Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bulgarasi de Februarie 2015 (8)


225 raspunsuri la acest subiect

#21
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 09 decembrie 2014 - 15:21

Buna tuturor,

Off....s-a deschis putin cutia Pandorei si ptr mine...citind prin ceea ce trece Kytana.
Pot zice ca o inteleg...numai ca la mine nu este apasarea unei tari straine, a mamei "dificile" si astept primul bebe dp mult prea mult timp si suferina si lupta.
Cred ca apropierea termenului a fricii si temerii ca nu am sa ma descurc ca si mama ma face si pe mine sa fiu undeva pe marginea butoiului....vremea si sotul in ultima vreme nu ma ajuta deloc sa trec peste. Singurul lucru care ma face sa iau fiecare zi este minunea care se misca in burtica si imi zic k am sa reusesc.

Soparlica.....sora mea a avut ureaplasma in sarcina,depistata in primul trimestru....si da ai dreptate insa antibioticul recomandat nu se mai aduce in tara, desi in tari k italia sau spania( poate si altele) se comercializeaza. Noi atunci in disperare am apelat la internet si am gasit un anunt. Si noi am avut teama de ce anume ar putea inghitii....insa era o mama care adusese din spania ptr fiica ei insarcinata tot cu ureaplasma si asa am mers pe incredere si nu am gresit...sora mea a scapat de ureaplasma.
Scriu ca o incurajare ca se poate...dk decizi sa urmezi tratamentul. Fetele din strainatate iti pot da o mana de ajutor...poate sa gaseste si le iei la sigur.

Va imbratisez pe toate.
Bafta la rmn Gaby si Miha....sa auzim numai vesti bune.

#22
AlinaEA

AlinaEA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 09 decembrie 2014 - 15:22

Dragelor, eu zic sa nu le mai bagati in seama pe mamele astea. oricum ar fi, ele oricum stiu cel mai bine, ca doar "au crescut" copii. In orice caz, faceti cum credeti voi mai bine, ignorati acolo unde se poate aceste mirifce sfaturi. Si daca ele spun ca voi cheltuiti, mancati mult, orice altceva, lasati-le sa vorbeasca. Voi faceti cum stiti!

A mea e cicalitoare, recunosc, uneori imi doresc sa o am langa mine, dar apoi imi revin repede si ma bucura faptul ca e asa departe. E tare placut momentul cand vine in vizita pentru o zi la mine, de Paste sau Craciun. E cel mai frumos! Si apoi fiecare la casa lui.

Soacra-mea, pe de alta parte, e o femeie extraordinara, insa foarte mamoasa, asa de mamoasa ca in incercarea de a face ce iti doresti tu, le face tot cum vrea ea. Dar am invatat sa nu ma mai supar si sa ma descurc cum pot eu! In plus, asa e si armonie intre familii. Fiecare sa stea la casa lui, daca am nevoie cu adevarat atunci le chem pe amandoua. Sa vedeti ce frumos se inteleg ele! Fiecare nu stie cum sa imi intre in gratii ca sa fie pe placul meu, sa le mai chem si a doua oara. Credeti-ma, strategia merge de minune. Si nu sunt o persoana rea (recunosc, ca sunt a dracului!) ci imi doresc liniste in casa mea.

 

In alta ordine de idei, voi cand va faceti bagajul? Eu nu am pregatit nimic pentru mine. Nu mi-am luat nici camasi pentru spital, nici betadina, vata, fese, nimic! Acum ma gandesc daca nu ar trebui sa ma apuc de el!



#23
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 09 decembrie 2014 - 15:31

Alina, nici eu nu am cumparat pentru mine altceva decat tampoane pt san, asta pt ca erau in kitul de alaptare pe care l-am luat.

In rest, ma gandeam sa imi cumpar o camasa de alaptare (sa fie in casa), un sutien pentru alaptare sau o bustiera cu sustinere buna pentru perioada alaptarii (momentan nu folosesc nimic in afara de un maiou lycra), niste tampoane intime pentru revenirea acasa, o burtiera post-natala, niste creme pt san si cam atat. Nu stiu daca ar mai trebui si altceva.

Pentru spital n-am nevoie de nimic. Asigura ei tot. Macar atat.



#24
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 09 decembrie 2014 - 15:55

Buna fete vorbarete,

 

Iuli multumim pentru casuta noua! Sa dea Domnul s-o umplem numai cu vesti bune!!! [flo2]

Am citit ce ai scris si mi s-a strans sufletul...cred ca, in primul rand, pentru ca trebuie sa fie al naibii de greu sa traiesti zi de zi alaturi de mama ta, care a fost pentru atata vreme, agresorul tau. Esti un munte de putere si toleranta, fata draga! Offf, tie ti-e dor sa apartii unui loc, sa simti un "acasa" al tau! Ai grija de Luca, tot comportamentul mamei tale il afecteaza, toata tensiunea pe care o simte, toata neacceptarea asa cum e el il frustreaza (pentru ca e clar, pt mama ta, nici tu, nici cel mic nu sunteti luati ca atare, nu faceti indeajuns de bine si etc). Tu esti centrul universului lui, este si la varsta in care are diverse anxietati de separare, pe tatic il vede f putin, bunica nu-l intelege cum trebuie, asa ca de acolo toata avalansa de trairi ale lui! De acolo toate manifestarile, care sigur, pot sa ne displaca dar ele sunt doar felul lui de a refula. 

 

Ai rabdare cu el si fii acolo! Da, stiu ca ai obosit dar esti o mamica minunata si Luca are nevoie de tine intreaga! Se va desprinde el singur, atunci cand se va simti in stare sa faca asta! Pana atunci, fii universul lui! [il]

 

Cu domnul pinguin eu as spune ca trebuie sa ai o discutie...uite tot vin sarbatorile si va mai linistiti putin! Eu il inteleg ca munceste pentru voi si e de apreciat maxim tot efortul. Dar, pentru ca intotdeauna e un dar...o relatie e ca un copil! Relatia trebuie ingrijita, intr-o relatie se preiau cu randul greutatile, intr-o relatie iti incarci bateriile stand in bratele celuilalt, o relatie autentica are nevoie de daruire si nitel timp si disponibilitate si abandonare a sinelui, pt binele celuilalt uneori si tot asa! O relatie neingrijita acolo unde-si are seva, adica in suflete, se fisureaza, se aplatizeaza! Sunteti tineri, va iubiti, aveti un copil minunat si inca unul pe drum...sunteti bogati! Uneori turam asa de tare motoarele sa obtinem joburi mai bune, bani mai multi, o siguranta financiara, incat uitam sau neglijam ceea ce avem! Si...viata asta trece si banii aduc stabilitatea dar nu si implinirea si copiii cresc si ajungem sa ne intrebam cand si noi pe unde am fost si si si....Haideti, echilibrati-va balanta interioara a relatiei voastre, de familie pinguin, care are un singur partener pana la final! Si apoi si balantele personale va vor fi echilibrate, asa incat sa gasiti puterea de a merge inainte! [il]

 

Imi cer scuze daca am indraznit prea mult, mi-ati lasat impresia unor oameni care se iubesc frumos si mi s-a parut ca e pacat sa pierdeti "the sparkle"!

 

Suntem aici mereu, Iuli! Scrie-ne cate un rand, macar, daca asta iti mai ia putin din preaplinul sufletului! [pup]

 

Carmen ai spus in cuvinte putine asa de bine tot ce aveam si eu de spus! Tinem pumnii pe mai departe, sa nu mai ai program de soldat  [:D]  si sa treaca vremea, ca sa-ti poti tine minunea in brate! [pup]

 

Alina tu esti de neoprit! Esti o forta, sa te binecuvanteze Dumnezeu! Ai dreptate, sigur, trebuie sa mergem inainte si sa nu uitam nici o clipa cat de norocoase suntem! Iti tin pumnii cu afacerea, cu casuta si cu tot ce ti-ai/v-ati propus! Hehe, eu zic sa faceti o sesiune de dans romantic la 12 noaptea, pe parchetul vostru ultra lucios! Face bine la suflet, la fizic si mentine parchetul in good shape! [:D]  [pup]

 

Miha of si iara of! Am mai zis eu de cadrele medicale, se pare ca multe au o lume a lor si li se pare foarte normal sa uite nu doar juramantul pe care l-au facut dar si umanitatea! Mnoh, as gandi fix ca tine, ca poate asa e sa fie! Poate ca nu o trebui sa ajungi sau...? Incurcate caile Domnului! Despre faptul ca pe cel mic il vor lua la un alt spital, nu-ti face atatea griji desi stiu ca e imposibil. Am trecut prin asta, ti se rupe inima fix in zeci de bucatele dar te motiveaza sa mergi foarte repede dupa el. Eu in 24 de ore am fost acolo, in noul spital unde era ea, icoana sufletului meu! O sa vezi...daca asa se va intampla, ca vei prinde aripi si cezariana va fi ceva ce nu vei realiza ca ti s-a intamplat! 

Dar eu zic sa ne rugam sa nu fie nevoie de asa ceva si sa puteti sta impreuna din prima clipa! [pup]

 

Gabitule, un alt munte de putere si tu! Oh, tu esti singura la parinti? Asa inteleg. E pacat, mare pacat ca mama ta se comporta asa. Va intelege candva dar va fi asa de tarziu si va fi pierdut atat de multe momente pretioase...Sotul tau are o atitudine absolut sanatoasa, bravo lui! [pup]

 

Soparlica ai dreptate, te vei descurca foarte bine, o sa vezi! Suntem atatea care n-am avut/n-am vrut ajutor de la parinti si iaca-ta, copiii sunt mari, sanatosi, frumosi si luminosi! Cu antibioticul...nu stiu, spune-ne numele si poate cumva in Ro se mai gaseste pe undeva, ne intrebam cu totii cunoscutii. Aici nu am vreo sansa sa iau un antibiotic fara reteta, te-as fi ajutat asa cu mare drag. Cum iti mai e racitul sot? [pup]

 

Ah apropos de raceala, Miha, incearca sa tai o ceapa in 4 sau 6 si in fiecare seara, pentru o saptamana, s-o tii in camera unde dormi, cat mai aproape de capul tau! Da, stiu, miroase dar face minuni...insa trebuie cateva zile! Alte metode foarte bune sunt sa pui picaturi de ulei de eucalipt sau de menta intr-un castronel cu apa calduta, pe care-l pui pe calorifer/soba! La fel aceleasi picaturi, le poti pune pe un prosopel umed, pe care il tii foarte aproape de nasul tau (tablia patului, asa ceva). Apa de mare poti incerca sa iei din cea pt bebelusi, e f putin iritativa si face si ea minuni!

 

Andreuta ce chestie cu bunicul...ohhh, viata asta e mai complexa decat putem noi cuprinde cu mintea de muritori! Tu de ce ai ganduri, te putem ajuta cu ceva? [pup]

 

DeniL ce poveste ai si tu! sa-ti dea Dumnezeu sarcina fara probleme in continuare si, la final, un fratior minunat ca surioara lui! [flo2]  

 

Alinutza tu cum esti? Te-ai odihnit dupa tura de cumparaturi? Celine? [pup]

 

Ah, mie nu mi-e dor de Ro, poate si pentru ca am plecat cand eram inca un copil (am studiat in strainatate); apoi m-am intors in vacante; am inceput sa lucrez si si eu si sotul meu aveam si avem joburi care presupun foarte multe deplasari; am si locuit intre 6-12 luni prin diferite tari, impreuna, asa ca suntem cetateni universali! Pentru mine acasa inseamna acolo unde mi-e iubirea suprema: fetita mea si sotul meu! Acum acasa este aici, unde am intalnit oameni atat de frumosi, de plini de viata, de altruisti si de prietenosi, incat m-au cucerit! Mi-e dor de parinti, de nasi, de socri, prieteni; mi-e dor de copilarie; mi-e dor de satul bunicilor si de dragii si minunatii mei bunici, Dumnezeu sa-i odihneasca in pace! Dar sunt doruri pe care le "tratez" cu cate un mers in Ro si ajutandu-ma de tehnica. Viata mea, insa, este acolo unde mi-s sufletele astea senzationale! [pup]

 

Am uitat sa va spun - saptamana trecuta cand am fost la spital (stiti ca eu merg la fiecare 2 sapt) m-au apucat brusc asa niste mancarimi groaznice. Le-am zis si s-au crizat, ceea ce lor nu li se intampla. Mi-au luat sange imediat, ca sa excluda colestaza de sarcina. N-am! Cine stie ce-a fost...V-am spus asta, in caz ca va confruntati cu asa ceva, sa mergeti la medic pentru ca poate fi nasoala pt fat!

 

Uhhh, iar am scris romane! Nu stiu cum reusesc!

 

Aseara fetita mea vorbea cu matusa ei la telefon si i se spune: Tu esti o scumpa, micuto! Ea a retinut expresia in romana si dimineata, inainte de scoala, se alerga prin living cu pisica. Si cand a prins-o, a strans-o in brate cu drag si i-a declarat cu patos:

You are so expensive! [:-)))]  [il]  (deh, romana nu e limba ei principala, asa ca..)

 

Va pup pe toate! Mai vin eu! [pup]  (daca am greseli, scuzati, nu recitesc niciodata)



#25
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 09 decembrie 2014 - 16:14

Lory, draga mea, gandurile mele nu se compara cu trairile celorlalte burtici. La mine toate au o rezolvare, e doar o chestiune de timp. Stii cum e cu socoteala de acasa care nu se potriveste cu cea din targ? Eh, cam asa ceva. Dar sa fim sanatosi ca le-om duce pe toate. Pentru sanatate ma rog mereu, mai departe ne-om descurca noi, caci nu exista cale intoarsa, ci doar drum drept inainte :)

Pupici.



#26
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 09 decembrie 2014 - 16:52

Draga Lory, eu am cam rămas fără cuvinte citind poveștile de viață ale burticilor noastre dragi și mi se pare ca nu am ce sa adaug, ca viața mea e banala (intr-un mod frumos) fata de ce trăiesc unele fete!

Mi se pare ca ai scris exact ce trebuia pt fiecare din ele! (Ești cumva și psiho-terapeut?) :)
Tot timpul mă fascineaza ce scrii și parcă îmi citești gândurile...

Noi suntem bine,am fost la piață,spălam hăinuțe, uscam,călcăm, treburi din astea banale. Eu am toate hăinuțele pana la 3 ani primite de la o prietena și mă uimește câte a putut sa cumpere!!! Trebuie sa mai fac o selecție ca ea are băiețel dar în mare parte se potrivesc. Oricum e o binecuvântare ca nu mai dau banii decât pe ce îmi place foarte mult.
Și în plus,poate vine și frățiorul! :pe
Oricum ar fi și păcat sa nu le folosesc pt ca sunt de la cele mai scumpe firme(amândoi sunt avocati) și unele chiar noi.
Celine azi sta transversal și Cum e destul de mare o simt foarte intenssss.În rest e cumințica , mișcă tot timpul dar are grija sa nu-îi facă rău lu' mami ! :)

Pup toate burticile cu drag și Șopârlica, nu ezita sa-mi zici ce antibiotice Îți trebuie! Am o dr de familie foarte de treaba! :)

#27
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 09 decembrie 2014 - 19:00

Gabi - intr-un fel m-as bucura sa nu ma mai duc :)). Asa ca nu am de gand sa insist la ei..
 
Andreea - Doamne ajuta, ce poveste frumoasa! Cam asa sper si eu sa nu mai ajung la rmn si sa ma trezesc la eco ca nu ar mai fi nevoie! ;) Sper sa fie un semn. Intr-un fel m-am rugat sa fie asa. Sper sa persiste ideea :)).
 
Alynutza - eu daca mananc usturoi vomit continuu sau stau lesinata. Inainte de sarcina mancam pumni fara sa am nimic. Acum nu mai pot.
 
Alina - eu am cumparat deja tot. Trebuie doar sa le pun in bagaj si gata! 
 
Lory - Doamne ajuta! Asa ma gandesc ca va fi. Sunt convinsa ca imi va da Dumnezeu curaj si nici nu voi sti ce s-a intamplat!
Am incercat treaba cu ceapa si am si ras. Nu simteam NIMIC! Barbatu-miu in schimb nu a suportat-o si a dus-o.
Am facut spalaturi cu sare si inhalatii. Sunt mult mai bine :D.


#28
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 09 decembrie 2014 - 20:41

Buna seara burticute,

 

Iertati-ma ca v-am facut si pe voi sa va intristati! Stiti prea bine ca nu era intentia mea. Dar, macar ne-am spus fiecare oful si, cel putin eu, dupa aceea ne-am simtit putin mai bine. Sau, macar mai usurate.

 

Burticute eu tot simt ca nasc inainte, mai simtiti si voi asa? In fiecare zi mi-e frica sa nu nasc, macar pana la 36-37 sa duc sarcina. Martea viitoare am ultima echo pana in ianuarie cand e si dr in concediu. Doamne ajuta sa fi recuperat silfida mea [ruga]

 

Miha, Gabi, va tin pumnii, desi ma mir ca intampinati atatea probleme cu Sanador, va urez din tot sufletul sa veniti cu vesti excelente si sa fi meritat efortul!

 

DeniL, imi poti trimite te rog un mesaj privat cu datele pentru prima pagina?

 

Fug la germana ca am ramas in urma si mai am aprox o luna de cursuri (asta daca nu se naste pitica inainte) apoi cine stie cand mai apuc sa pun mana pe carte. 

 

O noapte linistita!



#29
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 09 decembrie 2014 - 20:41

Miha , dar e ce vor sa vada in urma rmn-ului ?

 

Lory , m-ai ghicit  [:-)))] Sunt singura la parinti . Ai mei aucinsiderat toata viata ca un copil este mai mult decat suficient . Iti imaginezi 3 ?! A zis ca nu stie daca o sa poata sa-si imparta dragoastea , ca nu stie cum  [alcool]

 

Soparlica , farmexpres aduce medicamente din afara . Intra pe site-ul lor si informeaza-te . Este pacat fereasca Dumnezeu sa ajungi sa nasti prematur .

 

[flo2]  [flo2]  [flo2]



#30
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 09 decembrie 2014 - 20:46

Si eu am sentimentul asta Iuli , ca nasc mai devreme . In cazul meu se datoreaza si faptului ca il ridic FOARTE mult pe Andrei. Acum ca il am bolnav , este numai la mine in brate + sarcina ca este gemelara si tot citesc ca rar se ajunge la termen . Cu Dumnezeu inainte  [:)]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Astăzi, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -