Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

De la ce varsta dati ciocolata copilului si de care?

ciocolata copii gradinita particulara

60 raspunsuri la acest subiect

#21
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 17 decembrie 2014 - 14:31

Cu placerea pentru alimentele dulci nu e la toti copiii la fel.

Sunt copii carora nu le place dulcele mai mult decat un alt gust dar sunt si altii ce il iubesc efectiv de la prima imbucatura.

Pentru parinti munca este mult mai grea la a doua categorie. Si daca exista si istoric de diabet de exemplu in familie trebuie o intreaga strategie pentru a face slalom intre torturi la petreceri si bomboane de la bunici.

 

Ce treaba are istoricul de diabet cu slalomul printre totrturi si bomboane?



#22
mami_stefi

mami_stefi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 04:22

Atunci de ce ti pasa ce fac ceilalti ?!
Nu i da si gata, care i problema ?!

Cel mai inteligent raspuns!
Daca tu,ca parinte,consideri ca nu e benefic pentru copilul tau sa manance ceva anume,nu ii da si gata.
Nici eu nu ii dau copilului meu ceai neindulcit(si culmea,nu bea decat maxim la 2-3 sapt,acum iarna) si da,as fi revoltata ca la gradi sa ii dea ceva cu care eu nu sunt de acord. Dar nici sa fie al meu "mai cu mot",sa se simta superior sau inferior decat ceilalti copii. As incerca sa gasesc o cale de mijloc.

Am un frate mai mic cu 11 luni decat mine.Practic,am crescut in gasca lui de baieti.Aveam un prieten care,la 15 ani nu stia ce gust are/ce e cozonacul sau alte produse de patiserie,pt ca mama lui nu gatea asa cv. Ii punea mereu la pachet "chestii" sanatoase gen pui cu salata,fructe,tot felul de seminte,nuci,etc. El le arunca in primul cos de gunoi sau le dadea sarmanilor. Prefera sa stea nemancat decat sa mai consume cv de care era satul si "n-avea nici un gust".

Editat de mami_stefi, 18 decembrie 2014 - 04:32 .


#23
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 04:29

quote name="alyx" post="8167694" timestamp="1418819491"]Ce treaba are istoricul de diabet cu slalomul printre totrturi si bomboane?[/quote]

E mult mai serioasa treaba pentru ca obisnuinta de acum ii va da stilul de viata de mai tarziu . Si stilul de viata este generator de frustrari mari in cazul unei eventuale declansari tarzii a bolii daca el a fost unul foarte lejer la dulciuri pana atunci. Istoricul coteaza aici foarte mult.
Dar repet, nu e cu toti copiii la fel de greu . Cu unii nici nu trebuie sa explici nimic am vazut, nu le place ciocolata si gata.

Editat de mamica11, 18 decembrie 2014 - 04:32 .


#24
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 10:17

Sincer nici eu nu mai stiu cand i-am dat ciocolata prima data. Oricum destul de tarziu... FAza e ca ii place foarte mult i o cauta si o vaneaza acum.

Dar altora nu le place chiar deloc deloc.

 

Mie mi se pare ca tu esti destul de hotarata.... de ce nu te impui directoarei?

Mai amana momentul... de ce nu?

 

Eu ii dau ciocolata cu portia.. mereu i-am dat cu portia... Dar stiu si copii care au la discretie si pur si simplu nu mananca. Chiar ma intrebam ca poate exagerarea mea a dus la o reactie a lui.

Bineinteles ca-i plac cartofii prajiti si puiul de ma mac :(... nu-i vede prea des, stie ca sunt NESANATOASE dar ii plac.


Editat de paulinio, 18 decembrie 2014 - 10:24 .


#25
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 10:44

Eu cand nu vroiam sa manance ceva copila , anuntam ca e alergica. Punct. Fara alte explicatii, fara sa vad ochi dati peste cap. La fel spun oricand e nevoie si lumea insista sa mananc/beau ceva. Functioneaza.

 

Noi mancam ciocolata si ne place. O ciocolata buna si de calitate prefer in fata oricaror chipsuri, bomboane, prajiturele & co.

Nu sunt extremista, nu mi place extremismul de niciun fel.

Mergem si la Mc cateodata, asa, sa mancam tampenii. Mancam si cate o ciocolata cu nesat sau cate o prajitura din cofetarie, asa, de pofta.

Insa zilnic mancam fructe, legume, etc.

 

 Nu mai stiu cine a scris despre marfa de pe raft :-) Produsele au termen de valabilitate, toate produsele. Le citim. Atat la ciocolata cat si la lactate, etc.


Editat de szivarvany, 18 decembrie 2014 - 10:47 .


#26
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 11:02

Ei, eu sunt dependenta de dulciuri si daca ar fi fost dupa mine, ar fi mancat copiii ciocolata f tarziu spre niciodata :))))

 

Din pacate, ambele bone le-au dat cioco in jur de 2 ani (sau chiar mai putin)...si faptul a fost consumat.

 

Acum , fi-mea la 10 ani ar manca tone, daca as lasa-o, fi-miu la 3 ani nu cere exagerat...daca nu vede cioco/dulciuri o saptamana, nu cere.



#27
irinapos

irinapos

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 12:31

Eu cand nu vroiam sa manance ceva copila , anuntam ca e alergica. Punct. Fara alte explicatii, fara sa vad ochi dati peste cap. La fel spun oricand e nevoie si lumea insista sa mananc/beau ceva. Functioneaza.

 

Noi mancam ciocolata si ne place. O ciocolata buna si de calitate prefer in fata oricaror chipsuri, bomboane, prajiturele & co.

Nu sunt extremista, nu mi place extremismul de niciun fel.

Mergem si la Mc cateodata, asa, sa mancam tampenii. Mancam si cate o ciocolata cu nesat sau cate o prajitura din cofetarie, asa, de pofta.

Insa zilnic mancam fructe, legume, etc.

 

 Nu mai stiu cine a scris despre marfa de pe raft :-) Produsele au termen de valabilitate, toate produsele. Le citim. Atat la ciocolata cat si la lactate, etc.

Eu am scris despre "produsele de pe raft ". Ma refer la conservanti, aditivi si alte chimicale din ele . Nici o napolitana, ciocolata , bomboana, suc etc preparate fara chimicale nu rezista la temperatura ambientala luni de zile fara sa se altereze . Nu mai vorbesc de coloranti .


Editat de irinapos, 18 decembrie 2014 - 12:31 .


#28
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 14:08

Nici o napolitana, ciocolata , bomboana, suc etc preparate fara chimicale nu rezista la temperatura ambientala luni de zile fara sa se altereze . Nu mai vorbesc de coloranti .
 


Rezista si fara "chimicale". Ciocolata buna nu are nici conservanti si nici coloranti [:)]



#29
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 14:27

A mers si copilul meu la Mc. A luat un cartof l-a scuipat. A luat o gura de inghetata mi-a dat -o inapoi spunand ca are gust de "chimic". ( Cuvantul "chimic" l-a invatat cand treceam pe langa cineva care vopsea o  banca si m-a intrebat a ce miroase si de ce miroase)

 
Mie imi e greu sa cred ca baiatul tau nu te-a auzit folosind termenul in raport cu mancarea. Inghetata de la MC miroase foarte accentuat a lapte si a vanilie, chiar deloc a vopsea [:)] Mi se pare un pic ciudat ca un baietel sa considere inghetata ca are gust chimic si de fapt sa nu repete ceea ce a auzit de nenumarate ori de la cei apropiati.

 

Mi se intampla sa nu mananc nimic dulce cu lunile si da, daca ma infing deodata intr-o inghetata, sa mi se para exagerat de dulce.. insa chimica? [:)]

 

Asta imi aduce aminte de experimentul ala recent in care unii au dus MCNuggets la o expo bio, aia de acolo gustau puiul si exclamau ca nu au mai mancat asa ceva, dar ce aroma, dar ce finete, dar ce puritate. Cand le spuneau ca de fapt carnea e de la MC erau toti [fal]

In fine, desi in pricipiu sunt de acord cu tine (porcariile sa fie doar exceptii de la dieta si nu o constanta) singurul motiv pentru care am scris e sa spun ca statisticile arata ca daca sunt pusi la diverse diete in copilarie, copiii ajunsi la maturitate au risc crescut de obezitate / anorexie.



#30
irinapos

irinapos

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 19 decembrie 2014 - 09:42

 
Mie imi e greu sa cred ca baiatul tau nu te-a auzit folosind termenul in raport cu mancarea. Inghetata de la MC miroase foarte accentuat a lapte si a vanilie, chiar deloc a vopsea [:)] Mi se pare un pic ciudat ca un baietel sa considere inghetata ca are gust chimic si de fapt sa nu repete ceea ce a auzit de nenumarate ori de la cei apropiati.

 

Mi se intampla sa nu mananc nimic dulce cu lunile si da, daca ma infing deodata intr-o inghetata, sa mi se para exagerat de dulce.. insa chimica? [:)]

 

Asta imi aduce aminte de experimentul ala recent in care unii au dus MCNuggets la o expo bio, aia de acolo gustau puiul si exclamau ca nu au mai mancat asa ceva, dar ce aroma, dar ce finete, dar ce puritate. Cand le spuneau ca de fapt carnea e de la MC erau toti [fal]

In fine, desi in pricipiu sunt de acord cu tine (porcariile sa fie doar exceptii de la dieta si nu o constanta) singurul motiv pentru care am scris e sa spun ca statisticile arata ca daca sunt pusi la diverse diete in copilarie, copiii ajunsi la maturitate au risc crescut de obezitate / anorexie.

De unde si pana unde "dieta"? McNuggets Aroma?Finete?Puritate ? Cred ca glumesti ...E carne tocata invelita in pesmet congelata si prajita in ulei .Mirosul de mancare dintr-un Mc e oribil . Gustul e fals .Iar daca faci ciocolata in casa si o tii la temperatura camerei ma indoiesc ca rezista zile-n sir . Si ma indoiesc ca inghetata e facuta din altceva decat din praful acela plin de chimicale .





Etichetat si cu ciocolata, copii, gradinita, particulara

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -