Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - cap. 15


356 raspunsuri la acest subiect

#11
vev3

vev3

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 29 noiembrie 2014 - 17:25

Buna burtici si mamici!!

Felicitari noilor mamici care au nascut intre timp! Si multa bafta si curaj celor care urmeaza sa nasca zilele astea!

Revin si eu cu noutati. Nu am mai intrat de cateva zile, dar v-am citit printre picaturi.

Betty, stiu ca ma intrebai de rezerva, eu stiu ca atat costa, 200 de lei, dar eu nu am platit nimic, am avut un noroc extraordinar!! Nu mai aveau loc in celelalte saloane si m-au bagat in rezerva care era goala. In rezerva erau doua paturi, a doua zi a mai venit o fata,dar nici ea nu cred ca ceruse rezerva.

Noi am ajuns joi acasa, bebe papa numai de la titi,slava Domnului nu avem nevoie de supliment. Joi si ieri incepusera sa ma doara foarte tare cand alaptam. Moasa de la spital a fost foarte draguta si a observat ca am inceput sa ma irit asa ca mi-a recomandat balsamul multi-mam care,cel putin in cazul meu a facut minuni.
Inca imi e greu sa ma ridic din pat, si acum mai nou ma doare spatele ingrozitor de rau :( nu stiu ce sa mai fac. Ieri am plans de durere, nici lungita nu trece :((
Bebe se trezeste noaptea, dar papa si se culca la loc. Nu se trezeste la perioade fixe, dar cateodata doarme si cate 3 ore 3 ore jumate. Este eextraordinar de cuminte. O ador, stiam ca o sa o iubesc, dar e peste orice imi puteam imagina. Imi e greu sa imi iau ochii de la ea. Azi vreau sa ii facem baita, dar imi e teama :))) asa ca o astept pe mama sa ne supravegheze macar :)))

#12
ErikaEric

ErikaEric

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 29 noiembrie 2014 - 18:00

Ce frumos cred ca e pentru voi sa fiti deja cu bebeii acasa, abia astept!!  [9cer]



#13
babymelon

babymelon

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 29 noiembrie 2014 - 18:44

Erika, intrebai de testul non-stres. Eu l-am facut la ultimele 2 vizite (la 33 si 35 de saptamani); practic, esti monitorizata la un aparat care are doua centuri una pentru cointractii si una pentru bataile inimii lui bebe, la sfarsit aparatul respectiv emite un grafic cu rezultatele. Si trebuie de fiecare data cand il simti pe bebe sa apesi pe un buton.

Fetelor, azi am iesit la cumparaturi pana Auchan dupa ce o ora am facut curat cu sotul meu min casa si sunt rupta de spate si durere de burta, iau un no-spa poate cedeaza...

Aristica, dar de ce ti-e teama ca fetita este marisoara? Dupa calculele facute ar avea 3600 gr la. 38 de saptamani, o greutate normala..zic eu. Plus ca ecograful are marja sa eroare.

#14
ErikaEric

ErikaEric

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 29 noiembrie 2014 - 19:45

Asta nu inteleg nici eu, la aristica, mai ales ca nu vrei sa nasti natural. Si 4 kg de ar avea, unde e inconvenientul? [batcap]

 

Mersi baby de raspuns, mie nu mi-a facut testul asta, hmmm oare de ce naiba?



#15
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 29 noiembrie 2014 - 19:52

Impresii la cald despre nastere
- la 6:30 eram la camera de garda, m-a luat in primire medicul de acolo, mi-a completat fisa, mi-a facut un control vaginal, m-a trimis sa fac o ecografie si mi-a studiat dosarul cu analize si ecografii. Apoi mi-a facut internarea, si m-a dus la terapie intensiva pentru restul investigatiilor preoperatorii - mi s-a luat sange, niste secretii din col si l-au pus pe bebe vreo 15-20 de minute la monitorizare. Apoi a venit medicul meu, m-a lasat sa discut cu anestezistul si el a mers sa sa pregateasca de operatie. M-a "certat" un pic anestezistul pentru ca daca de mancat n-am mancat nimic, dimineata am baut o limonada facuta in casa, ca muream de sete. Cica ideal e sa nu bei si sa nu mananci nimic cu 6 ore inainte. In fine, n-a fost capat de tara, mi-a spus doar ca exista riscul sa vomit dupa anestezie, de asta e bine sa fie stomacul gol. A fost singurul doctor caruia i-am dat ceva pana acum, 300 lei.
Am intrat apoi in sala de operatii, am uitat sa va zic, am semnat ca primarul un teanc de hartii (n-am citit nimic - tot felul de instiintari legate de riscuri si acorduri ca stiu ce imi vor face), apoi m-am urcat pe masa de operatii. Intai mi-au pus branula, apoi mi-a facut anestezia. O prima injectie un pic mai dureroasa, care a amortit zona, iar dupa a montat cateterul. Deja pana au termimat ei montatul si lipitul pe acolo, aveam picioarele amortite, m-au ridicat si m-au asezat in pat ei, eu nu mai aveam niciun control de la brau in jos. Pana l-au scos pe bebe a durat maxim 5 minute, care au fost cele mai dificile pentru mine, eu avand tensiunea mica in mod normal, simteam ca ametesc si imi tiuiau urechile groaznic. Mi-au bagat ceva in perfuzie pentru crescut tensiunea, dar pana nu l-au scos pe bebe nu mi-am revenit mai deloc (cred ca imi scazuse la 7 in timpul operatiei). Insa dupa ce l-au scos pe bebe, restul a fost parfum, simteam cum umbla prin abdomenul meu, dar nu ma durea/deranja nimic. Abia spre final, ultimele 5 minute din operatie, care a durat cam 45-50 de minute cu totul in cazul meu (ceva mai mult pentru ca mi-au fost legate si trompele, si in plus era a treia cezariana) am mai avut mici probleme cu frigul. Ma apucase dardaitul (la celelalte nasteri am dardait doar dupa ce m-au adus in salon). Mi s-a explicat ca e normal, se pierde multa caldura datorita taieturii si scoaterii bebelusului.
Dupa nastere am fost dusa intr-un salon normal, nu la terapie intensiva, pentru ca acolo se facea nu stiu ce dezinfectare care dura cateva ore. Primele 2 ore imediat dupa nastere au fost destul de grele, pentru ca pana nu a trecut complet efectul anesteziei nu mi-au bagat niciun calmant pe cateter, iar durerile provocate de taietura se simteau destul de tare. Mi-au bagat ceva calmant in perfuzie, dar nu a avut prea mare efect. In schimb dupa ora 12 cand au inceput sa imi bage calmante prin cateter pot spune cu mana pe inima ca totul e parfum, am avut multe ore in care n-a durut absolut deloc (am si dormit chiar), iar cand incepea sa treaca efectul durerile era chiar suportabile.
Am aproape 12 ore de cand am nascut si mi-e chiar foarte bine. Sa vedem cum va fi maine cand o sa renunt la calmantele prin cateter si o sa trebuiasca sa ma ridic si sa grija si de bebe.

#16
babymelon

babymelon

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 29 noiembrie 2014 - 20:28

Nu cred ca e vreo problema ca nu ti-a facut testul asta, Erika!

Micky, ma bucur ca esti bine si ca operatia a fost ok! Multumim pentru descrierea operatiei! Recuperare usoara si maine forta multa si bebe mancacios si cuminte! :)

#17
beatric3

beatric3

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 322 mesaje

Postat 29 noiembrie 2014 - 20:34

Felicitari proaspetelor mamici!! Si succes celor care trebuie sa nasca!
Mikky sa iti traiasca!!!
Noi suntem de joi acasa dar abia acum stau in pat cu gheata pe operatie ca e un pic umflata....ieri am mers la vaccinul BCG ca nu ni l au facut la elias si am zis sa nu il aman prea mult....
Eu deja am rana la un san....fata are gaze....dar si eu :(( si ii dau espunisan inainte de fiecare masa.... Seara imi doarme cat de cat ok...ziua se alinta f tare si vrea in brate.... Greseala mea ca o iau imediat cum scanceste in brate ...am zis ca nu o sa fac asa...
Acum ne pregatim de baitza....de fapt o ast pe buni sa ne ajute;) si bunicu sa filmeze:))
Eu ptr san am luat lanolina pura de la medela...
Va pup si sa stiti ca chiar daca am omis sa postez zilele astea am citit ;)

#18
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 29 noiembrie 2014 - 20:48

Deja m-au mutat in salonul de lauze si mi l-au adus si pe bebe langa mine. Acum suge ;)
Incaa simt foarte bine, amintirile mele de la ultima cezariana erau mult mai groaznice, ori pana acum n-a fost nimic prea dureros sau obositor, din contra.

#19
beatric3

beatric3

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 322 mesaje

Postat 29 noiembrie 2014 - 20:51

Ce tare Mikky....eu am stat o zi fara sa vad fata :( abia a doua zi cand ma mutat la salon am putut merge sa o alaptez...

#20
beatric3

beatric3

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 322 mesaje

Postat 29 noiembrie 2014 - 20:54

in caz ca maine nu am timp sa postez cv ca se anunta musafiri....
La multi ani Andreeeelor :) sa fim sanatoase sa avem bebelusi sanatosi mancaciosi cu cat mai putine colici ! Pupiii


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -