Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce sa fac astfel incat copilul meu sa doarma singur ?


10 raspunsuri la acest subiect

#1
don007

don007
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 04 decembrie 2014 - 00:15

Buna,

 

Dati-mi va rog o mana de ajutor in urmatoarea situatie :

 

- am o minune de fetita de 5 ani, merge la gradinita, are o evolutie foarte ok, cu care-mi petrec mult timp impreuna, facem impreuna o gramada de lucruri, si (chiar cred ca avem o relatie speciala...:) ) face multe activitati frumoase (dansuri, karate, pian, engleza, arte) cu rezultate grozave

 

- a dormit la ea in camera de la 3 luni pana pe la vreo 3 ani jumatate, cand intr-o vacanta, ne-a intrebat daca poate sa doarma cu noi in pat. Ceea ce se intampla in continuare, dupa intoarcerea din vacanta a insistat sa dormim impreuna, ceea ce ne-a si placut, recunosc...

 

- acum problema este ca nu mai avem loc in pat toti trei. Am incercat sa o culcam la ea in camera, s-a lasat cu jale, a stat treaza ca becul, pe la 3 noaptea statea si jelea singura (iar ea nu a avut niciodata probleme de somn)

 

- in acest moment dorm cu ea in camera ei. Ceea ce nu e rau, insa locul meu nu e acolo.

Nu are frici de bau - bau sau alte temeri nocturne, spune doar ca ea nu se odihneste bine singura, si ca nu poate sa doarma singura... I-am aranjat camera, i-am pus stelute pe tavan si alte atractii ca sa se simta bine acolo (la solicitarile ei), am facut tot ce m-a dus capul... da' aici m-am blocat, nu stiu ce sa mai fac. Se culca singura, adoarme repede cu promisiunea ca mai stau si eu un pic treaz si apoi ma culc, insa nici n-as vrea sa o pacalesc astfel incat dupa ce adoarme sa merg sa ma bag in patul meu... nu e fair :(

 

Asadar, morala e : ori cumpar un pat mai mare :) ori gasesc o solutie desteapta de a o face sa inteleaga ca acolo e locul ei, ca asa e normal sa doarma (singura), etc. Ce ziceti ?

 

Multumesc frumos :)

 

Salutari !!!



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 04 decembrie 2014 - 09:46

ba da, poti s-o pacalesti si sa pleci din camera ei dupa ce adoarme. daca se trezeste si incepe sa se agite, ii spui ca tocmai ai fost la toaleta sau sa bei apa, sau sa opresti alarma la masina - idei gasesti.

azi asa, maine la fel, in cateva zile sau saptamani se va obisnui sa doarma singura toata noaptea.

ai mai putea incerca un truc : daca are o jucarie preferata cu care doarme, da pe ea cu putin parfum de-al tau, sa-ti simta mirosul. sau imbraca jucaria intr-un tricou de-al tau.

alta idee ar fi s-o intrebi sau sa incerce sa doarma cu o jucarie mare de plus, care sa-i dea senzatia ca nu e singura in pat, poate lua jucaria in brate sau se poate cuibari langa ea.



#3
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 04 decembrie 2014 - 09:47

Buna don007,imi place de tine ca vrei sa fii corecta,dar poate uneori nu merge cu corectitudinea.Fetita ta poate nu e cand iti spune ca acolo nu se odihneste,aceasi placa i-o poti oferi si tu,ii poti explica ca stai cu ea pana adoarme dar dupa trebuie sa-l adormi si pe tati.Varianta cu un pat mai mare nu as alegeo,trebuie sa aveti si intimitate,si cum tot exista comunicare intre voi trebuie sa-i dai exemple de copii care nu dorm cu parintii,poti face un party in pijama,daca ai spatiu,ca sa se simta mandra ca are camera ei si nu e bebe sa doarma cu parintii,la party ai grija sa nu fie copii fricosi,preferabil cei care nu au camera single.Succes



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 04 decembrie 2014 - 09:52

ti-ar mai putea fi de ajutor reclama aceea la dr oetker (? parca), in care se vede cum cei 2 copii ies dimineata din camerele lor, intrand in domitorul parintilor, mama si tata fiind impreuna in pat.



#5
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 04 decembrie 2014 - 12:43

Buna,

 

Dati-mi va rog o mana de ajutor in urmatoarea situatie :

 

- am o minune de fetita de 5 ani, merge la gradinita, are o evolutie foarte ok, cu care-mi petrec mult timp impreuna, facem impreuna o gramada de lucruri, si (chiar cred ca avem o relatie speciala...:) ) face multe activitati frumoase (dansuri, karate, pian, engleza, arte) cu rezultate grozave

 

- a dormit la ea in camera de la 3 luni pana pe la vreo 3 ani jumatate, cand intr-o vacanta, ne-a intrebat daca poate sa doarma cu noi in pat. Ceea ce se intampla in continuare, dupa intoarcerea din vacanta a insistat sa dormim impreuna, ceea ce ne-a si placut, recunosc...

 

- acum problema este ca nu mai avem loc in pat toti trei. Am incercat sa o culcam la ea in camera, s-a lasat cu jale, a stat treaza ca becul, pe la 3 noaptea statea si jelea singura (iar ea nu a avut niciodata probleme de somn)

 

- in acest moment dorm cu ea in camera ei. Ceea ce nu e rau, insa locul meu nu e acolo.

Nu are frici de bau - bau sau alte temeri nocturne, spune doar ca ea nu se odihneste bine singura, si ca nu poate sa doarma singura... I-am aranjat camera, i-am pus stelute pe tavan si alte atractii ca sa se simta bine acolo (la solicitarile ei), am facut tot ce m-a dus capul... da' aici m-am blocat, nu stiu ce sa mai fac. Se culca singura, adoarme repede cu promisiunea ca mai stau si eu un pic treaz si apoi ma culc, insa nici n-as vrea sa o pacalesc astfel incat dupa ce adoarme sa merg sa ma bag in patul meu... nu e fair :(

 

Asadar, morala e : ori cumpar un pat mai mare :) ori gasesc o solutie desteapta de a o face sa inteleaga ca acolo e locul ei, ca asa e normal sa doarma (singura), etc. Ce ziceti ?

 

Multumesc frumos :)

 

Salutari !!!

Da, cumperi un pat mai mare! [:)]  Am trecut si noi prin asta, am incercat cite in luna si in stele, stateam linga el pina adormea, apoi plecam. De cite ori se intorcea in somn, se trezea si incepea sa ne strige sa venim la el. Oricit i-am explicat, tot degeaba. Eu cu sotul dormim in camere separate (sotul sforaie), asa ca de multe ori baiatul dormea cind cu mine, cind cu el. Dupa 10 ani n-au mai fost probleme. Acum as vrea sa mai doarma cu mine, sau sa ma roage sa stau cu el! Timpul asta trece asa de repede!



#6
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 04 decembrie 2014 - 12:44

Buna don007,imi place de tine ca vrei sa fii corecta,dar poate uneori nu merge cu corectitudinea.Fetita ta poate nu e cand iti spune ca acolo nu se odihneste,aceasi placa i-o poti oferi si tu,ii poti explica ca stai cu ea pana adoarme dar dupa trebuie sa-l adormi si pe tati.Varianta cu un pat mai mare nu as alegeo,trebuie sa aveti si intimitate,si cum tot exista comunicare intre voi trebuie sa-i dai exemple de copii care nu dorm cu parintii,poti face un party in pijama,daca ai spatiu,ca sa se simta mandra ca are camera ei si nu e bebe sa doarma cu parintii,la party ai grija sa nu fie copii fricosi,preferabil cei care nu au camera single.Succes

Mami. don007 e barbat.



#7
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 04 decembrie 2014 - 12:51

Letitia1,no stres,rectific daca am gresit "s-o adoarma pe mami",oricum, imi place atitudinea



#8
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 04 decembrie 2014 - 16:30

Pentru mine ar fi mai curios un copil care nu vrea sa doarma cu parintii . La 5 ani nici stelele pe tavan , nici o jucarie de plus sa u altceva nu poate inlocui un parinte .Tertipurile astea nun fac decat sa-l inversuneze si mai mult . Si parerea mea e ca se intampla numai sau in mare parte la copilul unic , cei care au frati surori probabil nu simt nevoia parintilor in camera pentru ca au un peer.

 

Corina dani are dreptate , stai langa ea pana adoarme si dupa iti continui activitatile normale , ii caz ca se trezeste spui ca ai mers sa bei apa sau pana la baie . Daca nu simte ca vrei neaparat sa o lasi singura va fi si ea mai relaxata .

Reclamele si exemplul altora nu cred ca functioneaza , Noi parintii insistam mereu ca reclamele sunt doar marketing .

 

Metodele gen supernany le gasesc monstruase.Lasa mai bine lucrurile sa evolueze de la sine .

 

La noi a fost asa , intr-o seara era racita si mi-a spus sa nu mai vin sa dorm  in dormitorul ei ca s-ar putea sa ma molipsesc , si ca ei ii place mai mult sa doarma pe partea unde de obicei eram eu . Case close [:)] .



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 04 decembrie 2014 - 17:26

fii-mea n-a vrut si n-a putut niciodata sa doarma cu noi in pat. se suceste, isi cauta locul, ii este cald, da din maini si picioare, se pune sa doarma cu capul la picioarele noastre - e un cosmar s-o ai in pat, nu te lasa sa dormi.

in patul ei doarme perfect linistita. si dezvelita, desigur.

chiar si in concediu prefera sa doarma in patul suplimentar din camera, nu cu noi in acelasi pat.

de mica a dormit patutul ei (pana anul trecut cu noi in dormitor, apoi ne-am mutat si acum are camera ei), am mai luat-o cu noi in pat cand era bb si avea febra mare sau tusea violent, insa in noptile acelea n-a dormit nici ea, nici noi.



#10
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 04 decembrie 2014 - 19:55

noi am avut toate aranjamentele de dormit posibile.

-el in patut +noi in pat

-toti 3 in acelasi pat

-el in camera lui in patut +eu in pat

-singur in patut in camera lui

-amindoi dormit in camera lui in pat

-veneam 2-3 zile pe saptamana si dormeam cu el in camera lui

-dormit impreuna in camera de oaspeti

-...in ultimii ani dorm cu el in camera lui 1-2 nopti  pe saptamna si numai daca avea ordine in camera [:)] .ma facea sa rad, cand il vedeam cum se pregatea sa ma primeasca in camera, imi punea carte favorita sa o citesc, imi aducea apa, imi pune o ddecoratiune pe noptiera...

 

-cand dormim toti 3 sotul nu se putea odihni bine cu el...assa ca noptile astea sutn f rare 1 pe sezon.

 

dareu dorm bine oriunde, au fost momente ccand nu mai stiam dimineata unde sunt, dormind cand intr-o camera cind in alta.

 

 

...drept sa spun imi place sa dorm cu el si pretuiesc fiecare noapte care o petrecem impreuna....ca asa cum a spus parca Letitia nu mai sunt multe.

 

sfatul meu este sa luati pat mai mare, daca dormiti bine impreuna. daca nu puteti dormi bine ca se freaca prea rau...atunci incerccati sa dormiti ccu ea , o noapte da una nu...sau dor in weekend...sau doar in cursul saptamanii.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Astăzi, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -