Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Bobocei de Octombrie 2014 - Capitolul 2

bebelus 365 zile bebe mama mamici

256 raspunsuri la acest subiect

#211
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 22 decembrie 2014 - 18:03

multumim de urari!!!! va pupam cu drag!

eu azi am incercat sa fac curatenie, am reusit sa fac bradul, am facut ceva dulce si indata (pe la miezu' noptii ) ma apuc sa fac ceva papica....



#212
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 22 decembrie 2014 - 18:36

imi pare rau, ca n-am reusit sa va citesc decat pe ici pe colo

caresse esti o draguta, iti gasesti timp si raspunzi la fiecare in parte! [flo2]

 

mytzy pe unde esti? totul e in regula?



#213
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 22 decembrie 2014 - 21:43

Buna seara, mamici si bebici.
Anda, la cat mai multe lunite fericite si linistite va dorim. 3 luni, wow, cum trece timpul!!! Mi se pare ca am clipit de 2,3 ori si ne-am trezit din martie in decembrie. Chiar daca nu scriu eu zilnic, mi-a prins bine sa va stiu aici, v-am citit mereu si m-am bucurat sa va aflu trairile, parerile si sfaturile celor care deja sunt la a doua minune din viata lor.
Noi suntem tare bine, sambata a venit sotul meu si dupa aproape 2 luni, intalnirea a fost tare emotionanta si placuta. Duminica si azi au fost zile pline, am fost plecati de acasa aproape toata ziua si puiul s-a comportant excelent, aparent doarme foarte bine in masina cand conduce tati :)
Si zilele urmatoare cred ca vor fi tot agitate, pentru ca sambata avem botezul si mai avem de facut unele cumparaturi. Desi facem ceva restrans, maxim 40 pers, tot este un pic de alergatura.
Dupa botez, luni ne luam zborul catre casuta noastra si tare nerabdatoare sunt sa ne traim povestea in 3.
Pentru ca luni avem zborul, azi am fost cu pustiul sa ii facem pasaportul si a fost tare haios pentru ca adormise si a trebuit sa il trezim si la a doua incercare i-a facut o fotografie, dar a iesit botos si cu o spranceana ridicata in semn de protest :)) Abia astept sa il ridicam maine.
Fetelor, daca cumva ma las prinsa in agitatia zilelor ce vor urma va doresc sarbatori fericite alaturi de cei dragi. Sa aveti zile linistite si pline de iubire. Si cel mai important, bebelusii sa aiba o perioada linistita si sa scape de colici!
O seara linistita

#214
anci5

anci5

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 23 decembrie 2014 - 09:48

Buna ziua, mamici si pitici!

Puiul meu are la 2 luni si o saptamana 5,4 kg si 61 de cm. Dr. zice ca e bine. Ieri am facut si vaccinuri, cele din schema nationala, plus rotarix. A plans bietul la intepatura si acasa, a facut si un pic de febra, dar azi pare ca se simte mai bine.

Nu pot sa va descriu ce fericire ma cuprinde cand imi privesc copilul. Si nu numai pe mine: si pe tati, si pe bunici. 

Din pacate, pe cat de mare e fericirea asta, tot plang aproape in fiecare zi; cu o saptamana inainte sa nasc, mi-a murit mama intr-un accident rutier. A fost cumplit, un cosmar. Inca mai sper sa ma trezesc din el si sa-mi imbratisez mama. Biata de ea, de-abia astepta sa isi vada nepotul; ar fi fost atat de fericita acum alaturi de noi. 

As fi vrut ca primul Craciun al copilului sa fie ceva de vis, dar nu pot nici macar sa impodobesc bradul.

Dragi mamici, va doresc sa va bucurati din tot sufletul alaturi de cei dragi voua, sa pretuiti momentele in care sunteti impreuna si sa aveti sarbatori linistite.



#215
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 23 decembrie 2014 - 15:11

anci, sincere Condoleante! Stiu cum e sa pierzi pe cineva apropiat...gandeste-te ca e mereu alaturi de voi de acolo de sus si ar vrea sa va vada fericiti!



#216
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 23 decembrie 2014 - 15:13

Ana multumim de urare, petrecere frumoasa si drum bun spre casuta!!



#217
anci5

anci5

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 23 decembrie 2014 - 15:52

Anda, imi pare rau ca si tu ai pierdut pe cineva drag. 



#218
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 24 decembrie 2014 - 01:50

Buna seara,
Geo, daca faci legaturile la wrap asa cum trebuie, nu te doare spatele. Probabil la inceput o sa para greu ori ciudat, dar e f placut sa iti simti bebelusul in modul asta. Eu nu am experimentat f multe legaturi ptr ca nu sunt tocmai o indemanatica si nici oglinda mare nu am ca sa vad ce fac, dar sunt unele mamici curajoase si de invidiat. Exista pe facebook, daca ai cont, grupuri numite babywearing si fetele te ajuta mult. Eu chiar m-am intalnit cu 2 dintre ele si ma bucur sa vb cu fete experimentate.
Caresse,multumim. Suntem in etapa in care pe zi sunt doar eu si bebe ptr ca tati e la munca. Sunt zile relativ usoare ptr ca bebe e cuminte. Daca nu doarme,il pun in carucior si il iau unde sunt eu ca el sa ma vada si eu sa pot gati ori face curatenie. Uneori dupa cateva minute de joaca cu o jucarie atarnatoare, isi pune capul intr-o parte si adoarme. Ptr ca nu am mama aproape e mai greu,dar fac si eu ce pot si cum pot. Ma termina in schimb trezitul noaptea din 3 in 3 ore sau poate mai putin. Uneori imi vine sa plang de oboseala. Avand hidrocefalie e f important sa ma odihnesc altfel mor de durere de cap si cum nu pot lua pastile puternice imi vine sa ma urc pe pereti de durere. In ian-feb ar trebui sa fac un rmn sa vad in ce situatie sunt si daca se impune inca o cura de tratament, va trebui sa termin cu alaptatul. Sotul insista sa ii dau lui bebe lapte macar 6 luni, dar daca oboseala se impune, oricand pot face o noua criza asa ca...e greu. Mi-ar fi fost mai usor daca ar fi fost mama mai aproape dar ne despart vreo 2000 km:(
Ce ati luat cadou ptr bebici si sot?
Noi i-am luat 4 bodyuri cu mickey mouse:) cat despre sot, e mai pretentios si intotdeauna am fost cu el sa isi ia ceva. Anul asta il trimit singur. El mi-a zis sa imi comand un epilator nou asa ca maine-poimaine apare.
Noapte buna

#219
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 24 decembrie 2014 - 09:35

Neata, mamici!

 

Gata , a venit Ajunul ! [pk]  [pk] [pk]  [pk]  [pk]  

 

Sa avem o zi linistita si putere sa terminam ce ne-am propus !  

 

[spala]  [curat]  [vase]  [yami]  etc  si apoi [pegeam]  [cor]



#220
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 24 decembrie 2014 - 09:38

Ely, scuze de intarziere [flo2]  La multe lunite si la multi ani pt Denis ! Ati facut 3 luni  [pk]  [pk] [pk]  [pk]

 

Kmy, voi azi faceti 2 ;uni ! La multe lunite si la multi ani ! [flo2]  [flo2] [flo2]  [flo2]

 

Geo, maine e rândul nostru !!!





Etichetat si cu bebelus, 365 zile, bebe, mama, mamici

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -