Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV cu dr. Dragos Albu 115

fiv medlife albu

206 raspunsuri la acest subiect

#161
vloredana

vloredana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 11 ianuarie 2015 - 21:04

Pt o cinsultatie poti merge de acum fara sa amanj, mai ales daca exista probleme. Iar in privinta IAD sau BIP noi aici nu am folosit aceste short-uru, de aia si aceasta nestiinta cam ce ar insemna, nu ca nu am fi auzit de ele si n-am sti ce sunt.

In ceea ce privesre endometroza, poate ma insel, dar cred ca cel mai bine se vede laparoscopic. Poate daca descopera ceva si tratezi, nici nu o sa mai fie nevoie de fiv.
Referitor la profilul de trombofilie, mie dr ce m-a urmarit mi-a spis asa: luate cate una, ca este heyero sau homozigota, nu implica asa mari pronleme cat combinatiile dintre ele. Eu am 2 de-un fel si una altfel, dar la mine indicau faptul ca nunasimilez cum ar trebui vit din gama B , includiv acidul folic, ele fiinf f importante intr-o sarcina. Daca nu ai fost la un hematolog, ar trebui sa o faci, macar sa iti explicd una alta. Eu una am fost la Dr Simona Avram de la Regina Maria, alte fete la dr Uscatescu la Fundeni. Mai sunt si altii la care poti merge.
Si ai mai multa incredere. Fii mai optimista si mai increzatoare. Ai avut o experienta neplacuta, insa se poate intampla orice. Si nimeni nu iti poate spune de ce s-a intamplat, de ce nu s-a prins etc.
si era sa uit. Referitor la sperma donata, noi , daca nu ramaneam, mai aveam indicat doar un FIV si pt a ne spori sansele doream sa facem cu jumatate sperma donata. Deci se face. Nu stiu daca si inseminarile, dar fiv da.
Asa ca mergi linistita la dansul, si daca ai o consultatie nu inseamna ca te si pune sa faci laparo imediat sau fiv. Nu, ti esti cea care vei hotara. Important e sa iti rezolvi problema de sanatate intai.

Sanatate multa si Doamne ajuta ! Si fii mai optimista :)

Medicul la care mergeam utiliza aceste prescurtari de aceea mi-au ramas intiparile in minte si am crezut ca sunt utilizate in general.

La dna Uscatescu am fost si eu si da asta mi-a zis si mie ca nu asimilez B-uri si acid folic am ambele MTHFR si factor XIII. Nu hotarasc eu? interesant ... la Giulesti ca aici am facut primul FIV erai intrebata vrei HSG si histero? daca vrei si laparo ok facem... deci ma gandeam ca asa va fi si aici! Inseamna ca la dr A. voi face doar ce trebuie si nu trebuie sa ma mai stresez eu cu scheme de tratament si calcule. Multumesc mult pentru lamuriri!



#162
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 12 ianuarie 2015 - 01:09

Pt B-iti e un complex de B uri si acid folic de la Dopler hertz - nu stiu sigur daca asa sr scrie, eu l/am luat pana am ramas insarcinata si a fost f bun. Si e indicat sa faci aceasta cura de B-uri pt ca iti cresc sansele de a obtine o sarcina sanatoasa si la termen.

Si da, ti hotarasti perioada in care ai vrea sa faci Fiv-ul si orice alta interventie. Dr iti spune doar cam ce ar trebui sa faci si care sunt pasii. Nu decode el pe banii tai, asta e clar.

Daca tu vrei sa faci de ex fiv-ul in iulie- asica embriotransferul in iulie- tu ii anunti - pe asistenta lui - si vei primi prin mail sxhema de tratament : cand sa incepi anticonceptionalele, datele injectiilor si intervalul orar in care se fac, ti se dau datele si orele la care trebuie sa te prezinti pt monitorizari, si daca tin bine minte ti se dai si ceva preturi aproximative pt medicamente. Oricum, legat de preturi poti intreba ukterior si pe asistenta dansului cu care vei pastra legatura pe perioada tratamentului deoarece, in principiu, ea e cea care te va anunta daca se modifica ceva in schema sau nu.

Ia vitaminele, da-i si sotului niste seleniu si fii increzatoare.
Cat despre sot, si al meu avea nu stiu ce oligo astenispermie cripto bla bla si pana la urma ne-a iesit :)

Doamne ajuta si sa iasa cum vreti voi !

#163
vloredana

vloredana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 12 ianuarie 2015 - 17:01

Doamne ajuta si sa iasa cum vreti voi !

Multumim din suflet!



#164
carla1982

carla1982

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 12 ianuarie 2015 - 17:03

Vloredana ti-am lasat un mesaj pe privat

#165
carla1982

carla1982

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 13 ianuarie 2015 - 13:29

Hey fetele cam putina activitate pe aici...annutza pe cand prima eco? Cum te simti? Ssofia ce faci?

#166
annutza0

annutza0

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 13 ianuarie 2015 - 14:09

Carla sunt bine, nu am nici un simptom accentuat. O usoara greata uneori, dar trece repede, in rest nimic. Echo pe 21 ianuarie.



#167
carla1982

carla1982

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 13 ianuarie 2015 - 14:50

Super ! Pe 15 ma duc la dr.A sa imi dea schema !!! Mai e putin si incep emotiile !!!!

#168
annutza0

annutza0

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 13 ianuarie 2015 - 15:46

Bafta multa! Sa fie cu ochisori!



#169
doi2nita

doi2nita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 17:34

Buna. Va urmaresc de cateva zile de când am descoperit forumul. Ma bucur sa aud cazuri de reusite proaspete si felicitari celor ce au reusit! Eu am un fiv nereusit la dr A si tocmai ce il începusem pe al doilea când am aflat azi de o infectie si astfel am amanat si histeroscopia pe care o aveam vineri si schema de fiv. A mai făcut cineva histeroscopie cu dr Albu?

#170
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 17:54

Buna fetelor, am luat si eu astazi acasa 2 bebeloi frumosi, ( blastocisti ) 

grad 4aa . Totul a decurs foarte bine, dr Albu ma intreba din 5 in 5 min daca sunt bine :), iar embriologul Terry e un dragut. Acum ma pun closca si peste doua saptamani sper sa am o bucurie. :)


Editat de Lavinia1982, 14 ianuarie 2015 - 17:56 .




Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -