Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Iunie 2015 (Capsunele de Iunie 2015) - CAP.3

sarcina iunie 2015 gravida

951 raspunsuri la acest subiect

#21
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 19 decembrie 2014 - 09:41

Aaa deci nu l-a afectat pe bebe, super!!!



#22
ritabandita

ritabandita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 19 decembrie 2014 - 09:50

Fifi, ma bucur ca ai scapat de marele stres si de emotii. Intereseaza-te si poate reusesti sa mai mergi la o eco pana vin sarbatorile, ca sa fii si tu linistita. Oricum, e bine ca doctorita ta nu este ca cea la care ai fost ieri. Conteaza enorm!



#23
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 19 decembrie 2014 - 09:56

Flo, uite ce am gasit:

 

Brida amniotica dispare insa in 70% din cazuri pina la urmatoarele ecografii, se presupune ca datorita rupturilor sau presiunii exercitate de fat. 
Daca la ecografie nu apar alte anormalitati ale fatului, nu exista nici o evidenta ca prezenta bridei amniotice are vreun efect negativ. In plus, daca miscarile fetale sint normale, atunci aceasta aparitie poarta numele de "brida amniotica inocenta". 

 

Se recomanda in cazul tau ecografii cat mai dese sa le tii sub observatie.



#24
flo_fifi

flo_fifi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 19 decembrie 2014 - 09:59

este drept, trebuie urmarita, asta mi-a zis si dr mea, insa a zis ca nu este un motiv de ingrijorare, cel putin nu acum, daca va fi cazul mai tarziu se poate interveni ca sa evitam problemele!



#25
Janinlav

Janinlav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 19 decembrie 2014 - 10:07

Neata vorbaretelor!

 

Tear, esti o frumoasa! Mi-au placut mult toate pozele si imi place ca ai experimentat toate posturile, de la blonda la bruneta :)

 

Onutza, sa stii ca si eu am visat urat azi-noapte, numai tampenii, si nu m-am putut odihni deloc. In plus, m-am trezit de mai multe ori si simteam o durere surda in partea dreapta, pe care o simt si acum. Am luat un no-spa si sper sa treaca dar recunosc ca sunt un pic ingrijorata.

 

Flo, iti inteleg experienta neplacuta si imi pare rau ca ai avut parte de un asemenea medic. Mai sunt si medici care nu sunt oameni si nu inteleg ce e in sufletul nostru si cat asteptam o ecografie, sa ne vedem ingerasul si sa auzim totul despre el. Este bine ca dr ta este ok si te-a incurajat. Nu iti face griji, trebuie sa urmaresti indeaproape sarcina. Ti-a dat si graficul de risc?

 

Mislin, multa bafta la eco! Te asteptam cu vesti.

 

Fetelor, spuneti-mi ce parere aveti de durerea asta pe care o simt... Eu maine si plec din Bucuresti pentru doua saptamani si asta ma agita si mai tare. Nici nu stiu sa va explic exact ce durere este. Initial mi se parea ca mi se mareste burta si am crezut ca e normal, se mareste uterul si probabil de asta ma doare. Dar acum parca e localizata la ovare...nu stiu nici eu...nu e o durere mare, e suportabila dar sesizabila. Ma ajutati cu un sfat?

 

Va pup



#26
flo_fifi

flo_fifi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 19 decembrie 2014 - 10:18

Jani, Grafic de risc?la eco?Nu am primit decat poze si o foaie... astept rezultatul analizelor la sange... Sa inteleg ca la eco trebuia sa mai primesc ceva?Turbez!O sa le fac o adresa si o reclamatie.. 

Sunt fericita ca este bine bebe :)

Cat despre durerea ta, poate nu ar trebui sa te ingrijorezi, sau daca ai posibilitatea, pentru linistea ta... vb cu medicul tau si spune-i despre ce este vorba.... eu la concluzia asta am ajuns, doar el te poate linisti cu adevarat!

te pup!



#27
Janinlav

Janinlav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 19 decembrie 2014 - 10:27

Flo, cand o sa fie gata si analizele de sange se va face graficul asta de risc. De asta nu il ai inca, tu nu ai primit si rezultatele la sange. Graficul se face pe baza datelor de la eco si de la sange. Stai linistita, cand ti-a zis ca sunt gata analizele de sange?

 

Eu mai astept sa vad daca isi face no spa efectul. Dr mi-a zis deja ca daca mai simt dureri din cand in cand si nu sunt puternici sau insotite de sangerari, sa stau linistita... Dar stiti si voi cum suntem, ne ingrijoram din orice...



#28
flo_fifi

flo_fifi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 19 decembrie 2014 - 10:35

in 3-7 zile ... posibil luni sau marti...sper.. 

 

Ai dreptate...grijile astea nu vor disparea ... asa suntem noi !

O sa fie bine, la noi toate, Dumnezeu este mare si are grija de minunile noastre! [ruga]



#29
ritabandita

ritabandita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 19 decembrie 2014 - 10:36

Janin, si eu m-am impacientat zilele trecute din cauza unor dureri mai pronuntate in partea inferioara a abdomenului, dar mi s-a spus ca sunt normale in aceast stadiu al sarcinii, din cauza cresterii accelerate a uterului. Si da, atata timp cat nu sunt insotite de sangerari, totul e ok. Vor trece cu no-spa. Oricum ar fi, evita efortul fizic.


Editat de ritabandita, 19 decembrie 2014 - 11:09 .


#30
Janinlav

Janinlav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 19 decembrie 2014 - 10:49

Rita, iti multumesc pentru raspuns! Ce bine este sa ne incurajam si sa primesti un sfat de la cineva care se afla in acelasi stadiu al sarcinii! M-am mai linistit! Este minunat sa ne avem una pe alta si de fiecare data cand avem o grija, o durere sau o nelamurire sa ne ajutam intre noi!





Etichetat si cu sarcina, iunie, 2015, gravida

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -