Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

De la ce varsta dati ciocolata copilului si de care?

ciocolata copii gradinita particulara

60 raspunsuri la acest subiect

#11
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 17 decembrie 2014 - 09:36

Atunci de ce ti pasa ce fac ceilalti ?!

Nu i da si gata, care i problema ?!



#12
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 decembrie 2014 - 09:54

Eu cred ca exagerezi cu dependenta de la prima bucatica.

 

Si exagerezi asa in general.dar e problema ta ,e viata ta e copilul tau inca ai puterea sa hotarasti asupra lui.Mai tirziu ai s avezi unde duc extremele.

 

Lui fii mio nu i-a placut si nu.i place ciocolata(nici eu nu ma omor dupa ea,rar cind maninc),asa ca stric la ce virsta a mincat...nu pot spune,


Editat de andacos, 17 decembrie 2014 - 10:14 .


#13
irinapos

irinapos

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 17 decembrie 2014 - 09:57

Sa nu-I dai mancare care zace pe rafturi de nu stiu cat timp si mai are si gust"bun" nu cred ca e o extrema . Mi se pare ca e vorba de grija , de atentie , de formare de deprinderi sanatoase .


Editat de irinapos, 17 decembrie 2014 - 09:59 .


#14
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 17 decembrie 2014 - 11:11

Savy, la tine dependenta s-a instalat in timp (nu de la prima bucatica de ciocolata), pentru ca asa cum spui chiar tu, bunicii tai te rasplateau in fiecare zi cu ceva dulce de la cofetarie.

 

Extremele nu sunt bune niciodata. Nu spune nimeni sa-I dai bomboane sau ciocolata in fiecare zi, dar nici sa nu-I dai deloc nu cred ca e o idee genial.

 

Referitor la cadourile de la gradinita, incearca sa privesti problema si sub un alt aspect. Copii, in general, deschid cadourile atunci cand le primesc. daca toti copii primesc in punguta de la Mos Nicolae o bomboana si numai copilul tau nu primeste, cum crezi ca se va simti el? Cum va interpreta chestia asta? Oare nu se va intreba el de ce nu a primit bomboana?

 

Pe de alta parte, dandu-I tu dulciuri, ai posibilitatea sa controlezi toata chestia, il poti invata tu ca dulciurile nu trebuie mancare oricand si in orice cantitate (de exemplu, numai la desert), ca unele sunt complet nesanatoase si tot asa. Interzicandu-I complet accesul la duclciuri, risti sa si le doreasca si mai mult si sa acumuleze, in timp diferite frustrari. Am auzit destule cazuri de copii care mancau pe ascuns dulciuri tocmai pentru ca acasa nu li se permitea deloc.

 

Copilul va creste, tu nu vei putea fi langa el in permanenta sa vezi ce manaca si ce nu. Cred ca cel mai bine este sa il inveti tu de mic ca excesele nu sunt bune, ca orice trebuie consumat rational, in anumite cantitati si in anumite ocazii.

 

Sincer, nu cred ca o bucatica de ciocolata mancata la Craciun sau la Pasti il poate face dependent sau il poate imbolnavi, insa frustrarile cauzate de interzicerea totala a acestora il pot afecta in timp mult mai mult.



#15
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 17 decembrie 2014 - 12:44

    Initial am gantit ca tine. Primul copil, mare (a iesit din grafice intotdeauna atat in inaltime cat si i greutate) si eu cu toata teoria despre cresterea copilului in cap. Pe la un an jumate ma certa pediatra ca nu dau copilului putina ciocolata, ca dupa 12 luni e chiar indicata cacaua ca aport de magneziu. M-am sucit si razgandit... abia spre doi ani i-am dat. Mc? Doamne-fereste! Si a intrat la gradinita si cam de pe la 4 ani au inceput petrecerile de zi de nastere...unde? La Mc. Si daca nu acolo, la orice loc de joaca primeau sanatoase snitele cu cartofi prajiti. Si tort. Oare e mai sanatos de ciocolata sau cu frisca vegetala. Sau poate acoperit cu martipanul ala lipicios si dulce?

   A aparut al doilea copil si cu timpul am inceput sa gandesc echilibrat (zic eu). Din cand in cand o petrecere, la un Mos o ciocolata. pe plaja la mare un suc la sticla...nu e capat de tara. Si am inclinat balanta in favoarea sportului. Amandoi baietii mei fac sport de performanta, cu cantonamente si particitari la Campionate Nationale.

  Pe masura ce cresc nu mai poti controla ce mananca, ce isi cumpara si de unde. Important e sa stie ei ca de pofta pot lua o patratica -doua de ciocolata dar sa nu manane toata tabla, ca e bine sa verifice termenul de garantie... In scoli exista chioscuri. Copiii incep sa aiba banutii lor; intai in pusculita de la bunici, apoi castigati prin munca (bursa, premii la competitii) si pierzi controlul daca te bazezi doar pe interdictie.



#16
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 17 decembrie 2014 - 13:20

Mai intai un raspuns la subiect: eu pe la 4 ani, frustrat ca nu dorea sub nici o forma sa incerce  ciocolata (eu, tatal, fiind un mare consumator) i-am dat cu ea pe buze. Apoi a inceput sa-i placa. De atunci trebuie sa fim atenti cata ciocolata mananca. Concluzia: am facut o porstie! Citeste mai departe.

 

Acum intrebarea generala: de ce este musai sa bagam dulciuri in copil? Dupa teoriile moderne zaharul = otrava! S-a scris mult pe forum pe aceasta tema! Din aceasta cauza as spune: cu cat poti sa amani mai mult cu atat mai bine. Deci NU II DA!

 

Baiatul nostru are 14 ani si nu bea Coca Cola! De ce? Pentru ca nu i-am dat niciodata, nu am cumparat in casa si la o petrecere la care a fost a luat o gura de cola si a scuipat-o! A spus ca este mult prea dulce. Noi cand am auzit povestea ne-am bucurat.....



#17
irinapos

irinapos

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 17 decembrie 2014 - 13:34

De ce se tot spune de interdictie? Eu am exemplul unei cunostinte apropiate care nu a cumparat, nu a consumat in casa alimente ce contin zahar ,copilul are 16 ani si nu-I pasa ce spun ceilalti . Daca merge cu colegii la cofetarie ia o salata de fructe , daca merge cu colegii la Mc ia o salata (fara cartofi prajiti ) sau o apa plata sau minerala. A mers si copilul meu la Mc. A luat un cartof l-a scuipat. A luat o gura de inghetata mi-a dat -o inapoi spunand ca are gust de "chimic". ( Cuvantul "chimic" l-a invatat cand treceam pe langa cineva care vopsea o  banca si m-a intrebat a ce miroase si de ce miroase) . Daca nu alteram gusturile copiilor cu alimente super aditivate si ultra conservate , lui pur si simplu nu-i vor placea .Daca cineva ii da o ciocolata nu-i interzic sa manance . Dar pentru ca nu e obisnuit, nu-i place . Eu nu vreau sa risc sanatatea lui (care e cea mai importanta). Si nu vreau sa aiba probleme de greutate mai tarziu , complexe etc doar pentru ca e la moda sa bagi in tine toate prostiile la care se face reclama .



#18
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 17 decembrie 2014 - 13:51

Cu placerea pentru alimentele dulci nu e la toti copiii la fel.

Sunt copii carora nu le place dulcele mai mult decat un alt gust dar sunt si altii ce il iubesc efectiv de la prima imbucatura.

Pentru parinti munca este mult mai grea la a doua categorie. Si daca exista si istoric de diabet de exemplu in familie trebuie o intreaga strategie pentru a face slalom intre torturi la petreceri si bomboane de la bunici.



#19
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 decembrie 2014 - 14:05

Daca cineva ii da o ciocolata nu-i interzic sa manance . Dar pentru ca nu e obisnuit, nu-i place .

 

 eu nu as baga mana in foc pentru aceasta afirmatie.... [:)]

 

moderatia e cheia, in toate. nu e sanatatea in pericol pentru o bucatica de ciocolata, la fel cum nu e pusa in pericol nici daca mananca odata la 3 ani nu stiu ce aliment ambalat.



#20
irinapos

irinapos

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 17 decembrie 2014 - 14:11



 eu nu as baga mana in foc pentru aceasta afirmatie.... [:)]

 

moderatia e cheia, in toate. nu e sanatatea in pericol pentru o bucatica de ciocolata, la fel cum nu e pusa in pericol nici daca mananca odata la 3 ani nu stiu ce aliment ambalat.

Chiar nu-i place. Dar nici noua parintilor nu ne place , nu mancam , nu cumparam.

Si nu-I vorba doar de dulciuri . Vad parinti care cumpara crenvursti, hamburgheri si alte tocaturi la copii . Vad copii la gradinita care sub nici o forma nu mananca salatele , fructele etc. Am vazut copii care manaca margarina , salamuri etc. Continui sa cred ca nu sunt informati parintii .Sau nu-si asculta instinctul .Sau le e mai comod asa .


Editat de irinapos, 17 decembrie 2014 - 14:24 .




Etichetat si cu ciocolata, copii, gradinita, particulara

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -