Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

De la ce varsta dati ciocolata copilului si de care?

ciocolata copii gradinita particulara

60 raspunsuri la acest subiect

#1
Savvy

Savvy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 351 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 00:57

Buna seara! Vreau sa va intreb de la ce varsta i-ati dat copilului ciocolata (cu inima impacata) si de ce fel?

Am un baietel de 3 ani si jumatate si pana acum am reusit sa evit gratios... subiectul, desi am primit ciocolata de la mai multe rude si cunostinte, plus intrebarea: "Cum? Nu i-ati dat pana acum? Nici macar alba/ cu lapte/ cu alune?" etc.

Pun intrebarea asta si pentru ca am avut o discutie cu directoarea gradinitei (particulare) la care merge baiatul meu, care, atunci cand am rugat-o sa nu-i puna copilului ciocolata in cadourile de la Mos Nicolae, Mos Craciun etc. mi-a zis ca ar trebui sa fac o exceptie, ca interdictiile totale nu sunt bune, daca nu-mi place cadoul sa-l dau mai departe (!), ca ei asa au stiut sa-l faca si altele de felul asta. Si ca pana la urma o sa incerce sa-i faca lui cadou individualizat.

Eu stiu ce inseamna dependenta de ciocolata (pe pielea mea!) si stiu ca, odata ce deschid drumul asta, nu ne mai putem intoarce, de aceea am incercat sa aman cat de mult momentul si am sperat ca la o gradinita particulara voi gasi intelegere pe subiect. La voi cum a fost?



#2
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 08:09

Cred ca si eu le-am dat fetelor in jurul varstei de 3 ani. Dar moderat, nicidecum "la liber" sa creeze dependenta in timp... Nici acum nu mananca exagerat - cate un ou kinder, 2-3 patratele dintr-o ciocolata etc. Si nu zilnic, de fapt nu stiu exact, ca nu am contorizat, dar sigur sunt zile in care nu mananca ciocolata, papa alte chestii drept desert. In plus de asta, ciocolata au mancat numai peste zi, am evitat sa le dau seara, in apropierea orei de culcare...

 

La gradi primeau si ele cadouri de la mos, si din partea gradinitei primeau dulciuri, plus de la prieteni, cunostinte... Dar nu-i nimic, le aduman pe toate si le mancau rand pe rand, de ne ajungeau 1 luna si ceva, pana lape la sfasit de ianuarie nu mai aveam griija cumpararii dulciurilor  [pk]



#3
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 13:55

Sunt de acord cu educatoarea, nici o interdictie nu duce la nimica bun, I-am dat ciocolata (are 3 ani), cu portia, nu vrea mai mult decat primeste, si pur si simplu nu fac mare caz din asta. Stii cum e, fructul oprit e cel mai dorit!



#4
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 14:36

De pe la 3 ani, Kinder.

 

Savvy, ce anume garanteaza dependenta? Sau... cata ciocolata trebuie sa mananci pe an ca sa fii considerat dependent?


Editat de Selene_Bunny, 16 decembrie 2014 - 14:38 .


#5
irinapos

irinapos

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 14:37

Pana la 3 ani si ceva nu i-am dat deloc . Gustul de dulce era satisfacut de banane , mere , pere , fructe de sezon .Ceaiul iI dau dintotdeauna fara zahar . Miere doar cand e racita . Cand a inceput  gradinita a inceput si sarabanda dulciurilor . Daca un biscuit simplu fara crema mananca sau un covrig , de prostii gen Kinder , napolitane nu se atinge . I-am explicat ca nimic ce sta pe raft atata timp nu are cum sa fie bun . I-am exemplificat cu o banana lasata o zi decojita . I-am aratat cum miroase si ce culoare capata . La gradinita nu mananca nici din tort si nici sucul adus la aniversari . Am fost asta vara la o terasa si toti copiii si-au luat porcarii gen Teddy .Ca sa nu faca nota discordanta i-am luat si noi . A luat o gura , l-a pus jos si a cerut apa . Eu cred ca daca ii explici si  tu ca parinte ii dai exemplu ( noi nu mancam si nu cumparam toxicitati ) se rezolva . Daca vrea ceva bun cere banane , mere , fructe in general , sucuri facute la storcator etc. La masa intotdeauna exista o farfurie cu multe legume crude taiate si servite natur . Rezultatul ? E singurul copil din grupa ( mijlocie ) care din ianuarie nu a mai racit deloc . 



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 14:44

probabil motivatia ta nu a fost suficient de importanta/decisiva in ochii directoarei.

altfel stateau lucrurile daca spuneai, de ex, ca baietelul tau este alergic la ciocolata.

intrarea in colectivitate presupune si astfel de episoade.

cu cat ii vei interzice mai mult copilului tau sa aiba acces la ciocolata, cu atat va deveni mai tentanta pentru el. e suficient sa prinda gustul si va cere singur.

moderatia, asta e cheia. ii poti da, dar cu portia.

incearca sa faci ciocolata de casa, e o idee mai sanatoasa decat cea din comert, in special pentru ca poti "controla" cantitatea de zahar din compozitie. sau ii poti da celui mic ciocolata neagra/bio.



#7
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 15:47

Corina, ciocolata neagra la 3 ani?

 

Savvy, extremismul nu e bun. O ciocolatica pe ici pe colo nu strica nimanui.

Fetita cea mare a gust prima data la 2 ani, de pasti. Eram in vizita, a prins un iepure de cioco si nu i-a mai at drumul. Apoi pauza pana dupa 3 ani. Acum la 6 ani e f cumpatata. Cand primeste manaca o bucatica si o ascunde de taica-su, care saracu, de cand a mancat o bucatica dintr-un mos a devenit omul negru. Si partea comica ca dupa ce le ascunde uita de ele.

Cea mica, 20 de luni, a gustat mai devreme, ca deh, e sora-sa ... Asta e :).



#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 15:55

Corina, ciocolata neagra la 3 ani?

 

Savvy, extremismul nu e bun. O ciocolatica pe ici pe colo nu strica nimanui.

Fetita cea mare a gust prima data la 2 ani, de pasti. Eram in vizita, a prins un iepure de cioco si nu i-a mai at drumul. Apoi pauza pana dupa 3 ani. Acum la 6 ani e f cumpatata. Cand primeste manaca o bucatica si o ascunde de taica-su, care saracu, de cand a mancat o bucatica dintr-un mos a devenit omul negru. Si partea comica ca dupa ce le ascunde uita de ele.

Cea mica, 20 de luni, a gustat mai devreme, ca deh, e sora-sa ... Asta e :).

 

asa am gasit in acest articol

http://www.paptot.ro...-de-daunatoare/

 

 

mie una nu-mi place deloc ciocolata neagra, nu-mi satisface pofta/placerea de dulce.



#9
Savvy

Savvy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 351 mesaje

Postat 17 decembrie 2014 - 01:28

Eu sunt mare consumatoare de ciocolata si stiu ca intr-adevar cea neagra e cea mai buna, de la 85% in sus, plina de fenoli, antioxidanti etc. Am citit recent cateva articole pe tema si am vazut ca medicii recomanda o patratica de ciocolata neagra in loc de o ciocolata cu lapte, a doua fiind doar o bomba calorica, fara beneficii.

 

De cand devii dependent de ciocolata? La mine s-a intamplat de la prima bucatica. Dependenta de zahar si de cacao, pe care n-am constientizat-o mult timp, s-a instalat rapid, eu fiind rasplatita de bunici cu "ceva bun, de la cofetarie", cand ma luau de la scoala, atunci cand aveam rezultate bune - adica aproape in fiecare zi. Mama era exasperata, dar nu se putea opune, pentru ca nu era prezenta, saraca, trebuia sa munceasca..

 

Nu inteleg de ce faptul ca nu-i dau ciocolata copilului e privit ca o interdictie exagerata. Nu-l privez de nimic, doar de cacao, potential alergena si care da o stare de agitatie, si de o tona de zahar - care evident nu e bun pentru sanatate. Nu e ca si cum nu i-as da legume, fructe, apa. 

 

La fel si cu bomboanele - apa cu zahar frumos ambalata,  de care ne ferim cat putem. 

 

Din pacate, nu merge inttotdeauna metoda cu "daca mananci multe fructe/legume, nu vrei Teddi sau ciocolata". Asa a functionat la noi pana i-am dat un Teddi, intr-o zi. Pe urma voia numai Teddi cand treceam pe langa magazinul ala. Deci n-a uitat gustul si ar mai vrea, chiar daca l-am hranit sanatos pana acum.

De-aia zic ca daca merg pe drumul asta, stiu ca n-am cum sa ma intorc. Odata ce ai mancat ciocolata, vei mai vrea, nu exista exceptii.

 

Pe mine ma enerveaza si ideea "Dati-i, ca oricum va manca la un moment dat", formulata la o gradi particulara, pe banii mei. Macar acolo ar trebui sa mi se accepte alegerea, zic eu, indiferent ce crede d-na directoare despre cioco in general.



#10
irinapos

irinapos

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 17 decembrie 2014 - 09:16

Savvy , persevereaza si spre cinci ani functioneaza . Acum la trei ani e inca mic si poate fi distras usor . Si sa stii ca uita de asazisul gust bun.


Editat de irinapos, 17 decembrie 2014 - 09:23 .




Etichetat si cu ciocolata, copii, gradinita, particulara

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -