Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 4 voturi

Clubul "babelor" FIV-oase, capitolul 107


384 raspunsuri la acest subiect

#11
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 03 decembrie 2014 - 11:08

Mercy ari,eu n-am ramas inca cu bebe la purtator,dar imi fac planuri unde nasc [batcap] .Pupici



#12
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 03 decembrie 2014 - 12:00

Ari ajut cu placere at cand pot. Cand deschid cap nou la donate o fac si aici, acolo o lac la ,60pag, aici cum s-o nimeri :-D
Cat te costa privatul??? Celule stem recoltezi?? Dc da , unde?

Karla mult noroc!! Eu stiu 2 mamici prin FIV cu dr L Dracea , una cu azoo obstructiva, au facut punctie testiculasra iar acum au un flacau maricel :-)

Dea spor la vitaminizat !!

Nici eu nu ma pricep la tehnologie, tableta mea a facut update la sistem si acum merge f greu, ma scoate din fb des, imi vine sa o arunc :-( Mergea f bine inainte. Mi-a zis nepotul ca are un program prea performant pt puterile ei :-((( Telefonul vreau si eu sa-l schimb , am un samsung galaxy S3, merge greu pe net si cum il accesez mi se descarca umediat.

#13
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 03 decembrie 2014 - 13:04

Saluti !

Ufff, am terminat azi noapte lucrarea, mi-au iesit ochii. Acum trebuie sa ii fac prezentarea in PowerPoint, sa o listez, sa o leg, sa ma uit pe cursuri sa imi reimprospatez memoria. Maine am RMN la umar - sunt de aproape 2 sapt cu el in pioneze de abia m-am miscat, vineri am examenul si pe urma inapoi la servici. Am stat sapt trecuta in concediu medical, 3 zile nici nu am fost in stare se ma ridic singura din pat sau sa ma spal, imbrac, dezbrac. Sapt asta mi-am luat concediu de odihna sa trag cu lucrarea. Imi facusem iluzii sapt trecuta sa o termin, dar abia puteam sa butonez ceva cu stanga. Asa nu imi place sa ajung cu lucrurile pe ultima suta de metri, dar vad ca mi se intampla din ce in ce mai des. Am pierdut obisnuita sa dau examene, ma apuca sa o panica, daca ma lasa memoria ?

Multumesc de sugestiile pt tel, si pe mine ma batea gandul la un samsung. Dar asta abia de sapt viitotoare, acum nu apuc nici sa respir ca lumea. 



#14
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 03 decembrie 2014 - 13:56

Multa sanatate qiao,naspa cu chestii care-ti reduc mobilitatea.O intrebare pt voi babute,eu nu am luat niciodata vit E,cum o iau si cat?Stiu ca se ia 10z pe luna,la inceput,dar dozarea ei nu o stiu.Pupici



#15
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 03 decembrie 2014 - 20:15

dea, planurile te tin pe linia de plutire, asa ca nu renunta la ele!

 

Mica, nu recoltez celule stem, ca mi se pare marketing pur si, daca Doamne fereste e nevoie de ele, mergem in Germania, Anglia si apelam la donatori compatibili de celule stem, ca si Romania e in baza de date a uniunii europene. 

La Medlife, camera single, 3 nopti (una la terapie intensiva), e 6400 lei. Asta-i pachetul ales de mine. Dar se poate si mai ieftin, la camera cu 2 paturi, si mai ieftin daca nasti natural...sunt mai multe criterii. Eu te sfatuiesc sa nu-ti schimbi telefonul pentru urmatorii 2 ani, minim. Al meu a fost chiar si pus la uscat, spalat, calcat in picioare, bagat in gura cainelui....

 

qiao, bafta vineri!



#16
MeAlex

MeAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.077 mesaje

Postat 04 decembrie 2014 - 09:52

Neata! Aristica, sa stea bebelusa cat trebuie in culcus! Nastere usoara, recuperare rapida si bb mancacios si necolicos! Ti-am trimis un pm.

 

Qiao, bafta la examen! Te asteptam sa ne povestesti!

 

Povesteati de cum era in copilarie de Craciun: in ziua de Craciun cand ma trezeam, vedeam bradul impodobit peste noapte. Stiam eu ceva ca Mos Craciun nu e chiar strain de ai casei, dar totusi era un mister interesant! Noi nu cantam colinde, doar ascultam Europa Libera unde era concertul Madrigalului si de acolo am invatat colindul Mos Craciun cu plete albe si ascultam poante cu Mircea Crisan (sa vedem care e de pe vremea mea si isi aminteste de el).

Apoi mai era Craciunul la bunici, la tara, dar aproape de Bucuresti, asa ca era un amestec, kitchios pe alocuri, de obiceiuri orasenesti si traditionale. Se faceau sarmale, carnati, toba, etc, uneori la lumina lumanarii ca pica curentul de la viscol. Bunicul meu inca lucra, pleca cu sania trasa de cal sa ajunga la jobul din Bucuresti (suna bine asocierea bunic - job, nu). Apoi veneau colindatori, mici si mari. Cand veneau cei mici, imi era cam frica, pt ca veneau dimineata cand inca nu se luminase inca si ne trezeam cu ei la geam, tipand colinde care cum stia :)))). Cei mari veneau ziua cu plugul (asta de Anul Nou, de fapt). Incerc sa imi creez propriile obiceiuri cumva, da nu imi iese. Vroiam sa iasa o postare melancolico-veseloasa, dar nu mi-a iesit.



#17
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 04 decembrie 2014 - 10:11

A iesit mealex,imi imaginam bunicul tau in sanie la job...Europa libera ascultam la bunicii din partea mamei,ei nu erau cu colinde...acasa si la ceilalti bunici nu ne culcam pana nu colindam,acum colindam la telefon ca nu-s prea aproape



#18
MeAlex

MeAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.077 mesaje

Postat 04 decembrie 2014 - 11:28

De fapt, se ducea pana la sosea cu sania, apoi mergea cu troleul...ce amestec interesant, nu? Nici ai mei nu ascultau musai pt colinde, ci ascultau tot ce era la Europa Libera.



#19
Furby

Furby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 04 decembrie 2014 - 19:47

Babute, ptr medyn gasesc vreun inlocuitor in tara?

Suntem suparati caci bebe nu prea mai vrea sa creasca, si exista riscul sa-l scoatem mai repede. In afara de medicul meu am mai fost sa cer o parerea la Tutunaru (care mi-a zis sa-l las in pace, ca asa e el mai micut si e important sa creasca in interior oricat de putin, ca IR arata inca bine si nu sunt motive de ingrijorare), si la Hadi Rahimian de la Regina Maria (care a vauzt lichid cam putin si raportul ombilicala cerebrala inversat si mi-a recomandat injectii de maturare plamani caci va fi mai mult ca sigur nevoie sa-l scaotem mai repede)). La 2 ore distanta am fost la medicul meu care insa nu a vazut la fel, IR erau in limite, lichid suficient.

 

Am nevoie de monitorizare saptamanala. Bebe creste, dar extrem de incet, in ciuda a tot ce am incercat. De 3 sapt sunt pe clexane 0.4 de doua ori pe zi, dar nu se vad mari schimbari. Iau femibion alternat cu natalvit IQ, Mg+B1+B6+B12 de la doppel, Vit C....degeaba

 

Inteleg ca acest medyn ar face minuni, insa mi-e teama ca ajunge prea tarziu daca ma apuc sa-l comand. Exisat ceva asemanator si la noi? As incerca si cu el, poate, poate....

 

Ne apuca panica caci nasterea e programata la medlife, si daca vine mai repede si e nevoie de incubator pt perioada mare, nu ne permitem si clar va fi nevoie sa-l mutam:( 



#20
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 04 decembrie 2014 - 20:07

Medyn are cantit mari de B6 si B12 , Milgamma stiu ca are cantit mari din ac B-ri dar mai are si B1 care nu stiu dc e ok luat acum. . Eu ti-as recomanda sa iei 2 taxofit folsaure metafolin (acid folic natural plus B6 si B12) 2 pe zi si 1 elevit (poate mai gasesti fara iod in farmacii) Dc vrei te pot ajuta eu repede cu taxofitul , o cutie are 40 pastile, daca iei 2 pe zi inseamna ca-ti ajunge pt 20 zile. Mai poti comanda la Farmaexpress taxofit, in 20 zile iti vin alte cutii. 

eu am luat pana acum cateva zile 2 taxofit pe zi si o jum de elevit, bebitza a avut avans mereu 4-5 zile, ultima data a avut avans 7 zile. Acum am scazut la 1 taxofit si o jum de elevit. 


Editat de _Micaela_, 04 decembrie 2014 - 20:51 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -