Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 6 voturi

FIV in Ungaria 179


745 raspunsuri la acest subiect

#31
tritirlo

tritirlo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 11 ianuarie 2015 - 17:20

jaguar, alina, multumesc frumos pt informatii!

 

alina, pk mi-a dat data trecuta medrol, dar, drept sa-ti zic, nu stiu exact de ce. intelesesem ca imi scade imunitatea si convinge corpul sa nu lupte cu un corp strain in momentul in care ar fi vorba despre o sarcina. drept sa-ti spun, nu stiu ce efecte are medrol-ul asta, dar observ ca se ia in cantitati mici si nicicum dupa ureche. nu stiu daca o sa-mi dea si de data asta sau nu.

 

mai am o intrebare pt voi: fac clexane-ul si gonalul in acelasi timp? banuiesc ca intr-o parte si alta a buricului, ca sa zic asa, nu? cel putin asa am facut data trecuta. sper ca n-am facut vreo boacana.

 

multumesc inca o data pt info!

 

a, voiam sa va mai spun ceva. m-am dus la echo sa vad daca am folicul mai mare de 2cm sau nu, inainte sa incep stimularea. am dat peste un medic strain, care a facut fiv-uri in anglia. am tot discutat cu el despre cazul meu si bineinteles ca mi-a spus - al catelea medic?! - ca nu e necesar clexane-ul. sa mor, nu alta! i-am spus ca pana acum am facut tot ce stiam ca pot face si tot nu-mi iese treaba. si ca vreau sa fac si un fiv cu clexane inainte sa ma cam decid ca renunt la incercarea de-a face un bebe. el o tinea pe-a lui: "dar nu e necesar, sa stii, nu, nu, deloc." iar eu: "dar de ce sa risc, de ce?"

 

ce au doctorii astia cu clexane-ul?! aud de atatea cazuri in care clexane a facut o mare diferenta, stiu chiar pe cineva careia i s-a prescris cu toate ca nu avea nicio mutatie trombo, doar risc de pierdere a sarcinii. si asta doar pt ca pierduse o sarcina anterior. iar doctorita i-a zis ca n-are rost sa riste sa mai piarda o sarcina si a pus-o imediat pe clexane. unde sunt doctorii astia ca eu n-am gasit niciunul?! si ce au majoritatea medicilor cu clexane?!



#32
tritirlo

tritirlo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 11 ianuarie 2015 - 17:23

flory, mersi frumos pt raspuns!



#33
alina_md

alina_md

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 11 ianuarie 2015 - 22:14

medrol ul e un imunosupresor un derivat de cortizon care scade sistemul imunitar si nu lasa corpul sa lupte cu embrionii ca si cum ar fi un corp strain. doza de medrol o stabieste de obicei hematologul in urma imunofenotiparii limfocitare. Singura contraindicatie a lui este ca nu ai voie sare pt ca retii apa. Bafta!



#34
Cris_25

Cris_25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 978 mesaje

Postat 13 ianuarie 2015 - 15:51

Buna... imi cer scuze ca dau buzna asa... n-am intrat demult din varii motive.

 

Vad ca sunt si vesti bune si vesti mai putin bune. Doamne ajuta sa-si stranga fiecare puiutul mult asteptat in brate la un moment dat! [flo2]

 

alina_md, sunt si eu intr-o situatie asemanatoare cu tine. II in ziua de Craciun, beta 5600 la 19 zile de la Et, iar la eco s-a dovedit a fi sarcina fara embrion [smulgpar]  E prima mea experienta de acest gen si nu stiu cat ar trebui sa astept eliminarea naturala a sarcinii. Cunosc varianta medicamentoasa si varianta cu aspirare... dar parca ar fi mai usor natural... Tu cum esti?



#35
alina_md

alina_md

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 13 ianuarie 2015 - 21:03

Cris imi pare rau. O situatieaiurea cand te bucuri ca bou pt nimic. La mine au evitat chiuretajul pt ca erajos inserata si riscul de hemoragie e mare. Am luat metrotrexat care e nasol e chimioterapic mi afost foarte rau de la el eu incaam hemoragie dupa o saptamana si e nasol. Poate tot la chiuretaj ajung sper sa nu pierd uterul.daca nu ai risc mare de sangerare si citotrofoblastul e inserat unde trebuie chiuretajul esalvarea ta. Nu doare si rezolva situatia. Am facut 2 chiuretaje panaacum. Daca poti evitavarianta metrotrexat. Nici nu stiy daca mai am voie saraman gravida dupael. Nu e o variantaok sastai saastepti poatete pirneste o hemoragie pecaretot cu chiuretaj o rezolvi asa am.patit eu laa douasarcina pierduta. Greu se ia o decizie cand esti gravidape hartie. O porcarie. Creste placenta fara fat deci..... imi pare rau. Dacate pot ajuta cu ceva imi spui te rog. Doamne ajutasa fie ok, sa ni se opreascasangerarea

#36
tritirlo

tritirlo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 10:59

cris, eu am pierdut doua sarcini in mod natural. adica s-au oprit in evolutie si le-am eliminat ulterior. dezavantajul e ca dureaza f mult pana se elimina natural - ultima data, am aflat in ajunul craciunului ca s-a oprit sarcina in evolutie si s-a eliminat prin februarie, in prima parte a lunii - si exista riscul sa nu se elimine total. niciun doctor nu te sfaturieste sa astepti atat de mult, ci te trimite imediat la chiuretaj.  un alt dezavantaj e ca doare f tare. eu, una, m-am tavalit pe jos de durere timp de ore intregi din cauza contractiilor si nici nu e bine sa sari imediat cu orice medicamente pt durere, ca sa nu risti sa opresti contractiile sau sangerarea.

 

cu toate astea, eu m-am bucurat ca am eliminat sarcinile astea in mod natural, pt ca odata terminata treaba, ai scapat, nu sunt complicatii. bineinteles ca trebuie apoi sa verifici cu ajutorul unei echo intravaginale ca s-a eliminat complet.

 

cam asta e experinta mea - sunt argumente pro si contra eliminarii unei sarcini in mod natural. toata lumea din jurul meu a zis ca sunt nebuna sa astept atat, sa suport asemenea durere, asemenea sargerare, sa risc sa nu se elimine complet si mai ale sa risc, astfel, sa ajung de urgenta tot la chiuretaj. dar eu am avut incredere in corpul meu - l-am lasat sa ajunga sa recunosca singur ca sarcina nu mai e buna si ca trebuie s-o elimine. ceea ce a si facut.

 

iti doresc sa iei decizia cea mai buna pt tine!



#37
tritirlo

tritirlo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 11:49

salutare, fetelor!

 

credeti ca e ok sa folosesc niste injectii clexane cumparate anul trecut si tinute in dormitor, intr-un sertar, in ambalajul original, intacte, neumblat la ele, si care expira in august 2016?



#38
alina_md

alina_md

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 12:33

Da eu am eu zic ca e ok. Si eu tin clexane tot in sertar il tin si eu

#39
tritirlo

tritirlo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 20 ianuarie 2015 - 23:23

salut, fetelor!

 

am ajuns la budapesta. la prima echo am niste foliculi bunicei, cei mai mari sunt de 14 dupa patru zile de gonal. deci stau chiar f ok. mai domolim putin lucrurile peste doua zile, cu nitel cetrotide, ca sa apuce sa creasca si cei mici.

 

am o intrebare: stie cineva cam cat costa HIV-ul si hepatitele C si B la kaali institute? mi-a zis azi pk ca nu i-am scanat cum trebuie rezultatul analizelor astora si ma gandeam ca poate mai simplu o fi sa le fac din nou la clinica decat sa pun pe cineva in tara sa le caute, sa le scaneze, etc.

 

mersi!



#40
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 13:08

buna tuturor,

 

tritirlo....eu in aprilie 2014 am platit 12.000 ftu pentru mine si sotul hiv si hep.

eu am mai scris cateva detalii legate de preturi clinica, fiv, medicatie, histero etc prin vara anul trecut...atunci am rugat pe cine se ocupa de topic sa le salveze macar sub forma de link pe prima pagina (eu sunt antitalent, ca altfel as fi postat eu link-ul), caci am adus multe info actualizate pentru fetele care se duc la budapesta ( si banuiesc ca nu numai)...insa nu stiu ce nu a functionat si nu a actualizat.

sa fie cu marea reusita acum....asteptam numai vesti bune....




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -