Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 6 voturi

FIV in Ungaria 179


745 raspunsuri la acest subiect

#51
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 20:27

Tritrilo...da unele studii spun k cel mai indicat mediu ptr dez embrionilor este unul natural-uterul, altele contrazic spunand k cu cat se ajunge la un stadiu mai dez a embrionului in mediu de cultura cu atat sunt sanse mai mari de a se prinde si dez in uter.
In cazul meu primul si al doilea fiv a fost k embrioni de zi3 si nici o urma de implantare...acum avand mai multe ovo, apoi embrio s-a ales sa mergem pe zi5 caci aveam de unde pierde dk pot zice asa...si embrio de zi5 este cel cu reusita.
Dp cum vezi si mai poti citi si tu sunt cazuri si cazuri...reusite sunt chiar si cu embrio de zi2. Tu trebuie sa ai incredere in ei fie zi3 sau zi5...si dk ai nelamuriri poti pune o intrebare lui pk...dk nu fata in fata prin email stii doar k el iti raspunde la orice nelanurire.

#52
alina_md

alina_md

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 20:46

Cu blasto ai mai mari sanse sa se dezvolte insa nu e chiar asa o reusita eu am ajuns de fiecare data la blasto 5+5+4+8 si din ultimii 8 doi buni dupa pgd. Am.pierdut sarcina la 6 sapt deci nu e chiar asa o mare realizae sa ajungi la blasto. Eu am ajuns sa fac 9 et uri degeaba.
Mai ai varianta de dublu transfer adica de z 3 si sa lase altii sasedezvolte pana la z5 sa mai transfere 1 zi de z 5 insa ma indoiesc sa aiba experienta ungurii cu asta.daca e cevapeste procedura standard deja sunt in ceata.
Bafta si sa auzim vesti bune

#53
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 02:46

jaguar, am mers pe z5 data trecuta, blastocisti. n-am avut de inghetat nimic, ca ceilalti, in afara de cei doi folositi, au murit pe capete pana in z5. nu prea apuci sa ingheti daca ajungi in z5? ma gandeam ca ai mei au fost mai de proasta calitate de n-au ajuns mai multi blato decat 2. pot eu sa-i spun lui pk sa facem et in z3? nu se supara daca ii propun eu cum sa facem? inteleg ca e o reusita sa ajungi sa ai blastocisti sau asta e doar o legenda? mersi ca mi-ai zis, ma mai gandesc si vad cum fac.

Nu ai nici o garantie ca reusita va veni de la blasto, uneori e legenda. Stiu ce spui ca ai ajuns doar cu 2 blasto...la fel a fost si la mine prima data, din 8 ajung cu 2 blasto calitate b si unul se prinde, soe la 8 sapt..
Nu se supara, tu propune, ca doar pe banii tai faci, nu e nimic gratis! Eu am cerut si ICSI si AHA. Ai vazut ca poti vb cu el tot ce te nelinisteste, raspunde la toate.
In plus daca congeleaza in z 3, sunt mai rezistenti la decongelare, contin mai putin lichid, apa.
La mine a fost de acord din prima si apoi oricum nu am avut multe ovo, 6foli,6ovo, 6 embrioni,,, reusita mea e de z 3 si mai sunt 4 pinguini cuminti!
Sa vii cu vesti perfecte maine! Vei avea cel mai dulce somnic si apoi vei bea cel mai bun ceai:)

Editat de jaguar, 26 ianuarie 2015 - 02:49 .


#54
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 02:54

Alina, nu cred ca nu ar face si dublu transfer, nu ar fi vb de experienta, la ei e vb ca au cam un protocol standard..
Dar mai " completam" noi pe ici colo unde merge:) si ce merge, un clexane, aspenter, medrol:)

Cum esti? Ai facut chiuretaj sau s a eliminat?

#55
tritirlo

tritirlo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 08:29

salut, fetelor!

 

ieri am dormit vreo juma de zi si de-aia am lipsit si de pe site.

 

deci au fost recoltate 12 ovule, azi aflam cate au fost fertilizate.

 

pk zicea ca oricum nu vom face transferul in z5, ca el lipseste atunci, deci va fi de z3 sau z4.

l-am intrebat acum pe mail daca sa facem si assisted hatching ca uitasem sa-l intreb cand ne-am vazut.

mi-a zis ca nu putem sa pastram cativa embrioni pt congelat si apoi cu altii sa mergem cat mai departe (adica z5). pur si simplu mergem cu toti cat se poate de departe si vreo doi transferam, iar restul, daca sunt buni, ii congelam. zicea ca putem congela in orice stadiu. doar ca probabil, in mod natural, cu cat depasesc z3, cu atat mor pe capete mai repede si mai multi.

 

oricum acum nu se mai pune problema de transfer de z5, ci doar de z3 sau z4., ceea ce ma bucura. nu prea am avut transfer de z3, decat blasto.

 

cam asta e rezumatul. ii facem pe toti icsi. desi el cam stramba din nas, ca n-ar fi neaparat nevoie, ca analiza sotului a fost "just fine". dar, data trecuta, i-a impartit in jumate si cei cu icsi au mers mai departe, iar cei lasati natural, au ramas pe loc. toti. deci nici nu se poate pune problema ca acum sa facem la fel. nu mai risc nimic.

 

tineti-mi pumnii sa se fi fertilizat cat mai multi si cu dumnezeu inainte!

 

va multumesc pt sfaturi! daca mai aveti vreunul, le primesc cu mare drag!

a, clexane-ul il reincep abia azi, mi-a zis pk sa fac pauza doua zile, cu o zi inainte de prelevare si ieri, in ziua prelevarii.

si mi-a dat si medrol - 4 zile.

 

pup! bafta tuturor!



#56
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 13:26

Tritirlo, felicitari closcuta:) multe oute ai facut!
Bun, mergi pe z3 poate se vor schimba multe daca pana acum zici ca nu ai facut asa.
Deci, am inteles ca 2 transfera restul merge la blasto.AHA poate sa faca la astea 2 pe care ii va transfera.din cate stiu nici nu se face la embrioni de z 5, ci doar z3. nu e nevoie sa faca la restul, ci la astea, ca se face atunci pana in ET.mai incearca sau zii la laborator cand vb cu doamna.
Bun si ICSi.si noi am facut jumi-juma.
Te astept cu vesti de embrioni! Doamne ajuta sa fie voinicei!

#57
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 27 ianuarie 2015 - 13:26

Tritirlo, felicitari closcuta:) multe oute ai facut!
Bun, mergi pe z3 poate se vor schimba multe daca pana acum zici ca nu ai facut asa.
Deci, am inteles ca 2 transfera restul merge la blasto.AHA poate sa faca la astea 2 pe care ii va transfera.din cate stiu nici nu se face la embrioni de z 5, ci doar z3. nu e nevoie sa faca la restul, ci la astea, ca se face atunci pana in ET.mai incearca sau zii la laborator cand vb cu doamna.
Bun si ICSi.si noi am facut jumi-juma.
Da nelipsitul medrol:), eu am luat mai mult de 4 zile, dar asta e deja pe carca fiecaruia..
Te astept cu vesti de embrioni! Doamne ajuta sa fie voinicei!

Editat de jaguar, 27 ianuarie 2015 - 13:29 .


#58
tritirlo

tritirlo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 12:57

salutare, fetelor!

 

am tras ieri o fuga pana in viena si n-am mai intrat pe net.

 

noutatea consta in faptul ca am 5 embrioni - cam putini avand in vedere ca erau 12 eggs - si maine, adica in z3, fac transferul.

 

l-am intrebat pe pk daca sa facem si assisted hatching, ca vreau sa incerc tot ce-mi sta in putinta, si a zis ca vorbim maine, dar ca am fi buni candidati la asta. normal ca suntem! oricum am mai facut asta si s-a prins atunci un embrion. ca s-a oprit sarcina in evolutie... asta e alta discutie.

 

ma gandeam daca sa sun si azi la clinica sa vad ce se mai intampla cu embrionii, dar mi-e cam teama si am zis sa incerc sa-mi iau mintea azi de la asta si sa ma relaxez.

 

data trecuta am avut 11 ovule si 6 embrioni. doar ca facuse icsi cu 6 ovule si pe restul, 5, ii lasase sa se fertilizeze singuri. cei 5 nu s-au miscat de pe loc, iar cei cu icsi s-au dezvoltat toti pana intr-un anumit stadiu. iar acum, cu icsi facut la toate cele 12 ovule, doar 5 s-au dezvoltat. cam nasol, ce sa zic?! nu prea inteleg ce s-a intamplat. de ce asa mare diferenta fata de data trecuta?! stiu, stiu fiecare fiv e diferit, fiecare luna e diferita de cealalta.

 

nu pot sa nu ma gandesc cat de precaut e pk, poate prea precaut. cand am avut 21 de ovule, 11 embrioni si 2 blastocisti de calitate f buna, am facut stimulare cu gonal, dar doza era 225. el mi-a dat acum gonal de 150. ma intreb daca nu e prea putin.

 

plus ca nu-mi propune nimic suplimentar. noi am insistat sa facem icsi cu toate ovulele, noi l-am intrebat de assisted hatching. el de ce nu incearca tot ce e posibil ca sa iasa treaba?! mai ales ca avem istoric de esuari repetate. ce sa mai asteptam?! sa tot incercam la neasfarsit varianta simpla, safe si sa ajungem sa zicem: "mai, iar n-a mers!"

 

parca sunt la primul fiv, cam asa se poarta. hai ca facem o stimulare clasica, nu doza prea mare, si vedem cum reactionezi. been there, done that! i-am trimis pe mail toate protocoalele de pana acum - ce doze, ce rezultate, tot, ca sa vada cum a reactionat corpul meu. nu cred ca i-a dat prea mare atentie. of!

 

nu zic ca e medic prost, no way, dar parca trag eu de el si nu invers. plus ca nu prea mai am rabdare sa se tot incerce chestii pe mine. trebuie sa existe o evolutie de la un fiv la altul sau de la primul la al patrulea. sau macar sa te chinui sa obtii o evolutie. daca cu icsi s-au obtinut doar 5 embrioni, ce se intampla daca nu faceam icsi? riscam sa nu avem nimic de transferat. si nu ma dadeam cu capul de toti peretii ca n-am incercat tot? ba da!

 

hai ca mi-am spus si oful.

noi incercam tot ce-i posibil sub soare - injectii, medicamente, vitamine, alimentatie, acupunctura, leacuri babesti, etc - si cand vezi ca doctorii astia o iau usurel, usurel, iti vine sa dai cu ei de pamant. dar asta e situatia. poate a avut dreptate sa nu-mi dea o doza mai mare, poate o sa iasa totul bine. poate, poate.



#59
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 29 ianuarie 2015 - 02:25

Hellou la ceas de noapte;)

In unele afirmatii ai dreptate,, pe de alta parte stiu ca e precaut PK!
Eu am facut stimulare cu 0.75gonal, si credeam ca e prea putin...
Pe de alta parte cand is mai putini embrioni ne amaram, insa nu stiu cati dintre noi ne gandim la faza in care am avea 10-12-15 embrioni daca avem multe ovo, si cati ar fi gata sa le dea tuturor sansa si sa ii aduca acasa?!
Poate cand sunt mai putini e mai usor din punctul asta de vedere...
Iti doresc puiuti lipiciosi!!!!!

#60
adc

adc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 565 mesaje

Postat 29 ianuarie 2015 - 08:34

Buna, fetelor, nu am mai scris demult pe dc, iar la fiv ungaria nici atat, jaguar, poate iti mai amintesti nick-name-ul meu, pe restul nu va stiu.

 

Tritirlo, acum aproape 4 ani imi puneam aceleasi probleme ca si tine, mi se parea PK un pic aerian, nu ii intelegeam strategia, desi la mine fiind al treilea FIV a mai schimbat cate ceva, nu a  mers mereu pe aceeasi metoda.

Am indraznit sa insist sa facem transferul in ziua 3, desi aveam 11 embrioni fecundati, in stare f buna dupa 3 zile  - a fost o surpriza si pt mine -  iar el voia sa mergem la blasto (nu stiu ce ar fi urmat dar sigur nu ajungeau toti la blasto, clar) 

Desi nu prea i-a facul placere faptul ca eu o tineam pe a mea (dar cu multa diplomatie pt ca altfel l-as fi jignit) m-a aprobat si am facut transferul in ziua 3. Am pus 3 embrioni, iarasi la sugestia mea, deoarece  aveam aproape 39 de ani la momentul respectiv, din care asa cum am banuit s-a prins doar unul.

Cristian va implini 3 ani peste cateva zile, si e perfect sanatos si voios. Sarcina afost fara surprize, s-a nascut natural la 40s.

Pana si azi ma felicit ca mi-am urmat instinctul, dar si ca in mare parte am mers pe mana lui PK, ca medicatie chiar suta la suta, nici macar o vitamina nu am luat de la mine purere. In final mi-a zambit si mi-a spus ca in cazul unor paciente, trebuie sa recunoasca ca feelingul lor e important, nu doar partea stiintifica.

Eu cred ca fiv-ul acesta va fi unul castigator pt tine. bafta!

 

Multa bafta pt restul fetelor, aveti incredere, omul stie ce face desi pare rece si uneori cam strict.

 

Jaguar, ce fac copilasii? Trece timpul repede, nu-i asa?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -