Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

sa mai sper?


66 raspunsuri la acest subiect

#51
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 02 decembrie 2014 - 14:36

Cu mintea de acum si dupa experienta pe care o am acum....n=as sta sa muncesc la asta.

Sigur ai avut n discutii... iti stie parerea, stie ce ar putea face pentru tine dar nu o face.

 

In fine... si eu am un exemplar de barbat caruia ii place sa bea zilnic. Recunoastea ca ii place. De o luna de zile a facut pauza... au fost mai multe cauze la un loc ( a murit tatal lui -- fost alcoolic, s-a simtit rau... in nici un caz ce am zis eu)... Weekendul asta am fost in vizita si iar a baut o sticla devin + cateva beri... Sunt curioasa daca saptamana asta va face iar pauza. Poate al meu nu e alcoolic... dar urasc fata lui transformata de bautura.

 

Eu am renuntat sa-i mai spun ceva. Vrei bautura... ia-ti... doar e baiat mare. Eu sunt cu mancarea... daca imi spune cienva ca sunt grasa nu inseamna ca voi manca mai putin.... chestiile astea vin din interior, cand intampla un declic.

 

Nu stiu ce sfat sa-ti dau... cu mintea de acu meu as pleca... e mult de munca la asta... si nu depinde de tine.



#52
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 02 decembrie 2014 - 14:44

Suna las ce am spus... dar sunt intr-o etapa a vietii cand tebuie sa fiu egoista.
 Trebuie sa-ti asumi eventual ca vei fi singura... Mie mi-a fost frica de singuratate... acum sunt momente cand ma rog sa fiu singura (cu copii), resimt relaxarea cand stiu ca el nu vine acasa...

Baiatul cel mare a desenat la after familia lui si in dreptul fiecaruia ceva care ii place: la mami floare, la fratior o jucarie si la tati o bere.... Graitor, nu????

Exact exact spune si al meu... ca ii place sa bea, seara... bea singur 2 l bere, eventual si vin... nu pot tine bautura in casa ca o termina cand il apuca...

In fine.... singur si-a propus perioada asta de post... vom vedea ce va mai fi.

 

Voi spune ce au spus si altii: pus pe masa variantele si discutat... si luat repede repede o decizie pe care si tu si el sa va o asumati. Poate ca fara tine se va trezi... cine stie????



#53
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 02 decembrie 2014 - 14:48

Eu nu inteleg acest slogan dupa care se ascund multi..."medicii recomanda 1 pahar de vin"...realy??? mie nu mi-a recomandat nimeni, nici un medic asa ceva....si sunt neconsumatoare de alcool....in schimb recomanda celor care consuma, in speranta ca se vor limita la acel singur pahar...e o mare diferenta.



#54
ilovebabies

ilovebabies

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 02 decembrie 2014 - 15:21

Cu mintea de acum si dupa experienta pe care o am acum....n=as sta sa muncesc la asta.
Sigur ai avut n discutii... iti stie parerea, stie ce ar putea face pentru tine dar nu o face.

In fine... si eu am un exemplar de barbat caruia ii place sa bea zilnic. Recunoastea ca ii place. De o luna de zile a facut pauza... au fost mai multe cauze la un loc ( a murit tatal lui -- fost alcoolic, s-a simtit rau... in nici un caz ce am zis eu)... Weekendul asta am fost in vizita si iar a baut o sticla devin + cateva beri... Sunt curioasa daca saptamana asta va face iar pauza. Poate al meu nu e alcoolic... dar urasc fata lui transformata de bautura.

Eu am renuntat sa-i mai spun ceva. Vrei bautura... ia-ti... doar e baiat mare. Eu sunt cu mancarea... daca imi spune cienva ca sunt grasa nu inseamna ca voi manca mai putin.... chestiile astea vin din interior, cand intampla un declic.

Nu stiu ce sfat sa-ti dau... cu mintea de acu meu as pleca... e mult de munca la asta... si nu depinde de tine.

nu suna egoist, suna normal, te inteleg perfect! uuff nici nu vreau sa ma gandesc la un eventual deces, ce urmari ar putea avea legat de bautul lui, nu-l vad facand pauza ci din contra... si eu tind sa plec inainte sa nu fie prea tarziu pt mine dar parca ceva ma tine inca in loc :( cred ca e declicul de care spui, care inca nu a click-ait....
ce trist ar fi, ca fara mine, sa redevina omul de care m-am indragosit, ca eu sunt buba?! dar nu inteleg cu ce ii gresesc, si daca eu sunt junghiul care-l face sa bea, de ce nu pleaca el, de ce nu se desparte de mine???!!!!

Editat de ilovebabies, 02 decembrie 2014 - 15:26 .


#55
ilovebabies

ilovebabies

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 02 decembrie 2014 - 15:21

va multumesc tuturor pt vorbele bune, sfaturi si suport :)

#56
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 02 decembrie 2014 - 16:41

Nu neaparat ca esti tu buba... Dar poate ca fara tine, fiind pe picioarele lui trebuie sa faca si el ceva pentru el.

O avea si el un pui de depresie...

Nu stiu, eu tot incercand sa-l ajut pe el (nu numai cu asta... obiceiul asta vine asa pe langa altele... si se agraveaza in timp... la inceput n-a fost asa, se transforma putin cu putin) eu m-am afundat mai mult... Acum nu stiu cum sa ma salvez pe mine...

Scuze ca scriu asa alandala dar trec si eu prin aceleasi faze si nu e clar nici pentru mine ce am de facut mai departe.

chestia e ca trebuie sa ma pun pe mine in centrul vietii mele.

Asta trebuie sa faci si tu.

 

Daca el se va schimba dupa.... ramane de vazut ce va face el.

Eu am ajuns la punctul in care si daca nu mai bea deloc nu-l mai vreau... s-au spus si s-au facut prea multe lucruri urate intre noi. Totusi... inca nu stiu cum voi reusi sa scap de el. Sper ca noul an sa-mi aduca linistea mult dorita.

Trimite-mi PM daca vrei sa vorbim mai multe :)



#57
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 02 decembrie 2014 - 17:15

chiar zilele trecute a fost un episod din dr house, in care o mama incerca sa-si determine fiul - alcoolic - sa renunte la baut, punandu-i in mancare (fara stirea lui, desigur) nu's ce ciuperci, care ii provocau omului stari de rau dupa ce consuma alcool.

asa ca (ma) intreb : oare nu exista medicamente sau preparate naturiste, care sa poata fi strecurate in mancare sau bautura, astfel incat alcoolicului sa i se faca destul de rau (fizic) dupa ce bea ? si in felul acesta sa renunte de buna-voie la bautura, pentru a nu-i mai fi rau ?


Editat de CorinaDani, 02 decembrie 2014 - 17:15 .


#58
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 02 decembrie 2014 - 18:11

Corina e vorba de psihic.
Sunt multe frustrării în spatele unei dependențe. În afară de voința trebuie ajutor de specialitate ..dar cum în românia ești doar un bețiv. ...nu știu cât te pot ajuta medicii.
Paulunio îmi pare rău prin ce treci .

#59
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 02 decembrie 2014 - 23:26

dianama, sunt betivi care au, alaturi de ei, toata familia. Sot/sotie, frati, surori, parinti. Si totusi...



#60
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 03 decembrie 2014 - 10:49

Înțeleg Selene. ...dar e o dependență și nu e deloc ușor.
De acord cu XIO ca e o boala și destul de urâtă.
Ca în orice dependenta , e alegerea ta dacă vrei sa ramai lângă el, și sa duci o munca grea dar greaaa sau sa Îți refaci viata.
În cazul altor fete care au avut părintele cu aceasta dependență nu se pot dezice așa repede ....Din păcate.
Ai un mare avantaj ca nu sunt copii !
Tu poți merge singura la psihoterapeut ....sa înțelegi tu ce se întâmplă cu el, sa Îți explice un medic, ar fii cel mai bine ...atunci cu siguranță vei putea face alegerea corecta.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -