Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici si tatici de adolescenti

adolescenti mamici

55 raspunsuri la acest subiect

#31
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 11 decembrie 2014 - 12:28

Viviana, parerea mea (de om trecut prin tot ce povestesti tu) este ca bautura la adolescenti trebuie interzisa de tot.

Dar, ca oameni maturi, putem intelege ca adolescentii vor incerca sa fenteze interdictia asta, ca de fapt orice interdictie de care se lovesc. De aceea, putem actiona asupra psihicului lor cum dorim (sau ne pricepem). Eu insa sunt constient ca cu greu si doar unii, din intamplare, ar putea realiza uraciunea betiei, asa cum pomenesti tu. Printre adolescenti (dar si la unii oameni in toata firea) betia e cool, e un act de indrazneala, o fapta de lauda. Le-am arata imagini fetelor mele cu fete, femei bete in diverse ipostaze...n-au fost oripilate, s-au distrat la maxim.

Deci cred ca o combinatie de toate elementele posibile anti-alcool trebuie "prestata" de parinti. Eu asa gandesc.

 

Ia priviti nitel, de amuzament (si e plin internetul...)

 



#32
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 11 decembrie 2014 - 12:34

intr-adevar. sunt discutii foarte utile. De la toti avem cateceva de invatat. Nu mi-as ierta sa aflu ca nu stiu niste chestii pe care orice parinte le stie :))

 

Apropo de bautura din casa - care sta nesupravegheata.

Ieri se lauda o colega de clasa de a lui Andrei ca ea bea in fiecare seara din alcoolul pe are il gaseste in casa si dupa asta se tolaneste pe canapea si parintii nu observa :)))) si ca ce senzatie faina este ... (le spunea colegilor care ii sorbeau sfaturile)
 

omg ...



#33
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 decembrie 2014 - 12:36

Ce amuzament frate...eu simt dezgust in toata regula!!!!!! [smulgpar]



#34
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 decembrie 2014 - 12:41

Pe la 16 ani,un vecin mai mic cu vreo 2 ani,a murit innecat cu propriai voma,atit de beat era cind s-a culcat!!!!

 

Nu va spun ca lasat in urma o familiei nenorocita,o mama distrusa...si asta datorita teribilismului virstei!


Editat de andacos, 11 decembrie 2014 - 12:41 .


#35
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 11 decembrie 2014 - 12:52

Ce amuzament frate...eu simt dezgust in toata regula!!!!!! [smulgpar]

 

Pai Dana...asta era si ideea, intre ce simtim noi ca parinti si ce simt ei ca adolescenti.

Ei se distreaza, noi ni-i  inchipuim pe ei in situatiile alea. Si nu ne amuzam...



#36
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 decembrie 2014 - 13:31

Ha, Rufus, eu as interzice oficial bautura pana la 21 de ani. Ca la americani. Stiu ei ce stiu.

Pai la anu' jumate din clasa Silviei (si a Teodorei) va avea 18 ani.  Ce invatat, ce bac, ce facultate, hai la liber sa bem ca am scapat, acum putem sa o facem legal! Ii dam flit lu' mama si tata ca ne interziceau si ii prindem din urma pe aia care au inceput mai devreme.

 

Va sti copilul ala la 18 ani (cand e liber ca pasarea cerului!) sa bea cu masura?

Va sti ce sa bea, cum sa bea, ce sa nu amestece ca sa i se faca rau?

 

Eu nu stiu cum e mai bine.

Momentan nu m-am lovit decat de o juma de sticla de bere si o narghilea.

N-am facut scandal si nici spume la gura. I-am povestit de masura din toate. Nu i-am aratat filmulete pe internet. Am luat-o cu noi la munte si i-am aratat pe viu manifestarile unui prieten care are patima asta.



#37
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 11 decembrie 2014 - 22:41

Chestia asta cu alcoolul si varsta la cumparare functioneaza la supermarket in Olanda ... insa am vazut si acolo multi adolescenti care beau bacardi breezer pe strada sau in gara ... asa ca exista in mod sigur un mod de a cumpara alcool - sa nu fim naivi sa credem ca ei nu sunt creativi in caz de nevoie :))

 

Iar aici in Cipru - e clar ca la chioscuri nu isi pune nimeni problema varstei cumparatorului ...

 

Una peste alta, nu cred ca legile ii pot tine departe pe adolescenti sa nu bea alcool ci educatia corecta despre ce se poate intampla daca beau alcool la o varsta atat de frageda.

Asa e, dar daca legea e aplicata corect ajuta parintii sa-si tina departe odoarele de alcool. La noi nu numai ca e  aplicata,  dar daca vinzatorul de la casa e minor, trebuie sa cheme un coleg adult sa aprobe vinzarea de alcool. Minorii nu au nici un contact cu alcoolul. Sigur ca unii gasesc o cale sa ajunga la bautura, dar de ce sa nu li se puna tot felul de piedici in cale? Eu as ridica limita de virsta la 21.

Cel mai important mi se pare exemplu dat in familie si anturajul adolescentului



#38
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 12 decembrie 2014 - 01:21

V-am spus ca lucrez ca si casiera intr-un supermarket,si nu vând alcool adolescenților.Insa ma lovesc de alta problema,multi adulti aflati in rand ma sfidează cumpărând sticla pe care eu refuz sa o încasez.Ma blagoslovesc ca si pe ei i-au trimis părinții după băutură,plus cate cele.Eu oricum n-am voie sa ripostez la nici o acuzatie(politica firmei)așa ca obțin ușor alcool!

#39
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 decembrie 2014 - 08:19

Saptamana trecuta am vrut sa fac pui la cuptor in bere si pentru ca nu aveam in casa, am trimis copilul sa-mi ia de la Mega 2 beri (una pt pui si una pt bucatareasa :). Ma asteptam sa vina fara si sa trebuiasca sa cobor eu. No pb! A venit copilul cu berile. Maine poimaine baga si la chioscul scolii.

As fi mers direct acolo. Chiar daca imi convine mie ca si potriveala nu e Ok adica ce te asteptai trebuia sa se intample. Solutia? Reclamatie.



#40
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 decembrie 2014 - 08:27

intr-adevar. sunt discutii foarte utile. De la toti avem cateceva de invatat. Nu mi-as ierta sa aflu ca nu stiu niste chestii pe care orice parinte le stie :))

 

Apropo de bautura din casa - care sta nesupravegheata.

Ieri se lauda o colega de clasa de a lui Andrei ca ea bea in fiecare seara din alcoolul pe are il gaseste in casa si dupa asta se tolaneste pe canapea si parintii nu observa :)))) si ca ce senzatie faina este ... (le spunea colegilor care ii sorbeau sfaturile)
 

omg ...

Cand am fost  adolescent am vrut sa beau sa vad cat intra in mine si cum e sa fii beat. Asa am si facut.  Am baut pana cand am dat afara inapoi exact ce inghitisem. Am stiut ca asta era limita. Mi-a fost atat de rau incat nu m-am mai imbatat decat o singura data in armata si fara voie ca m-a luat vinul baut la gura sobei iarna. Insa am experimentat. Ioanei i-am spus doar atat, ca eu m-am simtit ingrozitor cand am fost beat si nu mi-as dori sa mai trec prin experienta aceasta. Ca mie imi place sa beau uneori (mai ales iarna si cand sunt la munte) un paharel micut de palinca dar atat inainte mesei de pranz daca si servesc masa dar imi place sa beau si o bere rece si proaspata in serile de vara la o terasa sau acasa insa nu doua sau trei...cum imi pace sa beau si un pahar de vin de calitate dupa ce mananc un friptura dar nu imi place deloc sa beau alcool asa de dragul de a bea alcool. iar acesta sunt eu. Ce va face ea sau Daria nu stiu sper sa ia deciziile cele mai potrivite pentru ele.





Etichetat si cu adolescenti, mamici

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -