu     [fetita] Celine

 

[gravi] Oana9689     UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu    [fetita] Mara

 

[gravi] Eyna              - UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu     [baietel]

 

[gravi] NicoNicolle   UM 16.05.2014 | DPN - 20.02.2015 cu     [baietel]

 

[gravi] Adwyna         UM 25.05.2014 | DPN - 20.02.2015 cu     [am]

 

[gravi] Soparlica       - UM 23.02.2014 | DPN - 21.02.2015 cu    [baietel] Alexandru

 

[gravi] NadiaD          - UM 20.02.2014 | DPN - 24.02.2015 cu     [fetita]

 

[gravi] Helen29         UM 25.05.2014 | DPN - 19.02.2015 cu     [fetita]

 

[gravi] Adelina207    UM 21.05.2014 | DPN - 25.02.2015 cu    [baietel] Theo Matei

 

[gravi] Lory2014       UM 23.05.2014 | DPN - 25.02.2015 cu    [fetita]

 

[gravi]_Micaela_       UM 23.05.2014 | DPN - 25.02.2015 cu    [fetita]

 

[gravi]  DeniL           - UM 04.06.2014 | DPN - 11.03.2015 cu    [baietel]

 

[gravi] Maddo          UM xx.05.2014 | DPN - xx.02.2015 cu     [am]

 

[gravi] Mazarel         UM xx.05.2014 | DPN - xx.02.2015 cu     [am]

 

 

Cezariene programate

 

[bebic] Andreea 2014 - 23 ianuarie, ora 11.00 [majoreta]

 

[bebic] Miha05 - 30 ianuarie [majoreta]

 

                                  

[barza1]

 

 

[*] Odiseea bulgarasilor [*]

 

Cap.1Cap.2Cap.3Cap.4Cap.5Cap.6Cap.7, Cap.8,

[flor]

 

[floare2 ]Suntem alaturi sufleteste si ne rugam pentru Susse si ddiana. Imbratisari multe si calde si sa va auzim cat mai repede cu vesti bune!     [ruga]

 

Linkuri rapide:

 

Lista DPN | Rugaciuni | Dezbateri private | Cum se citeste o ecografie|Albume

 

[flo]     [flo2]     [flo]

 

[ruga]

Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei

 

Doamne, cel care ai zis oamenilor:

"Cresteti si va inmultiti si stapaniti

pamantul", binecuvantand nasterea
de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla
inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l
sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere.
Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor
cerului si infrumusetezi
crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil
care n-a vazut inca lumina soarelui.
Nu parasi robii Tai si ocroteste prin Harul Tau
pruncii nostri si binecuvanteaza nasterea lui
dupa multimea
milostivirii Tale. Doamne, fii cu noi si da-ne
izbanda dupa Sfanta Voia Ta.


Amin.

[ruga]

 

Zodiac corespunzator:

Varsator 20 Ianuarie - 18 Februarie sau Pesti 19 Februarie - 19 Martie

varsator11.jpg pesti11.jpg

[flu]


Editat de Kytana, 07 ianuarie 2015 - 20:09 .


#2
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 27 decembrie 2014 - 21:38

DeniL, in sf te-am adaugat in lista - scuze de intarziere [flo]

 

Fetelor, va rog, unde mai aveti info, ziceti-mi ca tare uituca mai sunt zilele astea [pup]

 

Lory, ha ha, ce doctorita ascultatoare!

 

Nadia, Oana, Diella, Cclaudinne, Cris, Eileana, NicoNicolle, restul fetelor, ce mai faceti?

Imi pare tare rau sa vad ca am ramas o mana de oameni...

 

Dragi burtici, ma rog cu fiecare dintre voi ca aceasta odisee sa aiba finalul fericit pe care trebuie sa il aiba!

 

Despre mine, cu rusine spun ca m-am simtit usor frustrata si astazi chiar am plans ca nu vom avea fetita, cred ca ma obisnuisem tare mult cu gandul. Despre greseli... nici nu stiu ce sa zic, oricum luni avem programare la spital, altul decat cel la care am fost la urgenta.

 

Intrebare: intre un spital baby-friendly si frumos echipat si un spital mai putin prietenos dar cu echipa medicala mai buna, ce ati alege? Nu gasesc pe nimeni aici care sa fi nascut la vreunul dintre spitale si pe net in engleza nu gasesc pareri  [soricel]

Fug acum la nani, pupicei!



#3
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 27 decembrie 2014 - 22:38

La multi ani burticute frumoase si de la mine! Am vazut ca unele ati avut ceva aventuri cu sarbatoarea asta  [flo2] . Ma bucur ca au trecut cu bine. Adwyna ma rog pentru voi, sa stea puiul acolo cat mai mutl in burtica la mami. Asa stiu si eu ca in principiu cu repaos, cu perfuzii, se poate sa il tineti pe bebe cat mai mult in burtica. Oooooffff. Nu pot decat sa imi imaginez cat de greu trebuie sa fie, de sarbatori cu burtica la spital. Ooooffff.

 

Noi suntem bine, am petrecut frumos 3 zile la soacra, si ieri ne-am intors acasa. Ieri seara a venit si tata la noi, sta si el vreo 3 zile si cam asta a fost. Ne-am umplut de cadouri, trebuie sa recunosc ca bebelului din burtica nu i-am luat nimic, dar stiu ca si Emmei mi-a fost greu sa ii iau cadou de Craciun cand era in burtica. Voi ati luat?

Am sarbatorit linistit, cu mancare buna, liniste, vin (ciocolata calda in cazul meu) la gura sobei, muzica buna. Mi-a placut tare mult. Eu am o relatie tare buna cu soacra-mea si ma simt "acasa" la ei, asa ca a fost tare frumos. Acum il avem pe tata la noi si el se bucura ca se poate juca cu Emma in tihna. A nins si la noi azi noapte, nu s-a depus zapada prea mare lucru, dar asa un pic pe masini, cat sa se vada alb si frumos. Eu sper sa mai ninga sa o pot scoate pe Emma cu sania (ar fi pentru prima oara pentru ea, ca anul trecut nu am avut deloc zapada, cand s-a nascut ea era multa multa, dar na, ea nu a constientizat). 

 

Iuli, ce surprize mai traiesti si tu fata draga :). Cine stie, e posibil sa se fi inselat la ecograf. Eu zic sa astepti pana sa vinzi caruciorul si celelalte accesorii roz :). Nu cred ca trebuie sa te simti vinovata pentru trairile pe care le ai! Te obisnuisei cu ideea ca asteptati o fetita, erai complet setata pe asta, si iti doreai o fetita pe langa Luca cel voinic, asa ca e normal sa simti un pic de dezamagire. Eu stiu ca in principiu se poate sa se insele de la fata la baiat (adica sa iti spuna initial ca e fata si apoi ca e baiat), dar nu invers. Iar cazuri din astea am tot auzit (Chiar la prietene apropiate). O sa stii luni, daca bebe vrea sa arate. Important e sa fie bine, sanatos si sa stea cu mami lui in burtica pana cat mai aproape de termen. Referitor la alegerea spitalului, eu as alege in functie de asteptarile pe care le am. Daca totul merge bine toata sarcina, si asteptarile sunt sa nu fie complicatii la nastere, as alege un spital baby-friendly. Daca insa doctorii au cea mai mica banuiala ca se poate intampla ceva, sau ceva asteptari ca nu e totul ok cu bebe, atunci evident as alegel spitalul cu o sectie puternica de neonantologie, unde sa stiu ca bebe poate primi toate eventualele ingrijiri necesare. Acum depinde mult. Uite aici in Olanda orice spital care are sectie de nasteri are evident si sectie de terapie pentru bebei, cu incubatoare, etc. Insa, pentru copii extrem de prematuri, sau cei pentru care exista riscul ca ar necesita operatie imediat dupa nastere, etc, atunci e important sa fie nascuti in spitale universitare, unde un nou nascut poate fi eventual imediat operat, e o armata de doctori neonaontologi, nu unul/2 ca in spitalele normale, asistente, si ajutoare care sunt obisnuiti sa puna perfuzii unui copil mic, etc. Aici a fost un documentar "Copil mic, griji mari" - o traducere cuvant cu cuvant in care se explicau diferentele dintre cele 2 tipuri de spitale din punct de vedere al nasterii si grijii pentru bebelus. Oricum in olanda nu poti sa te duci sa nasti in respectivele spitale universitare decat la recomandarea medicului, nu e alegerea pacientului.

aaaa, si referitor la exercitii, eu am citit ca mersul in 4 labe ajuta, eu asta am facut in fiecare seara jucandu-ma cu fiica-mea, deci oarecum inconstient. Stiu ca mai sunt si alte exercitii, yoga si alte alea, dar eu nu am facut. Parca Lory stia ceva de astea.

 

Andreea, la multi ani pentru Stefan! Si sper ca bunica sa fie mai bine si sa isi revina. Sa se bucure de stranepotul ei si sa se joace cu el multi ani de acum incolo.

 

Gabitza, e posibil ca fetele sa se fi coborat un pic, si de aceea sa iti dea mai multa libertate de miscare. Bucura-te de asta. Ca eu stiu ca la a doua sarcina coborarea se face mult mai tarziu, se poate intampla chiar in perioada travaliului. Eu simt copilul asta fix in gat!

 

Pup mamicile si burticile



#4
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 27 decembrie 2014 - 22:41

Wow! Acum am vazut ca sunt pe listuta voastra. Multumesc  [flo2]  

UM la mine e 1 iunie dar puteti lasa si asa cum ati scris.

 

Kytana eu as alege un spital cu dr buni chiar dc e mai uratel. Felicitari pt baietel, nu fi suparata, imp e sa fie sanatos .



#5
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 28 decembrie 2014 - 14:38

Andreea - va fi bine! Doamne ajuta! Mai e foarte putin...

Kytana - multumim de casuta noua. Am vazut date noi trecute. Eu nasc la Maternitatea Filantropia... si e programata cezariana pe 30 ianuarie :).

Nu mai plange, e bine sa ai doi baietei...ca apoi sa poata rasfata si fetita! A fost cazul meu... si stii cat de mult v-am stresat pana acum cu copilaria mea perfecta, asa cu lipsuri cu tot. Doi frati mai mari au fost bogatia mea. Tot ce as fi avut nevoie. Si mama a plans la al doilea ca nu e fata, dar acum e fericita ca Dumnezeu, dupa 5 ani, ce-i drept, i-a daruit si fetita si familia a fost completa!

Eu as alege spitalul cu medici mai buni. Restul chiar nu conteaza.


Am luat si eu azi rezultatul RMN-ului de la fata care mi l-a ridicat. In principiu e de bine. E teratom exterior fara probleme... organele sunt la locul lor, ansele intestinale sunt bine, totul e bine. Ce nu imi place e ca la RMN nu s-a vazut coccisul. Sper sa existe totusi...sa nu fie afectat de tumora asta imensa. :(
In rest, Doamne ajuta!



#6
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 28 decembrie 2014 - 18:49

[hia]

 

Felicitari Miha , pt rezultat !!!

Carmen,ce Craciun frumos ati avut !

Dar sa vedeti la anul fetelor ce Craciun plin o sa avem  [soricel]

Am o foameeee  [alcool] numai mancare am in fata ochilor ....

Am lenevit azi toata ziua , din cauza racelii nu ne-a primit nimeni in vizita  [:-)))]



#7
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 28 decembrie 2014 - 19:53

Multumesc... dar tot sunt ingrijorata de ce se vad doar 4 vertebre sacrate si nu se vede coccisul...

Azi cred ca de la mancare am avut niste crampe atat de oribile ca am crezut ca mor. 

 

Ma simt atat de obosita... de-abia astept sa scap de tot, sa imi vad copilul, sa il iau acasa si sa termin cosmarul asta.



#8
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 28 decembrie 2014 - 19:55

Fetelor, certificatul de nastere al copilului de la oficiul starii civile se elibereaza pe loc? Barbatelul meu s-a gandit ca ar fi mai bine sa vina in Buc numai cand va fi sa ma externez si sa vina cu tata sa ma ia acasa... si ar vrea ca abia in acea zi sa inregistreze copilul si apoi sa plecam... dar nu stiu daca e posibil. Stiti ceva? Cat dureaza?



#9
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 28 decembrie 2014 - 20:50

La Andrei , pe loc l-au dat certificatul de nastere . Cred ca a pierdut vreo 2 h la primarie. Vorbesti cu d-na din primarie , ii spui ca este urgenta ,ii da 20-30 ron si il da pe loc . Neaparat trebuie data spaga . Tot la sectorul 1 l-am inscris si noi.



#10
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 28 decembrie 2014 - 21:26

Subscriem si noi tot la sectorul 1, pe loc i l-a dat lui Andrei, era si vinerea, pe ultima suta de metri, inainte sa inchida. Ti-l da fara probleme Miha, nu te ingrijora! Ma bucur ca vestile sunt imbucuratoare. Inca un pic si vei avea puiul in brate. Stiu ca este greu, incearca sa nu te mai gandesti decat la lucruri bune, imagineazati-l pe puiuc la tine in brate, dupa orice interventie, amandoi sanatosi si zambitori. [pup]

 

_Micaela_, scuze nu stiam ce info sa trec pe prima pagina. [flo]

 

Andreea, cum mai e bunica? Dar tu, cum te simti?

 

Carmen, frumos ati petrecut, ma bucur sa aud ca sunt si soacre de treaba. A mea a zis ca nu vine pentru ca o stresam  [:-)))] s-a ambitionat sa ii dea dulce lui Luca si Dl Pinguin a rugat-o sa inceteze (asta in august) si de atunci tot la asta se gandeste  [:-)))] Dar na, oameni si oameni sunt pe lumea asta. Cu spitalul asa ma gandeam si eu, ce-i drept la urgenta am fost la spitalul Universitar.

 

Maine am iarasi programare la spitalul baby-friendly, acolo am trimitere de la doctorita. daca imi spun si maine ca e iar s-a schimbat schimbarea si e fetita, le zic sa vina cu mielu' de Paste  [:-)))]  clar la urmatorul (daca ne ajuta Dumnezeu sa mai avem unul) nu mai ma intereseaza sexul. 

 

Sa aveti o noapte linistita [flo]




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -