Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 6 voturi

FIV in Ungaria 179


745 raspunsuri la acest subiect

#41
tritirlo

tritirlo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 18:02

mersi frumos, floryma!



#42
blue_eyes8018

blue_eyes8018

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 22:52

Buna fetelor si succes celor care sunteți "in focuri"
M am decis sa mai fac o încercare la pk in februarie ar trebui sa merg.
Știți careva daca la a doua încercare e vreun discount ?
Mersi

#43
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 01:06

Buna fetelor si succes celor care sunteți "in focuri"
M am decis sa mai fac o încercare la pk in februarie ar trebui sa merg.
Știți careva daca la a doua încercare e vreun discount ?
Mersi


Buna, nu este nici un discount,, sau cel putin nu am auzit de el.
Succes si sa fie cu noroc!!

#44
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 01:06

Tritirlo, mult succes draga mea!!! Sa vii cu barzuca ungureasca! Nu te lasa de clexane, fa.l neaparat!
Si eu aveam raspuns frumos de la gonal.

Iti va da medrol si de data asta,,e in protocol standard din cate am observat.

Clexane il faceam la diferenta de jumatate de ora fata de gonal.

Floryma, nastere usoara atunci! Sa vina la vremea potrivita!

Cris, gandul imi e la voi..pupici multi:*

Editat de jaguar, 23 ianuarie 2015 - 01:15 .


#45
tritirlo

tritirlo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 24 ianuarie 2015 - 10:32

jaguar, mersi frumos!

 

o sa fac maine pauza de clexane, ca luni am prelevarea. eu am facut pana acum gonalul si clexane-ul unul dupa altul. crezi ca e mai bine sa fie la distanta de juma de ora? eu n-am idee. cum fac clexane-ul de capul meu, ca niciun dr nu vrea sa mi-l dea, nu prea am cui sa cer amanunte.

apropo de clexane, nu stiu daca voua vi se intampla asta, dar pe mine ma doare ingrozitor. am tot citit despre cum se face si se pare ca fac totul ca la carte, dar doare de ma urc pe pereti. poate n-am eu destula grasime pe burta, habar n-am. asta e pana la urma. asta sa fie problema.

 

am fost ieri la a doua echo la pk si foliculii mei cresc frumusel. unii au ajuns la 19mm, altii sunt la 16-18, iar cei mici la 12-16 parca. mi-a dat sa mai fac cetrotide si azi. adica fac 4 cetrotide in total. de fiecare data am facut doar 2. dar vrea sa le mai dea timp si foliculilor mici sa mai creasca pana luni.

 

sa dea domnul sa fie totul bine! multumesc pt incurajari!

toate cele bune tuturor!



#46
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 24 ianuarie 2015 - 12:01

Buna,

Jaguar...multumesc, sanatate voua si piticelor voastre.
Blue...si eu am cochetat la un moment dat cu PK legat de reducere, insa mi s-a spus clar k oricum au cele mai mici preturi si cred k au dreptate dp ceva cautari, deci calitate/pret/dr/lab/profesionalism nu cred k mai gasesti in alta parte toate la un loc.
Tritirlo...sa fie asa cum tare iti doresti de data asta. Da clexane doare, mai ales la introducerea serului. E bine sa il faci la distanta de 1-1.30h fata de hormonii. Eu de ex faceam hormoni stanga/dreapta seara pe la 20 si cand ma bagam in pat la nanita 22.30-23 faceam clexane. Acum e bine dp ce dezinfectezi zona ptr clexane sa lasi sa se evapore putin alcoolul de pe piele k altfel ustura si apoi prinzi o bucata buna de grasimuta si injectezi. Atat acul la 90 cat si 45 de grade il poti infige si e corect, vezi ce te ajuta mai bine. Eu acum de ex nu mai pot prinde pliurile de pe burta si fac in picior. Se poate face si in brat, dar asa ai nevoie clar de un ajutor ptr injectare. K timpul ai sa te obisnuiesti k durerea. E posibil sa faci si hematoame si atunci clar zona respectiva nu o mai poti folosi o vreme.
Salutari de bine tururor.

#47
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 02:50

jaguar, mersi frumos!

o sa fac maine pauza de clexane, ca luni am prelevarea. eu am facut pana acum gonalul si clexane-ul unul dupa altul. crezi ca e mai bine sa fie la distanta de juma de ora? eu n-am idee. cum fac clexane-ul de capul meu, ca niciun dr nu vrea sa mi-l dea, nu prea am cui sa cer amanunte.
apropo de clexane, nu stiu daca voua vi se intampla asta, dar pe mine ma doare ingrozitor. am tot citit despre cum se face si se pare ca fac totul ca la carte, dar doare de ma urc pe pereti. poate n-am eu destula grasime pe burta, habar n-am. asta e pana la urma. asta sa fie problema.

am fost ieri la a doua echo la pk si foliculii mei cresc frumusel. unii au ajuns la 19mm, altii sunt la 16-18, iar cei mici la 12-16 parca. mi-a dat sa mai fac cetrotide si azi. adica fac 4 cetrotide in total. de fiecare data am facut doar 2. dar vrea sa le mai dea timp si foliculilor mici sa mai creasca pana luni.

sa dea domnul sa fie totul bine! multumesc pt incurajari!
toate cele bune tuturor!

Tritirlo, eu lasam cel putin juma de ora intre ele.. mi s a parut logic sa le las macar putin timp sa isi faca treaba, desi nu am gasit ca ar fi o regula sa fie asa. Dar tu deja scapi de gonal, asa ca singura grija va ramane "usturacioasa"..
Eu am facut clexanul doar in burta pana la final.m.a usturat rau una singura, si asta am observat ca o facusem mai spre buric, nu aproape , ci la o palma distanta...aa si aia singura se facuse galma!!
Ce am observat, cu cat faceam mai la distanta de buric cu atat durea mai putin!! ( confirmat ulterior si de o prietena)
Aveam la un moment dat locuri exacte unde nu simteam nimicc! Spre sfarsitul sarcinei faceam pe laterale, durerea la fel aproape nula.
Si eu nu am folosit tamponul cu spirt decat cateva zile, merge facut si fara,, si nu e pericol, ca si insulina se injecteaza fara spirt, ca altfel isi pierde din proprietati.. Sau dezinfecteaza, dar lasa sa se usuce bine bine.
Multa bafta luni!!!!!!!
Si eu am facut 4 cetrotide ca sa mai astept 2-3 foli din urma.

Editat de jaguar, 25 ianuarie 2015 - 02:55 .


#48
tritirlo

tritirlo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 11:19

mersi, floryma si jaguar pt info!

am terminat cu gonalul, cu cetrotide si chiar cu ovitrelle. eu am facut gonal si clexane una dupa alta, unul in stanga si altul in dreapta. asta pana am facut un hematom intr-o parte si a trebuit sa mut cateva zile toate injectiile pe o singura parte a burtii. sper ca n-am facut vreo prostie ca n-am facut gonal si clexane la distanta una de alta. n-as zice ca se anuleaza una pe alta, una creste foliculi, alta faca ca sangele sa circule mai bine, nu inhiba foliculii. ma rog, acum stau sa gasesc scuze. asta e, a trecut.

mersi frumos pt sfaturi!

va tin la curent!

pup!



#49
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 13:50

mersi, floryma si jaguar pt info!
am terminat cu gonalul, cu cetrotide si chiar cu ovitrelle. eu am facut gonal si clexane una dupa alta, unul in stanga si altul in dreapta. asta pana am facut un hematom intr-o parte si a trebuit sa mut cateva zile toate injectiile pe o singura parte a burtii. sper ca n-am facut vreo prostie ca n-am facut gonal si clexane la distanta una de alta. n-as zice ca se anuleaza una pe alta, una creste foliculi, alta faca ca sangele sa circule mai bine, nu inhiba foliculii. ma rog, acum stau sa gasesc scuze. asta e, a trecut.
mersi frumos pt sfaturi!
va tin la curent!
pup!


Ah nu cred ca are ceva, stai linistita! Deja foli au crescut:)) si apoi ma gandesc la pacientii care fac mai mult inj odata, asa ca vorba ta , fiecare cu treaba si actiunea lui:)
Te astept maine cu vesti bune!! Ce Et ai facut data trecuta, blasto? Daca or fi pana in 5-6 cere transfer de z 3, sa ai si de congelat.si apoi stii tu mediul uterin e cel mai performant "laborator"!!
Eu am mers categoric pe z3 si mai am si rezerva:)
Pupici si pumnisori stransi!

#50
tritirlo

tritirlo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 25 ianuarie 2015 - 20:11

jaguar, am mers pe z5 data trecuta, blastocisti. n-am avut de inghetat nimic, ca ceilalti, in afara de cei doi folositi, au murit pe capete pana in z5. nu prea apuci sa ingheti daca ajungi in z5? ma gandeam ca ai mei au fost mai de proasta calitate de n-au ajuns mai multi blato decat 2. pot eu sa-i spun lui pk sa facem et in z3? nu se supara daca ii propun eu cum sa facem? inteleg ca e o reusita sa ajungi sa ai blastocisti sau asta e doar o legenda? mersi ca mi-ai zis, ma mai gandesc si vad cum fac.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -