Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Aprilie 2015(Buburuze de Aprilie 2015) Capitolul 3 Craciunul

aprilie gravida sarcina 2015

867 raspunsuri la acest subiect

#851
deea1

deea1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 02 ianuarie 2015 - 14:16

As vrea sa stiu daca stie cineva cum sunt cadrele medicale de acolo si mai ales ce scoruri se practica la nastere :D



#852
sunshine2009

sunshine2009

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.716 mesaje

Postat 02 ianuarie 2015 - 14:31

Cristina_nic, Georgya a adus subiectul cu baia fierbinte, ca ne spusese ce patise im seara de revel cu durerile.
In principiu desi am sarcina de risc am voie sa fac aprox cam orice. Cu ridicatul clar interdictie. Orizontala nu e obligatorie, dar imi este f indicata, sa ma elibereze apasarea pe bazin si col din cauza greutatii mari. Si sa vreau nu pot sa stau mult in picioare, pe cat am fost de sanatoasa si sportiva inainte de sarcina asta, pe atat m-a terminat statul in spital si la pat din primele 4 luni.
Mimi, asa e, controalele de inceput pana la stabilizare si morfo 2 le-am luat si eu f strict, mai des decat as fi vrut. Am fost nevoita de sarcina gemelara, pe care o privesc ca o prima experienta pt ca nu am mai trecut prin asa ceva. Intr-adevar dupa aceea, m-am mai relaxat, privesc mai usor desi nicidecum nu ignor. Este ceea ce fetele spun de fapt si ele la a doua experienta. Inca merg cu liste imense de intrebari la dr, dar discutiile sunt un pic "de la egsl la egal" in sensul ca eu ii insir simptoma si spun ce iau naturist si dr mai adauga ceva. I-am spus ca i le insir pe toate ca poate impreuna inseamna te miri ce boala, desi nu cred, dar na, sa fim amandoua asigurate ca nu am trecut cu privirea peste ceva. La prima sarcina eram mai fricoasa, ce spunea era litera de lege, acuma ii pun mult mai multe intrebari si caut alternative.

#853
Laura_ioana

Laura_ioana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 02 ianuarie 2015 - 14:42

http://unica.md/calc...ate-in-sarcina/

Am furat calculatorul de la mamici de martie ;)

Eu am peste cu un kg (la greutate normala), voi?

#854
sunshine2009

sunshine2009

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.716 mesaje

Postat 02 ianuarie 2015 - 14:56

Laura, eu sunt peste cu un kg la "supraponderal"... :-\

#855
Mimi25

Mimi25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 742 mesaje

Postat 02 ianuarie 2015 - 15:59

Eu sunt la "normal" , si doctora azi la spital sa mirat mia spus da tu nu te-ai îngrășat deloc !!!? Ei nu m-am îngrășat m-am
Îngrășat dat nici prea mult sincer am vazut si eu niște fete aici gravide da erau umflata la fata si sau facut dublu ca înainte ,eu inca încap in colanți dinainte de sarcina . Eu azi am fost la spital din cauza rinichilor am o infecție luni facem o analiza la urina vestea buna e ca pietrele am inceput sa le elimin si e mai mult nisip .... Da durerile inca le am nu le mai suport dar asta e .... Fetita mea nea tratat cu curu azi nu a vrut sa se întoarcă deloc si doctora de la urgentă era curioasa sa vada ce se ascunde acolo ...

#856
georgya81

georgya81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 02 ianuarie 2015 - 16:50

Aoleu, nu avem voie somon fumee??? Pai eu la 2 zile pap la micul dejun pe painica prajita cu branzica .

CRISTINA , pai eu luam pana sa raman Dostinex 2 pastile pe sapt.Cum am ramas am sunat endocrinologul si m-a felicitat, mi-a zis sa stopez medicatia, am luat doar Duphaston pana la 14 saptam.Acum a ramas sa merg la endocrino dupa ce termin cu alaptatul.Capul nu ma mai doare, m-a durut prima data acum vreo 5 zile.Eu am trait 5 ani cu migrene zilnice cu intregul lor tablou clinic dureri de cap, ameteli, senzatie de voma.Au fost ani grei, dar ma obisnuisem cu ele, faceau parte din viata mea.Renuntasem la condus masina.Sarcina aceasta m-a revigorat.De fapt, chiar endocrinologul m-a incurajat in februarie dupa ce mi-am depistat prolactinomul sa fac bebe.Va dati seama ca m-am cautat 5 ani si nu depistam ce am??? La tomografie nu imi iesise nimic.Cand ciclul a devenit neregulat , gineco m-a trimis la endocrino zicand ca am prolactinom si ceva dereglari de progesteron.Multumesc Domnului ca dimensiunea adenomului era la Rmn de 0, 5 cm, deci destul de mic tinand cont ca nu m-am tratat cu nimic 5 ani.
Prolactina mea acum sigur e maaaaare ca ea oricum creste mult la gravide.

#857
georgya81

georgya81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 02 ianuarie 2015 - 16:52

Gineco si endocrino mi-au zis ca pot naste natural, acu la prietena ta, poate e mai maricel, cine stie?

#858
georgya81

georgya81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 02 ianuarie 2015 - 16:57

Hi hi, eu cred ca intru la categoria subnutrite.

#859
cristina_nic

cristina_nic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 362 mesaje

Postat 02 ianuarie 2015 - 17:11

Da Georgy habar nu am ce marime are a prietenei mele dar ea mai are si alte problwem de sanatate care cumulate nu au dus la natural. Clar.
Asa sinea. S a cautat ani fe zile si nu stia cauza durerilor si mai ales cauA: de ce nu poate face copii: era simplu: prolactina marita mult inhiba ovulatia( de asta unele femei care alapteaza nu ramas gravide pt ca au hormonul prolactina imens). Cum a facut tratament la cateva luni a ramas gravida!:))

#860
cristina_nic

cristina_nic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 362 mesaje

Postat 02 ianuarie 2015 - 17:12

Scriu cu picioarele dar intelegeti voi. Sunt pe tel si optiubea editati nu o gasesc niciodata:))))



Etichetat si cu aprilie, gravida, sarcina, 2015

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -